Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Toruń: Sieć tramwajową czekają zmiany. Trwają przetargi

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2013-08-21 14:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń: Sieć tramwajową czekają zmiany. Trwają przetargi
MZK Toruń
Na terenie Torunia realizowane są projekty, które mają spowodować znaczącą poprawę w komforcie podróżowania tramwajem po mieście. Miejski Zakład Komunikacji w ramach projektu BiT City realizuje pięć z ośmiu zadań, dzięki którym podróż tramwajem będzie szybsza i wygodniejsza. Na zadania będące częścią projektu trwają właśnie postępowania przetargowe.

Projekt "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City" ubiega się o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. W ramach projektu realizowanych jest osiem zadań, spośród których pięć prowadzi Miejski Zakład Komunikacji. 25 lipca spółka ogłosiła przetarg nieograniczony na realizację zadania 1 oraz zadania 6.

Szybciej i sprawniej od węzła Toruń Miasto do Al. Solidarności

Pierwsze zadanie, które obejmuje przebudowę torowiska tramwajowego na linii średnicowej od węzła Toruń Miasto (Pl. 18-ego stycznia) do Al. Solidarności, ma poprawić dostępność komunikacyjną zespołu staromiejskiego. Nastąpi to dzięki poprawie stanu technicznego fragmentu tzw. linii średnicowej. Inwestycja dotyczy przebudowy dwóch fragmentów torów o długości ok. 520 i 1194 m. Szóste zadanie ma dotyczyć budowy węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym Toruń Miasto. Dzięki niemu linia nr 1 zostanie dobrze zintegrowana z koleją metropolitalną. Pozwoli to na bezkolizyjną przesiadkę ze środków komunikacji publicznej, w tym przede wszystkim tramwajów na komunikację kolejową i odwrotnie. Zadanie nr 6 obejmuje także instalację monitoringu wizyjnego CCTV, dynamicznej informacji pasażerskiej oraz urządzenie zieleni wraz z odtworzeniem historycznego założenia ogrodowego. Przetarg na realizację zadań 1 i 6 ogłoszono 25 lipca. Oferty można składać do 10 września.

Będzie nowoczesny system sterowania

Tramwajowa linia średnicowa w Toruniu przejdzie jeszcze jeden zabieg. 17 lipca ogłoszono przetarg na realizację zadania nr 4, w ramach którego ma być zmodernizowany system sterowania na linii średnicowej. W ramach prac trzy podstacje zostaną wyposażone w odpowiednie urządzenia, zapewnienie łączności pomiędzy poszczególnymi obiektami dzięki sieci światłowodowej. Dwie kolejne stacje zostaną natomiast wyremontowane. Trwa postępowanie przetargowe na realizację tego zadania. Oferty w przetargu można składać do 30 sierpnia.

Pętla Motoarena też do remontu

Do końca miesiąca oferenci mogą składać dokumenty w przetargu na remont pętli tramwajowej Motoarena. Remont to zadanie nr 5 w ramach prowadzonego projektu. Ogłoszony 9 lipca przetarg obejmuje m. in. przebudowę układu torowego wraz z budową dodatkowych torów odstawczych dla tramwajów, montaż ogrodzenia części postojowej, modernizację dwóch platform przystankowych i budowę dwóch nowych platform przystankowych wraz z ich wyposażeniem, przebudowę infrastruktury podziemnej.

Nowe tramwaje

Niewątpliwie pasażerowie wybierający tramwaje odczują zmiany dzięki dostawie 12 sztuk nowych niskopodłogowych wagonów tramwajowych, w tym 6 wagonów trójczłonowych długości od 19 do 21 m oraz 6 sztuk wagonów pięcioczłonowych długości od 28 do 32 m. Zamówienie obejmuje również dostawę specjalistycznego wyposażenia obsługowego, pakietu eksploatacyjno-naprawczego oraz wykonanie robót budowlanych obejmujących dostosowanie hali głównej do obsługi taboru niskopodłogowego (zaprojektowanie i wykonanie: montaż pomostu stacjonarnego oraz dostosowania do obciążenia kanałów naprawczych do nowego taboru). Inwestycja jest jednym z elementów programu integracji systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu w ramach projektu BiT City. Oferty w przetargu można było składać do 19 sierpnia.

Inne zadania po stronie gminy


Również gmina Miasto Toruń realizuje zadania w ramach prowadzonego projektu. Po stronie gminy leży m. in. budowa i przebudowa przystanków tramwajowych (modernizacja 24 platform przystankowych) oraz stworzenie systemu monitorowania bezpieczeństwa pasażerów na przystankach tramwajowych.

Przypomnijmy, że realizowany projekt jest częścią projektu BiT CIty, mającego na celu integrację systemów transportowych Bydgoszczy i Torunia. W Toruniu jest również prowadzony projekt "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013". Jego wartość to ponad 86 mln zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź. Tramwaj podstawowym środkiem transportu, ale nie bezwarunkowo

Prawo & Finanse

Łódź. Tramwaj podstawowym środkiem transportu, ale nie bezwarunkowo

Paweł Rydzyński 11 lipca 2014

Wrocław nie rezygnuje z przetargu na tramwaje

Prawo & Finanse

Wrocław nie rezygnuje z przetargu na tramwaje

Jakub Dybalski 11 lipca 2014

Toruń stawia na rozwój komunikacji szynowej

Przestrzeń

Toruń stawia na rozwój komunikacji szynowej

Michał Lange 17 września 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5