Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Toruń. Pilotaż systemu płatności opartego na kartach zbliżeniowych

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-07-02 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń. Pilotaż systemu płatności opartego na kartach zbliżeniowych
fot. Kasper Fiszer
Podróżujący kilkoma liniami MZK Toruń otrzymają – przynajmniej na kilka miesięcy – możliwość skorzystania z nowego rozwiązania płatności za przejazd. Po zarejestrowaniu się w systemie, którego operatorem jest OTI Europa ASEC, można płacić za podróże kartą bankową albo używać elektronicznej portmonetki przy wykorzystaniu QR-kodów lub licznych legitymacji i kart miejskich. Dzięki temu z systemu skorzystają np. dzieci, które nie mogą posługiwać się jeszcze kartami płatniczymi.

8 lipca ma ruszyć pilotaż nowego systemu płatności za przejazdy komunikacją miejską. Największą nowością ma być możliwość użycia jako nośnika dowolnej karty działającej w technologii zbliżeniowej, która jest zgodna z międzynarodowymi standardami. Może być to więc karta płatnicza, legitymacja studencka czy karta miejska. Jeśli podróżny zdecyduje się na użycie karty bankowej, opłaty będą automatycznie ściągane z jego konta w momencie podróży. Operatorem systemu będzie OTI Europa ASEC.

W obsłudze systemu pomogą filmy instruktażowe

– W urządzenia nowego systemu zostanie wyposażone 17 autobusów, które będą kursować na pięciu liniach: 10, 12, 14, 20 i 28 – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Toruniu. Zapowiedział także, że kontrolerzy biletowi dostaną 10 czytników, które pozwolą na kontrolę pasażerów używających nowego rozwiązania. – W okresie pilotażu wszystkie pojazdy będą odpowiednio oznakowane, a na pokładach będą emitowane krótkie filmy instruktażowe – zapewnił.

– Test, który przeprowadzimy w Toruniu, jest jednym z naszych najbardziej innowacyjnych projektów – mówiła Agnieszka Światły, prezes zarządu OTI Europa ASEC. Zwracała uwagę, że jej firma ma duże doświadczenie zarówno na rynku płatności bezgotówkowych, jak i rozwiązań sprzedażowych dla transportu publicznego. Pozwoliło to na stworzenie produktu, który ma stanowić kompleksowe rozwiązanie dla komunikacji miejskiej.

System ma sam wybierać najkorzystniejsze rozwiązanie taryfowe

Aby korzystać z nowej formy płatności, należy zarejestrować się poprzez stronę internetową dostawcy usług albo za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Konto będzie można wykorzystywać na zasadzie przedpłaconej portmonetki lub opłacać przejazd przy użyciu karty płatniczej, jeśli to ona będzie nośnikiem biletu. Do jednego konta można podpiąć pięć nośników – oprócz kart zbliżeniowych także kody QR wyświetlane na ekranie smartfona. Ma to umożliwić korzystanie z konta przez więcej niż jedną osobę, np. przez całą rodzinę, w tym dzieci (nośnikiem ich biletu może być np. elektroniczna legitymacja szkolna).

Jak podkreślał Tomasz Boryczko, członek zarządu OTI Europa ASEC, jedną z korzyści z użytkowania nowego rozwiązania ma być system wybierający najkorzystniejszy dla podróżnego rodzaj biletu. Przy każdym wejściu do pojazdu konieczna jest rejestracja przejazdu w czytniku. Jeśli po przesiadce tańszy niż dwa bilety jednorazowe okaże się bilet czasowy, zostanie on wybrany automatycznie. Tak samo stanie się, jeśli liczba przejazdów w ciągu tygodnia będzie na tyle duża, że najlepszym wyborem będzie bilet siedmiodniowy - wszystkie poprzednie bilety zostaną zamienione na taki bilet krótkookresowy, a przy kolejnych przejazdach nie zostaną pobrane dalsze opłaty.

W przyszłości pojawić się mogą np. specjalne karty turystyczne

Pilotaż nie wiąże się z wprowadzeniem do cennika toruńskiej komunikacji miejskiej nowych rodzajów biletów. W związku z tym nie zostaną wykorzystane wszystkie możliwości, jakie tworzy nowy produkt. Do sprzedaży nie trafią więc np. proponowane przez OTI Europa ASEC karty przedpłacone dla turystów. Torunianie będą mogli natomiast korzystać z wbudowanego w aplikację mobilną systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5