Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Toruń: Nowy odcinek torowiska otwarty. Dla kilku kursów nocnych

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-12-17 11:47
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń: Nowy odcinek torowiska otwarty. Dla kilku kursów nocnych
fot. UM Toruń
Toruń wzbogacił się o nowy, ok. 300-metrowy odcinek torowiska w centrum miasta. Nowa trasa w ciągu al. Jana Pawła II została bez rozgłosu uruchomiona. Na razie jednak, z uwagi na kolejne remonty sieci, korzystają z niej wyłącznie pojedyncze kursy nocnej linii tramwajowej. I to w jedną stronę.

W styczniu 2018 r. MZK Toruń podpisał umowę z Balzolą na projekt i budowę nowego odcinka torowiska tramwajowego w ciągu al. Jana Pawła II między pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości z dostosowaniem do ruchu autobusowego. To w sumie ok. 300 m nowej trasy. W skład projektu wchodziła też przebudowa przylegających odcinków tras tramwajowych z układem drogowym.

– Zbliżamy się do końca przebudowy. W tej chwili trwa montaż ekranów akustycznych, chodników i wiat przystankowych. Przed nami jeszcze zagospodarowanie zieleni. Inwestor zapewnia, że prace zasadnicze zostaną wykonane do końca 2020 r. – informuje Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Co ciekawe, nowe torowisko – bez rozgłosu – zostało już przekazane do eksploatacji i od nocy 14 na 15 grudnia odbywa się tam ruch liniowy. Co prawda w tej chwili bardzo skromny, gdyż obejmuje pojedyncze kursy rozkładowe. – Na razie jedzie tamtędy tylko nocny tramwaj, w jedną stronę, dwa razy z ciągu nocy – mówi Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK Toruń.

Chodzi dokładnie o dwa kursy linii 3N z Motoareny, skrócone do przystanku Al. Solidarności, skąd odjeżdżają z powrotem w stronę Motoareny – już po stałej trasie, przez Wały gen. Sikorskiego. – Kursy te mają przewozić m.in. motorniczych, którzy kończą lub rozpoczynają pracę na pętli Motoarena i dowozić do Al. Solidarności – informuje Krzysztof Przybyszewski, kierownik referatu ds. publicznego transportu zbiorowego w Urzędzie Miasta Torunia.

Jednocześnie wybrane kursy linii 3N ze Wschodniej, które są skrócone do przystanku Al. Solidarności, korzystają z na co dzień niewykorzystywanego torowiska w ul. Uniwersyteckiej (straciło ono na znaczeniu po oddaniu torowiska w al. Solidarności). Pozostałe kursy, obsługujące pełną trasę do Motoareny, jadą przez Odrodzenia i al. Solidarności. – Przejazd tramwajów linii 3N ul. Uniwersytecką jest najkrótszy i umożliwia wjazd na przystanek przy al. Solidarności od strony wschodniej. Z uwagi przebudowę torowiska w ul. Kraszewskiego linia 1N musi kursować przez ul. Bydgoską, stąd linia 3N kursuje w części kursów na trasie Wschodnia – al. Solidarności, gdyż na pozostałej trasie dublowałyby się z tramwajami linii nr 1N – wyjaśnia Krzysztof Przybyszewski. Dzięki tym operacjom wszystkie tramwaje linii 3N jadące w kierunku Wschodniej korzystają z jednego przystanku, a w kierunku Motoareny – z drugiego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5