Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Toruń: Dwie oferty w przetargach na 35 autobusów, w tym hybrydy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-12-15 14:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń: Dwie oferty w przetargach na 35 autobusów, w tym hybrydy
fot. MOs810, lic, CC BY-SA 4.0
Miejski Zakład Komunikacyjny otworzył oferty w dwóch przetargach na dostawy łącznie 35 autobusów 12-metrowych, w tym 14 hybryd. Wszystkie pojazdy mają zostać dostarczone najpóźniej do końca października 2018 r.

Przedmiotem pierwszego przetargu jest dostawa czternastu fabrycznie nowych miejskich autobusów niskopodłogowych hybrydowych klasy MAXI oraz pojazdu pogotowia technicznego. Autobusy mają być nowe, wyprodukowane w 2018 r. Wyposażenie obejmuje system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika i agregatów.

Długość pojazdów określono na 11,5-12,2 m. Pojazdy mają pomieścić minimum 75 pasażerów, w tym co najmniej 28 na miejscach siedzących, z czego co najmniej osiem ma być dostępnych z poziomu niskiej podłogi. W autobusie będą trzy pary drzwi w układzie 2-2-2. Wymagane są silnik spalinowy o mocy 150-200 kW. Natomiast moc jednostki napędowej złożonej z jednego lub więcej silników elektrycznych nie może być mniejsza niż 110 kW. Energia elektryczna ma być generowana podczas hamowania na zasadzie rekuperacji oraz powinna pochodzić z chwilowego nadmiaru mocy silnika wysokoprężnego. Przewidziano jej magazynowanie w kondensatorach bądź akumulatorach. Wymagany jest system „cichy przystanek”. W momencie zbliżania się do przystanku w odległości ok. 30 m silnik spalinowy zostaje wyłączony i dojazd odbywa się tylko przez napęd silnikiem elektrycznym, załączenie silnika spalinowego następuje po przejechaniu min. 30 m.

Jedyną ofertę w postępowaniu złożył MAN. Opiewa ona na kwotę 24,8 mln zł i mieści się w budżecie zamawiającego, określonego na kwotę 25,2 mln zł. Założono, że pierwsze siedem autobusów ma zostać dostarczonych do 15 października 2018 r., natomiast pozostałe siedem – do końca października 2018 r. W tym drugim terminie ma zostać dostarczony również pojazd pogotowia technicznego.

Drugi z przetargów obejmuje dostawę dwudziestu jeden fabrycznie nowych miejskich autobusów niskopodłogowych klasy MAXI zasilanych olejem napędowym ON. Oferowane autobusy, nie starsze niż z 2018 r., muszą być pojazdami znajdującymi się aktualnie w ciągłej produkcji seryjnej producenta. Pojazdy muszą być wyposażone w automatyczną skrzynię biegów i silnik spełniający wymagania normy minimum EURO-6, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone m.in. w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika.

Autobusy o długości 11,5-12,2 m mają pomieścić minimum 85 podróżnych, z czego co najmniej 28 na miejscach siedzących, spośród których 8 ma być dostępne bezpośrednio z poziomu niskiej podłogi. Wymagane są trzy pary drzwi w układzie 2-2-2 oraz silnik o mocy min. 200 kW.

O to zamówienie ubiega się dwóch producentów. MAN jest gotów dostarczyć pojazdy za ok. 25,2 mln zł, natomiast Solaris za 25,5 mln zł. Obie oferty przekraczają budżet, który zamawiający określił na kwotę 24,2 mln zł. Dostawy założono w trzech partiach po siedem sztuk w terminie do 20 listopada 2018 r. Pierwsze pojazdy mają przyjechać jednak do końca października.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Toruń i Wrocław ze środkami na tramwaje

Komunikacja

Toruń i Wrocław ze środkami na tramwaje

Witold Urbanowicz 11 grudnia 2017

Balzola zwycięzcą przetargu na rozbudowę tramwaju w Toruniu

Przestrzeń

Balzola zwycięzcą przetargu na rozbudowę tramwaju w Toruniu

Witold Urbanowicz 07 listopada 2017

Toruń kupuje 35 autobusów, w tym hybrydy

Komunikacja

Toruń kupuje 35 autobusów, w tym hybrydy

Witold Urbanowicz 24 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5