Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Toruń: Dwie nowe linie tramwajowe do 2020 r.

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-07-29 12:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń: Dwie nowe linie tramwajowe do 2020 r.
fot. Michał Lange
Władze Torunia planują w ramach perspektywy 2014-20 wybudować dwie nowe linie tramwajowe. Podkreślają jednak, że w dalszym ciągu głównym środkiem transportu w mieście pozostaną autobusy.

Wczoraj poinformowaliśmy o ambitnych planach władz Torunia związanych z rozwojem kolei na terenie miasta. Toruńscy samorządowcy chcieliby utworzyć kolej miejską (powstanie w tej sprawie studium wykonalności), wybudować kilka nowych przystanków kolejowych, zakupić tabor i przebudować tunel kolejowy w centrum miasta do układu dwutorowego. Jednak oprócz tego, planowane są znaczące inwestycje w komunikację tramwajową i autobusową.

Gdzie powstaną nowe linie

Aleksandra Iżycka, rzeczniczka UM Toruń, informuje że w planach na najbliższe lata jest budowa dwóch nowych tras tramwajowych:
• Trasy w kierunku nowo powstającego os. Jar (pierwszy etap z centrum do pętli w rejonie ul. Polnej i Legionów);
• Trasy spinającej trasę linii nr 1 i nr 2 we wschodniej części miasta (pomiędzy pętlami tramwajowymi „Olimpijska” i „Elana”).

Oprócz tego, władze Torunia planują modernizację istniejących torowisk tramwajowych, budowę pasów tramwajowo-autobusowych i zakup nowego taboru tramwajowego. Planowane są też znaczące inwestycje w rozwój komunikacji autobusowej, jak również działania integrujące poszczególne gałęzie transportu zbiorowego.

– W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zaproponowano dalsze rozwijanie połączeń aglomeracyjnych. Okoliczne gminy dostrzegają potrzebę rozwijania połączeń transportowych integrujących obszar funkcjonalny z Toruniem. Do prowadzenia sprawnych połączeń konieczne są inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną, taka jak parkingi typu Park&Ride, Bike&Park przy stajach kolejowych i przystankach autobusowych umożliwiających pozostawienie samochodu lub roweru i dalszą podróż do pracy autobusem, pociągiem lub tramwajem. Rozszerzając ofertę przewozową planujemy zakup autobusów spełniających najbardziej rygorystyczne normy emisji spalin. Planujemy w Toruniu budowę parkingu podziemnego oraz modernizację przystanków autobusowych podnoszących ich standard oraz rozszerzenie na linie autobusowe systemu informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym w ramach Inteligentnego Systemu Transportowego. W tym roku kończymy wprowadzanie systemu dla linii tramwajowych – informuje Aleksandra Iżycka.

Zmiana roli autobusów


Jednocześnie rzeczniczka UM Toruń zastrzega jednak, że władze miasta – mimo planów znaczącego rozwoju komunikacji szynowej – nie zamierzają umniejszać znaczenia komunikacji autobusowej. Co nie zmienia faktu, że sukcesywnie będą zmieniać się zadania autobusów w Toruniu, które w coraz większym stopniu pełnić mają rolę dowozową do pociągów czy tramwajów.

– Autobusy będą nadal największą oferta w zakresie przewozów miejskich. Natomiast rzeczywiście, zgodnie z założeniami nowej perspektywy, będziemy rozwijali transport szynowy, poszerzając ofertę przewozową w tym zakresie. Na pewno na terenie Torunia zajdą zmiany w przebiegach linii autobusowych. Będziemy obejmować transportem zbiorowym rejony miasta, które dotychczas były jego pozbawione oraz zmniejszać dostępność do linii autobusowych, których trasy pokrywać się będą z trasami tramwajowymi. Jeżeli chodzi o rolę dowozową autobusów, to tam gdzie będzie to możliwe, będziemy wprowadzać takie rozwiązania, zawsze mając na uwadze preferencje mieszkańców – zwraca uwagę Aleksandra Iżycka.
Zapraszamy na III Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się 30 października br. w Bydgoszczy. Wydarzeniu towarzyszy Forum Inwestycji Tramwajowych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Linia tramwajowa na Olechów - znamy szczegóły

Przestrzeń

Łódź: Linia tramwajowa na Olechów - znamy szczegóły

Roman Czubiński 06 sierpnia 2014

Toruń planuje kolejne inwestycje tramwajowe

Komunikacja

Toruń planuje kolejne inwestycje tramwajowe

Michał Lange 27 czerwca 2014

Toruń: Tramwaje dojeżdżają już na Bielany i do UMK

Przestrzeń

Toruń: Tramwaje dojeżdżają już na Bielany i do UMK

Michał Lange 25 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5