Partner serwisu
Komunikacja

Toruń. Nowy prezydent i pomysł na tramwaj na Lewobrzeże

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
22-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
22-04-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Toruń. Nowy prezydent i pomysł na tramwaj na Lewobrzeże
fot. JR
Toruń ma nowego prezydenta, który rozważa budowę nowej linii tramwajowej na lewobrzeże miasta, przez co tramwaje mogłyby wrócić w to miejsce po wielu latach. Paweł Gulewski chce też zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów i poprawić jakość komunikacji miejskiej. Co jeszcze planuje nowy włodarz Torunia?

W Toruniu w drugiej turze wyborów prezydenckich doszło do sporej niespodzianki, bowiem dotychczasowy prezydent, Michał Zaleski, który sprawował urząd od ponad 20 lat, przegrał wybory ze swoim byłym wiceprezydentem Pawłem Gulewskim z Koalicji Obywatelskiej. W swojej kampanii Gulewski mocno akcentował sprawy komunikacji miejskiej, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się pomysłom prezydenta elekta w tym obszarze.

Tramwaj ponownie dojedzie na lewobrzeże?

Najważniejszą zapowiedzią Gulewskiego była budowa nowego mostu drogowo-tramwajowego, dzięki któremu tramwaje miałyby ponownie docierać na toruńskie lewobrzeże. Zdaniem prezydenta elekta nowa przeprawa mogłaby mieć większe znaczenie niż projektowany aktualnie Most Zachodni, choć ostateczne decyzje o budowie i realizacji tego pomysłu mają przynieść rzetelne analizy.

– Deklaruję, że jako prezydent miasta, w ciągu kilku miesięcy od objęcia urzędu zlecę opracowania funkcjonalne i badania potoków podróżnych wraz z badaniami natężenia ruchu samochodowego, żeby określić, czy budowa Mostu Śródmiejskiego jest rzeczywiście potrzebna i uzasadniona. Będę chciał także potwierdzić dokładną lokalizację tego potencjalnego mostu, bo nie jest powiedziane, że ta ustalona w planach zagospodarowania przestrzennego jest najlepsza – mówił Gulewski pod koniec lutego bieżącego roku, podczas specjalnego briefingu poświęconego kwestiom komunikacyjnym.

Nowa trasa miałaby zaczynać się w rejonie placu Pokoju Toruńskiego i przechodzić pod Parkiem Glazja na drugą stronę Wisły

– Drugą bardzo ważną kwestią powiązaną ze wspomnianym mostem jest kwestia skomunikowania tramwajem lewobrzeżnej części miast. Gdy przeanalizujemy to, że na Moście Piłsudskiego nie możemy już odtworzyć linii tramwajowej z racji jego niedawnej gruntownej modernizacji, podczas której nie uwzględniono odbudowy linii tramwajowej, a budowa trasy na Moście Zachodnim nie miałaby większego sensu, to jedyną możliwością doprowadzenia tramwaju na lewy brzeg miasta staje się Most Śródmiejski. Jeśli zostanę prezydentem, to gruntownie przeanalizuję zasadność realizacji tej przeprawy wraz z tramwajem – deklarował ówczesny kandydat, a obecnie już prezydent Torunia.

Paweł Gulewski dodawał również, że chciałby, żeby do końca 2026 roku miasto dysponowało dwoma dokumentacjami projektowymi, zarówno dla Mostu Zachodniego jak i przeprawy Śródmiejskiej, żeby wybrać priorytetową inwestycję do realizacji. Nowy prezydent zapowiadał także, że będzie lobbował za sfinansowaniem Mostu Zachodniego przez skarb państwa, bowiem chciałby, żeby pobiegła nim Północna Obwodnica Torunia. Dzięki temu miasto mogłoby wybudować Most Śródmiejski, o ile oczywiście jego realizacja okaże się zasadna.

Jedna z pierwszych decyzji? Zwiększenie częstotliwości

Nowy prezydent Torunia podkreślał też konieczność uwzględnienia suburbanizacji, a więc depopulacji miasta na rzecz ościennych gmin, przez co rokrocznie nowych mieszkańców przybywa w obwarzankowym powiecie toruńskim. Jego zdaniem Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia potrzebuje jednego sprawnego organizatora transportu publicznego, w domyśle właśnie gminę Miasto Toruń.

Paweł Gulewski zwracał również uwagę na to, że obecnie komunikacja miejska w Toruniu ma zdecydowanie zbyt małe częstotliwości kursów, a do tego wciąż jest problem z taktowaniem i synchronizacją poszczególnych linii, zarówno autobusowych jak i tramwajowych. Polityk chce dążyć do wprowadzenia szczytowej częstotliwości co 7,5 minuty na każdym z odcinków toruńskiej sieci, zarówno na liniach tramwajowych jak i autobusowych.

– Żeby mieszkańcy chcieli wybierać transport publiczny musi on być pewny, dostępny i niezawodny, a tramwaje i autobusy muszą jeździć często. W innym wypadku nigdy nie wygramy z ruchem samochodowym – mówił na wspomnianym briefingu Paweł Gulewski i zapewniał, że jedną z pierwszych decyzji jakie będzie chciał podjąć to zwiększenie tegorocznej kwoty na przewozy, żeby móc zwiększyć częstotliwość kursów toruńskich autobusów oraz tramwajów.

Prezydent wspomniał również o konieczności lepszej integracji komunikacji miejskiej i kolejowej oraz poprawie czytelności rozkładów jazdy i możliwości planowania podróży.

Nowa zajezdnia na zachodzie miasta?

Zdaniem Gulewskiego jedną z przyczyn średniej kondycji toruńskiej komunikacji miejskiej jest brak nowoczesnej zajezdni tramwajowo-autobusowej. Podczas kampanii nowy prezydent zapowiadał analizę budowy takiego obiektu w pobliżu Motoareny, czy też Castoramy przy ulicy Bydgoskiej, co pozwoliłoby również uwolnić tereny obecnie zajmowane przez zajezdnię autobusową oraz tramwajową.

– Terenów pod budowę nowej, wspólnej zajezdni jest sporo, ale ten w pobliżu Castoramy po Polchemie jest najbardziej atrakcyjny i to tam musimy spróbować ulokować nową bazę autobusowo-tramwajową. Naszym zdaniem da to optymalizację kosztów w MZK, a do tego uwolnimy obecne tereny pod kolejne inwestycje. W przypadku działki przy Legionów, gdzie mamy około 6 hektarów terenu, idealnie sprawdziłyby się budynki mieszkalne, natomiast obecną zajezdnię tramwajową przy Sienkiewicza, z jej zabytkowymi halami spokojnie widziałbym w nowej roli, np. hali targowej oraz miejsca dla NGO. Moim zdaniem mamy tam ogromny potencjał na kolejne tego typu miejsce na mapie Torunia – mówił Gulewski pod koniec lutego bieżącego roku.

Z budową zajezdni w tym miejscu wiązałoby się oczywiście wydłużenie obecnej linii tramwajowej od pętli Motoarena, ale zdaniem prezydenta elekta mogłoby ona biec w kierunku miejscowości Przysiek, gdzie potencjalnie miałaby się łączyć z linią tramwaju metropolitalnego, o którym myślało województwo, choć w ostatnim czasie plany wobec tej inwestycji nie były już tak pewne.

Kandydat dodawał też, że jego zdaniem powinno się przeanalizować możliwość budowy nowej zajezdni w lewobrzeżnej części Torunia. W tym miejscu warto zaznaczyć, że miasto ma już wybraną lokalizację nowej zajezdni tramwajowej, która ma znaleźć się przy Legionów, obok obecnej zajezdni autobusowej, a realizacja tej inwestycji miałaby być finansowana z programu FEnIKS.

Nowy wydział dla komunikacji miejskiej

Podczas konferencji poświęconej pomysłom na rozwój komunikacji ówczesny kandydat a obecny prezydent zapewnił też, że powoła osobny wydział w strukturze urzędu miasta, który będzie odpowiedzialny tylko i wyłącznie za organizację i rozwój transportu publicznego. Do tej pory bowiem te zadania należą do Wydziału Komunalnego, odpowiadającego również za drogi czy gospodarkę odpadami.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Toruń. Zielone torowiska w pełnej krasie

Przestrzeń

Toruń. Zielone torowiska w pełnej krasie

UM Toruń 21 kwietnia 2024

Jakie nowe tramwaje trafią do Torunia?

Przestrzeń

Jakie nowe tramwaje trafią do Torunia?

Witold Urbanowicz 18 marca 2024

Toruń z przetargiem ramowym na zakup do 20 tramwajów

Komunikacja

Toruń zapowiada kolejne modernizacje torowisk

Komunikacja

Toruń zapowiada kolejne modernizacje torowisk

inf. pras. / oprac. JR 26 stycznia 2024

Toruń pokazał nową siatkę komunikacji miejskiej

Prawo & Finanse

Toruń planuje nowy układ linii. Tramwaje wciąż rzadko

Komunikacja

Zobacz również:

Toruń. Zielone torowiska w pełnej krasie

Przestrzeń

Toruń. Zielone torowiska w pełnej krasie

UM Toruń 21 kwietnia 2024

Jakie nowe tramwaje trafią do Torunia?

Przestrzeń

Jakie nowe tramwaje trafią do Torunia?

Witold Urbanowicz 18 marca 2024

Toruń z przetargiem ramowym na zakup do 20 tramwajów

Komunikacja

Toruń zapowiada kolejne modernizacje torowisk

Komunikacja

Toruń zapowiada kolejne modernizacje torowisk

inf. pras. / oprac. JR 26 stycznia 2024

Toruń pokazał nową siatkę komunikacji miejskiej

Prawo & Finanse

Toruń planuje nowy układ linii. Tramwaje wciąż rzadko

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5