Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Toruń planuje nowy układ linii. Tramwaje wciąż rzadko

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
04-07-2023
Ostatnia modyfikacja:
05-07-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Toruń planuje nowy układ linii. Tramwaje wciąż rzadko
fot. UM Toruń
W związku z planowanym otwarciem nowej linii tramwajowej na północ Torunia, samorząd przygotował propozycje zmian w układzie komunikacyjnym. Trasy zmieni kilka linii tramwajowych i autobusowych, lecz kursowanie tramwajów wciąż będzie rzadkie, wagony bowiem pojadą w szczycie co 20 minut, a wieczorami co 45 minut.

W Toruniu wielkimi krokami zbliża się otwarcie nowej trasy tramwajowej łączącej centrum miasta z jej północną częścią. Od 1 września tramwaje będą docierać do pętli przy Heweliusza, zlokalizowanej w pobliżu skrzyżowania ulic Strobanda i Watzenrodego. Budowa linii zmierza ku końcowi, a w ostatnim czasie wykonywano przejazd kolejowo-tramwajowy na ulicy Legionów.

Nowa siatka połączeń autobusowych i tramwajowych

Skutkiem tej ogromnej inwestycji (trasa liczy ponad 6 kilometrów długości, a w ramach projektu zakupiono także nowe tramwaje i wyremontowano kilka kilometrów torowisk) będzie wprowadzenie nowej siatki połączeń autobusowych i tramwajowych w całym mieście. Toruń właśnie zaprezentował propozycje zmian, które będą teraz podlegały konsultacjom społecznym.

Główne modyfikacje dotyczą układu linii tramwajowych. Samorząd planuje, że od 1 września na toruńskie torowiska będą wyjeżdżać wagony siedmiu linii, ponumerowanych od 1 do 7. Zmiany nie obejmą tras linii nr 1, 2, 4, 5.

“Trójka” i “siódemka” na nowych trasach i słabe częstotliwości

Nowa trasa “trójki” będzie wiodła od Motoareny przez Plac Rapackiego, aleją Solidarności a dalej nowym odcinkiem na północ, a więc Szosą Chełmińską, Watzenrodego aż do pętli przy Heweliusza. Nową trasą pojedzie także druga linia, a więc “szóstka”, która połączy północ miasta z jego wschodnią częścią, a tramwaje będą kursować na trasie Olimpijska – Szosa Lubicka – Lubicka – Warszawska – Al. Solidarności – Szosa Chełmińska – Heweliusza.

Jak możemy przeczytać w zamierzeniach toruńskiego magistratu, miasto zakłada, że sześć linii (od 1 do 6), które jednocześnie będą liniami “podstawowymi”, ma kursować w częstotliwości co 20 minut w godzinach szczytu w dni robocze. Sprawi to, że na nowej trasie na północ miasta tramwaje w szczycie pojadą co 10 minut, co jest niezłym wynikiem. 

Poza godzinami szczytu (definiowanego przez władze Torunia głównie jako okres od 7 do 9 rano, a także od 12 do 17) oraz w soboty i niedziele od 8 do 17, tramwaje mają kursować co pół godziny. W godzinach wieczornych, weekendowych porankach oraz dniach świątecznych tramwaje pojadą… co 45 minut, a więc identycznie jak obecnie.

Tramwaje co 10 minut dzięki kilku liniom

Kursowanie wagonów tramwajowych z 20-minutową częstotliwością jest słabym wynikiem, lecz jak piszą władze miasta, równomierne rozłożenie linii tramwajowych na poszczególnych trasach sprawi, że praktycznie na każdym odcinku toruńskiej sieci tramwaj przyjedzie w godzinach szczytu co 10 minut. Będzie to możliwe z powodu wielkości całej sieci tramwajowej i tego, że na jej każdym odcinku pojadą minimum 2 linie tramwajowe.

“Takie rozwiązanie umożliwia prowadzenie przemiennych kursów tramwajów kilku linii na odcinkach wspólnych, co w rezultacie zwiększa częstotliwość kursów na tych odcinkach:
Na odcinku obsługiwanym przez 2 linie np. Al. Solidarności – Heweliusza co 10 minut w szczycie, co 15 minut poza szczytem i co ok. 22 minuty w godzinach wieczornych we wszystkie dni, w godzinach porannych do ok. 8:00 w soboty i niedziele oraz w święta przez cały dzień, a na odcinku obsługiwanym przez 3 linie np. Centrum – Olimpijska co 6 - 7 minut w szczycie, co ok. 10 minut poza szczytem i co ok. 15 minut w godzinach wieczornych we wszystkie dni, w godzinach porannych do ok. 8:00 w soboty i niedziele oraz w święta przez cały dzień” – czytamy w komunikacie miasta.

Linia nr 7 tylko od poniedziałku do piątku

Ostatnią linią tramwajową będzie ta oznaczona numerem 7. Zgodnie z planami samorządu będzie ona pełniła funkcje uzupełniające.

“Linia nr 7 będzie jedyną linią kursującą tylko w dni robocze (od poniedziałku do piątku), w dni nauki szkolnej w godz. 5:30 – 18:00, z częstotliwością co 30 minut, a w czasie ferii w godzinach szczytu tj. 5:00 – 8:00 oraz od 12:30 do 16:30” – pisze miasto.

Poniżej zamieszczamy planowany schemat linii tramwajowych po przyszłych zmianach:Autobusy także zmieniają swoje trasy

Otwarcie nowej linii tramwajowej wymusza także zmiany w komunikacji autobusowej, tak aby autobusy nie dublowały tras tramwajów. Miasto napisało, że jednym z założeniem jest również skomunikowanie osiedla Podgórze z zachodnią częścią miasta, co ma zostać osiągnięte dzięki zmianie trasy linii nr 10. Zmianie ulegnie także trasa linii 31, która ma kursować już nie Szosą Chełmińską, lecz przez Żwirki i Wigury, Legionów, Grudziądzką w obu kierunkach Al. Solidarności i ul. Uniwersytecką.

Samorząd chce również stworzyć nową linię obwodową, kursującą na trasie Koniuchy – Polna – Forteczna – Strobanda -Watzenrodego – Ugory – Polna – Legionów – Koniuchy, umożliwiającej dojazd do zakładów pracy zlokalizowanych przy ul. Fortecznej z wykorzystaniem koordynacji odjazdów i przyjazdów tramwajów. Otrzyma ona numer 21.

Poniżej plany zmian w zakresie linii autobusowych:Wszystkie powyższe zmiany są propozycją urzędu miasta, które będą teraz podlegały konsultacjom społecznym. Swoje uwagi do powyższych założeń można składać do 18 lipca bieżącego roku.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Toruń pokazał nową siatkę komunikacji miejskiej

Prawo & Finanse

Toruń pokazał nową siatkę komunikacji miejskiej

Jakub Rösler 23 sierpnia 2023

Toruń: Coraz więcej zielonych torowisk

Przestrzeń

Toruń: Coraz więcej zielonych torowisk

Redakcja/inf. pras. 26 czerwca 2023

Toruń chwali się zmodernizowanym i zielonym torowiskiem

Komunikacja

Toruń: Tramwaje linii nr 2 i 4 wracają na stałe trasy

Przestrzeń

Toruń przymierza się do modernizacji trasy do pętli Olimpijska

Przestrzeń

Zobacz również:

Toruń pokazał nową siatkę komunikacji miejskiej

Prawo & Finanse

Toruń pokazał nową siatkę komunikacji miejskiej

Jakub Rösler 23 sierpnia 2023

Toruń: Coraz więcej zielonych torowisk

Przestrzeń

Toruń: Coraz więcej zielonych torowisk

Redakcja/inf. pras. 26 czerwca 2023

Toruń chwali się zmodernizowanym i zielonym torowiskiem

Komunikacja

Toruń: Tramwaje linii nr 2 i 4 wracają na stałe trasy

Przestrzeń

Toruń przymierza się do modernizacji trasy do pętli Olimpijska

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5