Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Toruń: Rok upłynie pod znakiem inwestycji tramwajowych

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-01-07 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń: Rok upłynie pod znakiem inwestycji tramwajowych
fot. MJ
Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu w tym roku będzie realizować dwa duże projekty unijne, związane z infrastrukturą tramwajową. To m.in. przebudowa torowisk tramwajowych w centrum oraz budowa trasy na os. JAR.

Jeden z projektów, dotyczący poprawy funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu, zawiera osiem zadań. Główną inwestycją jest budowa trasy tramwajowej do os. JAR na północy miasta. W zeszłym roku powstały już fragmenty torowiska przy okazji przebudowy skrzyżowań. – W zakresie rozbudowy infrastruktury tramwajowej planuje się kontynuowanie robót budowlanych rozpoczętych w 2018 r. na ul. Chełmińskiej i Długiej. Planowane jest także rozpoczęcie budowy nowej podstacji trakcyjnej na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów, która będzie służyła do zasilania nowej linii tramwajowej na osiedle JAR – informuje Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK Toruń.

Wspomniany projekt zakłada również przebudowę czterech odcinków torowisk wraz z siecią trakcyjną w centrum. Przetargi na kontynuację prac na Szosie Chełmińskiej, budowę nowej podstacji i modernizacją torowiska na ul. Bydgoskiej planowane są w pierwszej połowie roku. – Pod koniec roku planowane są kolejne przetargi na pozostałe odcinki nowej linii tramwajowej na osiedle Jar oraz modernizację odcinków istniejących torowisk (np. na ul. Szosa Lubicka) – zapowiada Derengowska.

Drugi unijny projekt związany jest z przebudową układu torowo-drogowego w ciągu ul. Wały gen. Sikorskiego oraz al. Jana Pawła II. Jak opisuje MZK, zakres projektu obejmie przebudowę istniejących torowisk tramwajowych wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także budowę nowego odcinka torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ciągu al. Jana Pawła II powstanie pas autobusowo-drogowy, przewidziano też kompleksową przebudowę układu drogowego. – Obecnie trwają prace projektowe, a rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w II kwartale br. – informuje Sylwia Derengowska.

Kierowcy i pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. – Największe utrudnienia w ruchu tramwajów będą związane z pracami na odcinku linii nr 5 i 3 od pl. Teatralnego do skrzyżowania ul. Bydgoskiej i Sienkiewicza. W związku z tym linie te będą musiały kursować zmienionymi trasami – zaznacza rzecznik MZK. Nowa infrastruktura w centrum zostanie udostępniona w 2021 r.

Elementem projektów unijnych jest też tabor. – Na 2019 r. planowane jest ogłoszenie przetargów na zakup nowych tramwajów oraz autobusów elektrycznych. Ich dostawa planowana jest na kolejne lata – deklaruje Sylwia Derengowska. Ponadto spółka planuje rozbudowę systemu informacji pasażerskiej – wymianę starych tablic na tablice elektroniczne w tramwajach serii 805Na.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Toruń już ma warszawskie solarisy od Mobilisa

Komunikacja

Toruń już ma warszawskie solarisy od Mobilisa

Jakub Dybalski 28 sierpnia 2018

MZK Toruń kupi siedem używanych autobusów od Mobilisu

Komunikacja

MZK Toruń kupi siedem używanych autobusów od Mobilisu

Jakub Dybalski 20 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5