Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Toruń szykuje sygnalizację z priorytetem dla tramwaju

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-02-12 08:56
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń szykuje sygnalizację z priorytetem dla tramwaju
Fot. MOs810, lic. CC BY-SA 4.0tramwaj w Toruniu
Już latem tego roku na jednej z głównych tramwajowych tras Torunia tramwaje będą objęte priorytetem przejazdu. W tym celu na kilku skrzyżowaniach trzeba dokonać zmian w sygnalizacji świetlnej.

Zapewni to priorytet dla tramwajów. Sygnalizacje świetlne będą sterowane akomodacyjnie, o możliwej zmiennej długości cyklu i zmiennej kolejności faz (acykliczne). Oznacza to, że sygnalizacja będzie ,,czekać" na nadjeżdżający tramwaj i równocześnie będzie efektywnie sterować ruchem pojazdów i pieszych. Jeśli pojawi się tramwaj – co wykryją specjalne detektory – włączy się dla niego zielone światło. Informacja dotrze do czujników 15 sekund przed przewidywanym przejazdem, co umożliwi jazdę bez zatrzymania.

Priorytet dla tramwaju obejmie skrzyżowania: Kraszewskiego – Matejki, Kraszewskiego – Moniuszki, plac Daszyńskiego (Szosa Lubicka – Żółkiewskiego – Wschodnia), plac Sybiraków (Szosa Lubicka 
– Przy Skarpie), Szosa Lubicka – Jamontta – Ślaskiego.

Największy zakres prac będzie trzeba wykonać na pl. Sybiraków. Obecna sygnalizacja pracuje w trybie stałoczasowym. Jej stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Brak kanalizacji teletechnicznej uniemożliwia wymianę okablowania oraz uruchomienia nowego systemu detekcji. Izolacja kabli sygnalizacyjnych jest przegrzana i nadpalona, i staje się źródłem licznych awarii. Pozostałe sygnalizacje świetlne są w dobrym stanie technicznym i zakres robót budowlanych został ograniczony do niezbędnych, aby uzyskać priorytet dla tramwaju.

Za kilkanaście dni miasto ogłosi przetarg na wykonanie niezbędnych prac. Przeznaczono na nie 700 tys. zł.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Toruń: Dwie nowe linie tramwajowe do 2020 r.

Przestrzeń

Toruń: Dwie nowe linie tramwajowe do 2020 r.

Paweł Rydzyński 29 lipca 2014

Toruń planuje kolejne inwestycje tramwajowe

Komunikacja

Toruń planuje kolejne inwestycje tramwajowe

Michał Lange 27 czerwca 2014

Toruń: Tramwaje dojeżdżają już na Bielany i do UMK

Przestrzeń

Toruń: Tramwaje dojeżdżają już na Bielany i do UMK

Michał Lange 25 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5