Partner serwisu
Przestrzeń

Toruń. Karta miejska coraz bliżej

Dalej Wstecz
Autor:

UM Toruń

Data publikacji:
12-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
12-04-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Toruń

Podziel się ze znajomymi:

Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy.

– Karta miejska będzie łączyła w sobie rozmaite funkcjonalności, w zależności od tego, czy będzie służyła mieszkańcowi Torunia, czy użytkownikowi, który nie jest mieszkańcem naszego miasta. Będzie to karta pomagająca w podróżowaniu komunikacją publiczną, a więc umożliwiająca zakup wszelkich biletów na komunikację miejską. Po drugie dzięki niej dla torunian dostępne będą ulgi na korzystanie z oferty miejskich instytucji i obiektów, czy to wypoczynkowych, czy związanych z kulturą. Tę samą ofertę zaproponujemy także instytucjom wojewódzkim oraz podmiotom komercyjnym, więc ułatwi życie jej użytkownikom na różnych poziomach – mówi prezydent Michał Zaleski.

Przetarg na wdrożenie systemu karty miejskiej miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji ogłosiło 26 lutego 2024 r. 14 marca 2024 r. otwarto oferty. Do przetargu stanęły cztery firmy. Za najkorzystniejszą uznano ofertę Mera Systemy za 2,029 mln zł brutto. 26 marca 2024 r. podpisano umowę na wdrożenie systemu karty miejskiej dla Torunia. 

 – Dziękujemy za zaufanie. Jesteśmy zaszczyceni, że powierzono nam to zadanie. System, który będziemy wdrażać w Toruniu, jest najnowszym systemem, który obecnie funkcjonuje. Jest to system otwarty, z zupełnie nowym podejściem, zapewniający możliwość korzystanie ze wszystkich tzw. usług smart w jednym ekosystemie – stwierdza prezes zarządu Mera Systemy, Łukasz Wiśniewski. – Na jego wdrożenie mamy do 7 miesięcy od daty podpisania umowy, czyli od dziś i mam nadzieję, że użytkownicy systemu będą zadowoleni z efektów –  dodaje.

Karta miejska będzie jedną kartą zarówno do płatności za przejazdy komunikacją miejską, jak i do możliwości uzyskania rabatów za korzystanie z innych usług miejskich, np. muzeów, basenów, oferty instytucji kultury i sportowych. Będzie działała w aplikacji mobilnej, jako karta wirtualna, a także jako fizyczny, plastikowy nośnik.

– Będzie systemem kontocentrycznym, co oznacza, że dane użytkownika i jego uprawnienia będą zapisywane na indywidualnym profilu, czyli koncie użytkownika w systemie centralnym. Nośnikami karty miejskiej, czyli identyfikatorami użytkownika będą e-karta (aplikacja mobilna), fizyczna plastikowa karta bezstykowa NFC w standardzie MIFARE, urządzenia obsługujące komunikację w standardzie NFC, np. smartfon, zegarek oraz karty płatnicze w standardzie EMV takie jak Europay, MasterCard, Visa – dodaje Zbigniew Wyszogrodzki, prezes zarządu MZK w Toruniu.

System karty miejskiej będzie systemem otwartym, umożliwiającym dalszą rozbudowę oraz integrację z systemami i aplikacjami (w tym aplikacjami mobilnymi) innych dostawców. Będzie umożliwiał dodawanie nowych usług, ulg (cenników, taryf) oraz partnerów programu.

Posiadacze karty miejskiej w ramach jednego konta będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej (z uwzględnieniem parkingów P&R z aplikacją mobilną karty miejskiej) oraz z oferty miejskich jednostek (np. basenów, kortów tenisowych, lodowiska, muzeów, wystaw, teatrów, występów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, oferty Dworu Artusa czy Młyna Wiedzy).

Planuje się udostępnienie systemu dla podmiotów komercyjnych, np. hoteli, restauracji itp. – Korzystanie z karty miejskiej przyniesie mieszkańcom Torunia wymierne korzyści. Torunianie będą mogli skorzystać z ulg na komunikację miejską, na usługi oferowane przez gminne jednostki, w tym m.in. baseny, lodowisko, muzea, korty tenisowe, teatr, wystawy, występy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a także na usługi oferowane przez partnerów zewnętrznych, np. w gastronomii, handlu, w zależności od tego, jakie podmioty komercyjne przyłączą się do tego programu. Ponadto użytkownik będzie mógł utworzyć subkonto dla dziecka i kupować bilety komunikacji miejskiej przy użyciu e-portmonetki – wylicza prezydent Michał Zaleski. 

Korzyści z karty będą mieli także jej posiadacze niebędący mieszkańcami Torunia. Będą to:
  • elektroniczny bilet komunikacji miejskiej;
  • większa dostępność zakupu biletu na komunikację miejską w formie elektronicznej;
  • e-portmonetka do wykorzystania wyłącznie w komunikacji miejskiej;
  • ulgi w usługach oferowanych przez partnerów zewnętrznych (np. gastronomia, handel, hotel, kina).
Jednym z elementów systemu karty miejskiej będzie wyposażenie pojazdów komunikacji miejskiej w elektroniczne kasowniki (będzie ich 235), a jednostek miejskich w elektroniczne terminale do obsługi karty.

Kasownik elektroniczny umożliwi:
  • wnoszenie opłat za przejazdy komunikacją miejską, przy wykorzystaniu zbliżeniowych kart płatniczych, urządzeń NFC, e-portmonetka;
  • wyświetlanie komunikatów statusowych transakcji;
  • wyświetlanie informacji pasażerskiej (rodzaj biletu, uprawnienia do ulg);
  • rejestrację wszystkich wykonywanych operacji i zdarzeń systemowych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Budimex rozbuduje Port Lotniczy Wrocław

Przestrzeń

Budimex rozbuduje Port Lotniczy Wrocław

Wrocław Airport 05 kwietnia 2024

Warszawa z ofertami na koncepcję domknięcia obwodnicy śródmiejskiej

Przestrzeń

Toruń chce mieć bilet elektroniczny

Komunikacja

Toruń chce mieć bilet elektroniczny

MZK Toruń 11 marca 2024

Zobacz również:

Budimex rozbuduje Port Lotniczy Wrocław

Przestrzeń

Budimex rozbuduje Port Lotniczy Wrocław

Wrocław Airport 05 kwietnia 2024

Warszawa z ofertami na koncepcję domknięcia obwodnicy śródmiejskiej

Przestrzeń

Toruń chce mieć bilet elektroniczny

Komunikacja

Toruń chce mieć bilet elektroniczny

MZK Toruń 11 marca 2024

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5