Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Torowisko w katowickim Dębie do modernizacji. Umowa podpisana, ruszają prace

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2022-06-09 13:23
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Tramwaje Śląskie

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Torowisko w katowickim Dębie do modernizacji. Umowa podpisana, ruszają prace
fot. TŚ
W środę podpisanie umowy, w czwartek przekazanie placu budowy a w weekend początek prac – tak przedstawia się start pierwszej inwestycji infrastrukturalnej w ramach etapu III projektu inwestycyjnego spółki Tramwaje Śląskie. Prace w katowickiej dzielnicy Dąb potrwają cztery miesiące, a pierwsze zmiany w ruchu tramwajów przewidziano już w najbliższy weekend.

Etap III unijnego projektu pierwotnie miał obejmować budowę linii tramwajowej na południe Katowic. Gdy jasne stało się, że realizacja tej budowy w bieżącym projekcie nie będzie możliwa, spółka zmieniła zakres etapu III. W jego ramach do realizacji przygotowane zostały cztery zadania infrastrukturalne na terenie miasta Katowice. Pierwsze z nich – związane z przebudową torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Chorzowskiej na odcinku od ul. Złotej do ul. Dębowej – wchodzi właśnie w etap realizacyjny.

W postępowaniu przetargowym generalnym wykonawcą prac wybrana została firma Tor-Kar-Sson z Warszawy. W środę 8 czerwca w siedzibie spółki Tramwaje Śląskie w Chorzowie strony podpisały umowę na realizację prac. Inwestycja obejmie modernizację dwutorowej linii tramwajowej na odcinku długości ok. 400 m. (tj. ok. 800 metrów toru pojedynczego) od przystanku Dąb Kościół do skrzyżowania z ul. Złotą wraz z przebudową sieci podziemnych, budową peronów przystankowych z wiatami oraz sygnalizacji świetlnej z priorytetem dla tramwajów. Torowisko wydzielone powstanie w technologii podsypkowej na podkładach strunobetonowych z wkładkami wibroizolacyjnymi i sprężystym montażem szyn. Z kolei przejazd torowo-drogowy przez ul. Dębową wybudowana zostanie w technologii bezpodsypkowej z wykorzystaniem prefabrykowanych płyt torowych z elastycznym montażem szyn w komorach za pomocą mas poliuretanowych.

– Zaczynamy realizację zadań infrastrukturalnych w ramach etapu III naszego projektu. Teraz ruszamy z pierwszym zadaniem, a w przyszłym tygodniu mamy nadzieję podpisać kolejną umowę – na roboty modernizacyjne w Załężu. Krok po kroku zmierzamy w wyznaczonym kierunku, z każdym zrealizowanym zadaniem podnosząc jakość świadczonych usług – powiedział Bolesław Knapik, prezes spółki Tramwaje Śląskie . W przypadku zadania w katowickim Dębie tempo jest ekspresowe. Dzień po podpisaniu umowy nastąpiło przekazanie placu budowy a już w najbliższy weekend rozpoczną się prace. W pierwszym etapie zabudowane zostaną rozjazdy technologiczne, pozwalające na prowadzenie w czasie prac ruchu tramwajowego po jednym torze.

W związku z powyższym od wyjazdów w sobotę 11.06. do 3:30 w poniedziałek 13.06. komunikacja tramwajowa będzie kursować wg specjalnych rozkładów jazdy:
  • tramwaje linii nr 6 będą kursować na trasie: Bytom Szkoła Medyczna – Chorzów Metalowców – Chorzów Dworcowa (trasą linii nr 20) – Chorzów Batory Dworzec PKP – Zawodzie Zajezdnia;
  • tramwaje linii nr 11 będą kursować w relacji: Łagiewniki Zajezdnia – Chorzów Stadion Śląski (UWAGA! W niedzielę 12.06. od 6:00 do 14:00 linia będzie kursować na skróconej trasie: Łagiewniki Zajezdnia – Chorzów Metalowców);
  • tramwaje linii nr 19 będą kursować na trasie: Stroszek Zajezdnia – Chorzów Metalowców – Chorzów Dworcowa (trasą linii nr 20) – Chorzów Batory Dworzec PKP – Zawodzie Zajezdnia;
  • tramwaje linii nr 46 będą kursować wg specjalnych rozkładów jazdy ze zwiększoną częstotliwością;
  • linie tramwajowe nr: 0, 23, 43 i 45 nie będą kursowały;
  • UWAGA: w niedzielę 12.06. od 6:00 do 14:00 tramwaje linii nr 9 będą kursować na skróconej trasie: Bytom pl. Sikorskiego – Chebzie Pętla – Chorzów Rynek (postój na torze linii nr 20);
  • uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T-6 kursująca zgodnie z tramwajowymi rozkładami jazdy w relacji: Katowice al. Korfantego – Chorzów Metalowców. UWAGA! Nie będą obsługiwane przystanki Katowice Stęślickiego, Katowice Silesia City Center, Katowice Rondo oraz Katowice Rynek w obu kierunkach.

Od poniedziałku 13 czerwca 2022 r. tramwaje wrócą na swoje pełne trasy, kursując na modernizowanym odcinku po jednym torze (południowym) i obsługując tymczasowe przystanki Dąb Kościół przesunięte o ok. 50 m. w stronę centrum Katowic.

Zadanie potrwa cztery miesiące. Wartość podpisanej umowy wynosi ok. 4,7 mln zł netto (ok. 5,8 mln zł brutto).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5