Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Toruń stara się o wydłużenie budowanej trasy tramwajowej. Wówczas bez trójkąta torowego

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2022-04-14 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń stara się o wydłużenie budowanej trasy tramwajowej. Wówczas bez trójkąta torowego
fot. MZK Toruń
Oddanie trasy tramwajowej do os. Niepodległości będzie skutkować powiększeniem toruńskiej sieci tramwajowej o ok. 20%. Miasto stara się o dodatkowe środki, które pozwolą na przedłużenie budowanej linii od razu do pętli przy Heweliusza – dzięki temu możliwe będzie zrezygnowanie wcześniej planowanego trójkąta torowego przy Strobanda.

Trwa budowa trasy tramwajowej do os. Niepodległości (dawniej os. JAR) na północy Torunia. Na wielu odcinkach położono już szyny. W sumie przewidziano wybudowanie ok.11,5 tys. metrów toru pojedynczego. Zgodnie z harmonogramem prace miałyby potrwać do końca maja 2023 r.

Obecnie, wg aktualnych planów, trasa skończy się na skrzyżowaniu Strobanda i Watzenrodego. Zaplanowano tu trójkąt torowy do zawracania tramwajów. Docelowo jednak tramwaje miałyby kończyć dalej, na pętli przy Heweliusza (w sumie to rozbudowa o ok. 1,4 tys. metrów toru pojedynczego). Toruń chciałby zrealizować ten etap równolegle do trasy podstawowej. – Miasto za pośrednictwem MZK stara się pozyskać dofinansowanie z puli dodatkowych środków z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Szanowany koszt inwestycji to ok. 20 mln zł netto (24, 6 mln zł brutto) – mówi Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK.

Na przedłużeniu zaplanowano cztery przystanki (po dwa w każdą stronę). – W przypadku pozyskania dofinansowania i rozpoczęciu budowy w tym roku planowane jest odstąpienie od wykonania trójkąta manewrowego. Planuje się, że ta część inwestycji zostałaby zrealizowana do końca 2023 r. – mówi Sylwia Derengowska.


Rys. na podstawie planu zagospodarowania, niebieskim kolorem zaznaczone planowane przedłużenie

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5