Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tampere: Trwają jazdy próbne tramwajów na nowej sieci. Start w 2021 r.

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-11-2020
Ostatnia modyfikacja:
20-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

W Tampere trwają testy nowej sieci tramwajowej. W niedzielę 15 listopada pojazdy po raz pierwszy wyjechały na główną ulicę w centrum miasta i dotarły do krańca Pyynikintori. Uruchomienie nowej sieci zaplanowano w sierpniu 2021 r.

Na początku listopada Škoda Transtech przekazała operatorowi w Tampere na stan dwa pierwsze tramwaje. Od 4 listopada za obsługę powstającej sieci tramwajowej odpowiedzialne są Koleje Fińskie (VR).

W tej chwili trwają jazdy próbne na nowej infrastrukturze. W niedzielę 15 listopada rozpoczęły się testy tramwajów na ulicach Hämeenkatu i Pirkankatu w centrum miasta. Pojazdy poruszają się powoli, w tempie pieszego – początkowo z prędkością ok. 5 km/h, która stopniowo będzie zwiększana. Podczas pierwszych jazd testowych kompleksowo przetestowana zostanie infrastruktura – w tym właściwości jezdne torów, rozjazdów, sieci trakcyjnej, widoczność znaków, sygnalizacji świetlnej, zabezpieczeń itp. Sprawdzane będą ustawienia sygnalizacji świetlnej oraz dopuszczalne prędkości – 20 km/h na Hämeenkatu i 40 km/h na Pirkankatu. 

Przygotowania do uruchomienia komunikacji tramwajowej odbywają się wedle ściśle określonego harmonogramu. W styczniu rozpoczną się szkolenia 65 motorniczych, niezbędnych do obsługi nowej sieci. Otwarta, próbna eksploatacja rozpocznie się 1 kwietnia 2021 r., a otwarcie linii z ruchem rozkładowym zaplanowano 9 sierpnia 2021 r. – wtedy też nastąpią zmiany w układzie linii autobusowych. Przedsiębiorstwo Tampereen Ratikka rekrutuje testowych pasażerów, którzy sprawdzą działanie systemów biletowych, informacji pasażerskiej itp.

W sumie Škoda Transtech dostarczy 19 tramwajów z trzema dodatkowymi opcjami na kolejne 46 pojazdów. Umowa obejmuje również dziewięcioletnią obsługę. Dwukierunkowy tramwaj ForCity Smart Artic Tampere ma 37,3 m długości, 2,65 m szerokości, jest całkowicie niskopodłogowy i może pomieścić do 360 pasażerów.

Budowa nowej trasy rozpoczęła się wiosną 2017 roku. W pierwszym etapie uruchomione będą dwie linie, które obsłużą 16 km trasy. Drugi etap będzie realizowany do 2024 r. – wówczas długość sieci wynosić będzie 23 km.


Pierwszy etap zaznaczony kolorem czerwonym, drugi niebieskim, mat. Tampereen Ratika
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Ruszyła nowa sieć tramwajowa w Tampere

Przestrzeń

Ruszyła nowa sieć tramwajowa w Tampere

Witold Urbanowicz 09 sierpnia 2021

Tampere. Operatorem tramwajów będą… Koleje Fińskie

Komunikacja

Zobacz również:

Ruszyła nowa sieć tramwajowa w Tampere

Przestrzeń

Ruszyła nowa sieć tramwajowa w Tampere

Witold Urbanowicz 09 sierpnia 2021

Tampere. Operatorem tramwajów będą… Koleje Fińskie

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5