Partnerzy serwisu:
Mobilność

Tallin i Helsinki zintegrują systemy biletowe

Dalej Wstecz
Autor:

Tomasz Kościelny

Data publikacji:
2018-03-08 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Baaltic Course/ Tallinna Transpordiamet/tk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tallin i Helsinki zintegrują systemy biletowe
Fot. Raul1972/CCA 4.00/Wikimedia Commons
Stolice Estonii i Finlandii ruszają ze wspólnym projektem, który przyniesie pasażerom przemieszczającym się pomiędzy tymi dwoma miastami szereg udogodnień. Władze Tallina i Helsinek chcą, by dzięki temu samemu biletowi elektronicznemu można było podróżować zarówno w jednym, jak i drugim mieście. Projekt zakłada też umożliwienie zakupu biletu na prom lub samolot w relacji między jedną a drugą stolicą.

Według założeń, działania w ramach projektu mają doprowadzić do poprawy interoperacyjności dwóch systemów transportowych. Po zrealizowaniu projektu, mieszkańcy obu miast będą mogli korzystać z tej samej karty elektronicznej, która pozwoli opłacić podróż lub potwierdzić uprawnienia do bezpłatnego przejazdu, a także zarezerwować bilet na prom lub samolot, którym pasażer przemierzy trasę z jednego do drugiego kraju. Trwają też rozmowy dotyczące włączenia do projektu drugiego co do wielkości miasta Estonii - Tartu.

Estonia i Finlandia należą do krajów, które są ściśle ze sobą powiązane gospodarczo. Estończycy stanowią największy odsetek wśród zagranicznych pracowników w Finlandii. Estonia natomiast to pierwszy wybór Finów jeśli chodzi o podróże zagraniczne. W ciągu ostatnich lat znacząco zwiększył się przepływ towarów i ludności pomiędzy obydwoma krajami. Prognozy zakładają, że będzie on postępował.

Ze statystyk wynika, że w przypadku 60% podróży turystycznych i biznesowych pomiędzy Tallinem a Helsinkami pasażerowie korzystają z transportu publicznego. Każda taka podróż wymaga średnio zakupu przynajmniej trzech różnych biletów: na przejazd transportem publicznym Tallina, Helsinek na prom lub samolot. Zgodnie z założeniem, każdy pasażer zaoszczędzi ok. 5% czasu niezbędnego na zaplanowanie podróży "od drzwi do drzwi".

Projekt ma być realizowany w trzech fazach. Na początek zostanie stworzony model biznesowy, następnie ruszą prace nad systemem elektronicznym, na koniec rozpoczną się testy w Tallinie, Helsinkach i prawdopodobnie w Tartu. Jak informują władze Tallina, będzie to pierwszy tego typu projekt w Europie zakrojony na tak szeroką skalę.

Liderem wspólnego projektu będzie stolica Estonii, a jego wdrażaniem zajmie się Zarząd Transportu Tallina. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 2,5 mln euro.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań. Od 1 września bilet BTK zwiększa zasięg

Mobilność

Poznań. Od 1 września bilet BTK zwiększa zasięg

jd/inf. pras. 29 sierpnia 2017

Łódź: PR chcą integracji biletowej z miastem

Komunikacja

Łódź: PR chcą integracji biletowej z miastem

Kasper Fiszer 24 marca 2017

Łódź: Integracja z ŁKA, ale nie z PR

Komunikacja

Łódź: Integracja z ŁKA, ale nie z PR

Kasper Fiszer 17 marca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5