Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Toruń: Średnicówka się zieleni

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-06-16 12:49
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Toruń

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń: Średnicówka się zieleni
Fot. Sławomir Kowalski
Toruń: Średnicówka się zieleni
Toruń: Średnicówka się zieleni
Toruń: Średnicówka się zieleni
Toruń: Średnicówka się zieleni
Toruń: Średnicówka się zieleni
Toruń: Średnicówka się zieleni
Toruń: Średnicówka się zieleni
Toruń: Średnicówka się zieleni
Toruń: Średnicówka się zieleni
Bujnie rozwija się zieleń wzdłuż Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza. Ponad 700 posadzonych drzew, blisko 600 pnączy, tysiące krzewów i traw ozdobnych sprawiły, że okolice ruchliwej arterii stały się lubianym szlakiem spacerowym i rowerowym.

Podczas pierwszego i drugiego etapu budowy "średnicówki" (2014-2015) na odcinku Szosa Chełmińska – ul. M. Skłodowskiej-Curie posadzono łącznie 306 drzew, ponad 12 tys. krzewów i ponad 4 tys. traw ozdobnych. Dodatkowo 340 drzew pojawiło się jako nasadzenia zastępcze w związku z rozbudową szpitala wojewódzkiego. Wśród gatunków drzew dominują: klony polne i pospolite, leszczyny tureckie, graby pospolite, lipy drobnolistne i srebrzyste, głogi jednoszyjkowe, śliwy wiśniowe, robinie akacjowe i białe, a wśród krzewów – tawuły japońskie, berberysy Thunberga i pęcherznice kalinolistne o czerwonych liściach. Dzisiaj to już dorodne egzemplarze, tworzące zwarte szpalery.

Kilkadziesiąt nowych drzew posadzono także na terenach przylegających do ekranów akustycznych przy trasie, m.in. 48 świerków syberyjskich, jesionów wyniosłych i klonów pospolitych na terenie rekreacyjnym za ekranami od strony ul. Wybickiego oraz 8 jarzębów szwedzkich przy parkingu obok wybiegu dla psów. Tu w obu przypadkach nasadzenia sfinansował inwestor zewnętrzny. Dodatkowo wiosną 2019 r. kosztem miasta dosadzono kolejnych 8 jarzębów szwedzkich w rejonie wybiegu dla psów.

Bujnie rosną pnącza na ekranach akustycznych. Atrakcyjnie wyglądają, ale też chłoną zanieczyszczenia i tłumią hałas. W ciągu kilku minionych lat zasadzono tam etapami łącznie 570 sztuk pnączy, m.in. popularne i odporne winobluszcze pięciolistkowe i trójklapowe, wiciokrzewy, ale także hortensję pnącą, rdestówkę Aubera, dławisz, powojniki, glicynie, róże pnące. W tym roku uroku pasom zieleni wzdłuż trasy dodają niekoszone i obficie kwitnące maki i inne kwiaty polne.

Dotychczasowe nasadzenia w rejonie „średnicówki” kosztowały łącznie prawie 112 tys. zł, a ich wykonawcami były: Centrum Roślin Ogrodowych Marek Gollob z Bydgoszczy (2015), P.H.U.P Dorota Dembek z Torunia (2016-2017), firma JEZIÓRSKA Sp. J (2018). Autorem projektu zagospodarowania zielenią 1500-metrowego odcinka Trasy Średnicowej od Szosy Chełmińskiej do skrzyżowania z ul. Legionów była firma ECO-ART Luiza Kałuska z Warszawy, zaś jego wykonanie w 80 proc. sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wiedeń: Zieleń zamiast betonu. Nowe parki ochłodzą miasto

Przestrzeń

Wiedeń: Zieleń zamiast betonu. Nowe parki ochłodzą miasto

Łukasz Malinowski 09 maja 2020

Łódź: Zielone Polesie dotarło na „kolanko”

Przestrzeń

Łódź: Zielone Polesie dotarło na „kolanko”

Roman Czubiński 04 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5