Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tczew modelowym przykładem przesiadek. Teraz pora na dworzec kolejowy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-11-18 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tczew modelowym przykładem przesiadek. Teraz pora na dworzec kolejowy
fot. Marcin Burclaw
PKP SA przygotowują dokumentację przetargową dla remontu dworca w Tczewie, gdzie miasto zrealizowało już węzeł przesiadkowy. – To bardzo dobrze zaprojektowana inwestycja, integrująca transport kolejowy z autobusowym. Dworzec i przejście na perony wymagają działań inwestycyjnych – mówi Marek Michalski, członek zarządu PKP SA. Prace miałyby zostać przeprowadzone w latach 2017-2020.

Okolice dworca w Tczewie dzięki działaniom samorządu w ostatnich latach mocno zmieniły się. Przedstawiciele PKP SA wskazują je jako modelowy przykład funkcjonowania węzła komunikacyjnego. – To bardzo dobrze zaprojektowana inwestycja, integrująca transport kolejowy dalekobieżny, lokalny i aglomeracyjny z komunikacją autobusową miejską, prywatną. Są parkingi przesiadkowe. Ciągi komunikacyjne dla pieszych są przemyślane – piesi mają bardzo dobry, bezkolizyjny dostęp z dworca autobusowego do dworca kolejowego – mówi Marek Michalski. Są też stojaki dla rowerzystów. – Na pewno jest ich za mało względem coraz większych potrzeb pasażerów – zauważa Michalski. Niezależnie od całości zrealizowano też centrum handlowe odraz podziemny parking.

PKP PLK wyremontowały też perony. Teraz obrazu chcą dopełnić PKP SA. – Dworzec i przejście na perony wymagają działań inwestycyjnych. Zamierzamy ten dworzec zmodernizować w pierwszej kolejności. Jesteśmy w fazie przygotowania dokumentacji przetargowej – mówi Marek Michalski.

PKP SA zamierzają skorzystać ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Efektem inwestycji musi być więc przystosowanie dworca do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz podniesienia standardu obsługi pasażerów. – Dostrzegamy problem niedostosowania dworca do obecnych standardów, wynikający z braku działań inwestycyjnych w minionych latach. Dlatego właśnie zaplanowaliśmy jego modernizację. Celem naszej spółki jest podniesienie jakości świadczonych na dworcu usług, m.in. poprzez dostosowanie go do potrzeb wszystkich grup podróżnych – dodaje Paulina Jankowska, rzecznik PKP SA.

Na razie nie wiadomo jak dokładnie zmieni się dworzec. – Obecnie rozpoczynamy prace nad dokumentacją przedprojektową, dlatego też ostateczny zakres prac modernizacyjnych będzie mógł być określony dopiero po przeanalizowaniu i wybraniu optymalnego wariantu inwestycyjnego – mówi Jankowska. – Termin realizacji działań inwestycyjnych dotyczących dworca w Tczewie przewidziano na lata 2017-2020 – dodaje rzeczniczka PKP SA.

Kolejarze przygotowują teraz plan modernizacji i przebudowy dworców. W sumie wytypowano 464 obiekty. W pierwszej kolejności mają być przebudowywane dworce leżące przy liniach już wyremontowanych w poprzedniej perspektywie unijnej, jak właśnie Tczew.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
W grudniu ruszy przebudowa dworca w Miechowie

Przestrzeń

W grudniu ruszy przebudowa dworca w Miechowie

Witold Urbanowicz 18 listopada 2016

Prezydent Olsztyna: Dworce muszą powstać razem

Przestrzeń

Prezydent Olsztyna: Dworce muszą powstać razem

Martyn Janduła 18 listopada 2016

Dworzec w Skarżysku-Kamiennej do przebudowy. Przede wszystkim handel

Przestrzeń

Dworzec w Skarżysku-Kamiennej do przebudowy. Przede wszystkim handel

Witold Urbanowicz 13 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5