Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Tokio kupuje 29 niskopodłogowych autobusów przed igrzyskami

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-05-18 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tokio kupuje 29 niskopodłogowych autobusów przed igrzyskami
fot. Mi-ta’smetro, lic. CC BY-SA 3.0
Scania jesienią dostarczy do Tokio 29 przebudowanych autobusów NUB Euro 6. Dla stolicy Japonii to konieczność przed zaplanowanymi na 2020 r. igrzyskami olimpijskimi. Tokijskie autobusy miejskie są co prawda niskowejściowe, ale kłopot zaczyna się już w środku.

Tokio planuje, by całkowicie niskopodłogowe autobusy stały się standardem w niedalekiej przyszłości. Dziś po stolicy Japonii jeździ blisko 1,5 tys. autobusów, wszystkie niskowejściowe, ale progi w środku sprawiają, że siedzenia z tyłu pojazdu są bardzo trudno dostępne dla osób starszych i tych z trudnościami w poruszaniu się.

Nowe autobusy Scanii mają pozwalać na bezproblemowy dostęp do wszystkich siedzeń. Pod koniec zeszłego roku przedstawiciele władz japońskiej stolicy wizytowali fabrykę w Melbourne, w której powstają ich pojazdy. Mogli się przejechać pierwszym z nich. Produkcję pozostałych uruchomiono w marcu i wszystkie mają być gotowe w sierpniu.

Scania za każdy z nich zapłaci 35 mln jenów, czyli ok. 320 tys. dol. To o połowę więcej, niż zwykle wydaje na autobusy, choć same pojazdy zmieszczą ok. 70 pasażerów, czyli tylu, ilu mieszczą obecnie użytkowane.

W szybko starzejącym się japońskim społeczeństwie brak niskiej podłogi w autobusach może być istotnym kłopotem. Tokijscy urzędnicy zwracają uwagę, że to nie tylko problem z dostępnością części miejsc, który w dodatku powoduje, że pasażerowie gromadzą się w przedniej części autobusu, powodując miejscowy tłok. Stopnie poprzeczne powodują potknięcia i wypadki, gdy autobus gwałtownie zahamuje. W zeszłym roku w całej Japonii zanotowano 490 tego rodzaju zdarzeń, w których urazy odniosło 540 osób.

Razem z igrzyskami olimpijskimi Tokio będzie organizowało rzecz jasna również igrzyska paraolimpijskie, co tym bardziej skłania urzędników do zakupu autobusów przyjaznych pasażerom.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gorlice zamawiają 11 nowych autobusów niskopodłogowych

Komunikacja

Gorlice zamawiają 11 nowych autobusów niskopodłogowych

Leonard Dolecki 17 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5