Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Toruń: Przybywa zielonych torowisk tramwajowych

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2022-01-02 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa MZK Toruń

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń: Przybywa zielonych torowisk tramwajowych
fot MZK Toruń
Po wybudowaniu nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar w Toruniu przybędzie ponad 3,6 tys. m toru pojedynczego zielonych torowisk. Będą one przebiegały w kilku lokalizacjach.

Zielone torowisko ogranicza drgania i hałas oraz absorbuje pyły z ulicznego powietrza. Zatrzymuje też wilgoć, dzięki czemu minimalizowany jest efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła. Zielonych torowisk w Toruniu przybywa z każdą inwestycją realizowaną przez miasto. Tak będzie także w przypadku największego zadania na przestrzeni kilku ostatnich lat – budowy nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.

Zielone torowiska w ramach tej inwestycji będą tworzone w kilku punktach nowej linii: głównie w ciągu ul. Szosy Chełmińskiej oraz Watzenrodego. Łącznie długość zielonych odcinków wyniesie ponad 1, 8 km. Z powodów technicznych nie będzie ich na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych oraz w miejscach przystanków.

Jak powstaje zielone torowisko? W skrócie: pod warstwą zieloną, którą stanowi trawa na warstwie humusu, znajdować się będzie podbudowa torowiska, czyli płyta betonowa, mata wibroizolacyjna oraz warstwa filtracyjna (mieszanka kruszywa naturalnego). Dodatkowo w przypadku torowiska trawiastego niezbędna będzie instalacja systemu nawadniania.

Obecnie w Toruniu jest prawie 3,5 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk: w ciągu ul. Gagarina (ok. 2,3 tys. mtp), na pl. Niepodległości i w ciągu ul. Kraszewskiego (ok. 985mtp), w ciągu ul. Chopina (ok. 188 mtp). Kolejne powstają nie tylko przy okazji budowy nowej linii tramwajowej do osiedla Jar, ale także prowadzonych obecnie modernizacji torowisk. Wspomniane zielone torowisko na ul. Kraszewskiego cieszy oczy już od kilku miesięcy. Zielono będzie także wzdłuż torów w ciągu ul. Bydgoskiej (od ul. Reja do Chopina). Tam, podobnie jak od pl. Niepodległości do pl. Hoffmanna, zwykłe torowisko będzie go tylko w miejscach przystanków i przejazdów drogowo-torowych. Łącznie zielone torowisko na Bydgoskiej będzie miało ponad 1,3 tys. mtp. Zazieleni się także na modernizowanym odcinku Szosy Lubickiej (2,6 tys. mtp). Jeszcze jeden fragment zielonego torowiska (ponad 735 mtp.)powstanie przy okazji modernizacji torowiska od pl. Chrapka do ul. Podgórnej. Na to zadanie właśnie został ogłoszony przetarg.

Łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie łącznie ponad 9,1 tys. mtp zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).


Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Toruń z ofertami na remont torów od Warneńczyka do Podgórnej

Przestrzeń

Toruń z ofertami na remont torów od Warneńczyka do Podgórnej

Witold Urbanowicz 21 grudnia 2021

Pierwszy nowy Swing już w Toruniu. Przed czasem

Komunikacja

Pierwszy nowy Swing już w Toruniu. Przed czasem

Redakcja 13 grudnia 2021

Toruń wyremontuje torowisko od Warneńczyka do Podgórnej

Przestrzeń

Toruń wyremontuje torowisko od Warneńczyka do Podgórnej

Witold Urbanowicz 11 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5