Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Szykowany do remontu dworzec w Płochocinie zabytkiem

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-12-21 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szykowany do remontu dworzec w Płochocinie zabytkiem
fot. MWKZ
Szykowany do remontu dworzec w Płochocinie zabytkiem
Szykowany do remontu dworzec w Płochocinie zabytkiem
Szykowany do remontu dworzec w Płochocinie zabytkiem
Szykowany do remontu dworzec w Płochocinie zabytkiem
Szykowany do remontu dworzec w Płochocinie zabytkiem
Szykowany do remontu dworzec w Płochocinie zabytkiem
Wojewódzki konserwator zabytków wpisał na listę zabytków dworzec w Płochocinie, który został wybudowany w 1953 r. PKP SA przygotowują projekt przebudowy obiektu, która – zgodnie z zapowiedziami – miałaby rozpocząć się w 2020 r.

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o wpisaniu do rejestru zabytków nowego obiektu. Został nim dworzec w Płochocinie w gminie Ożarów Mazowieckim. Budynek, leżący przy linii nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunice, został wybudowany w 1953 r.

Jak wskazuje konserwator, obiekt – jeżeli chodzi o wystrój i wygląd – zachował cechy historyczne. – Dworzec stanowi wartościowy przykład budownictwa kolejowego okresu powojennego o indywidualnej formie architektonicznej i dobrym stanie zachowania. Budynek prezentuje wartości artystyczne, które uwidaczniają się w klasycznych proporcjach elementów architektonicznych (parterowa bryła urozmaicona narożnymi podcieniami, mansardowy dach z attyką) oraz w szczegółach kompozycji i opracowania elewacji (harmonijne zestrojenia kolorystyczne, zróżnicowane elementy artykulacji architektonicznej) – podkreśla prof. Jakub Lewicki, mazowiecki konserwator zabytków.

Dobrze zachowało się również wnętrze holu kasowego. Zdobiony jest on posadzką z lastryko, filarami oraz dekoracją sztukatorską. Na ścianach znajdują się lamperie w formie „sztukateryjnie opracowanych pionowych pasów”. Sufit zdobiony jest sztukateriami w formie zdwojonych opasek. Zachowała się też masywna ława z masywnymi, zdobionymi nogami żeliwnymi.

Obiekt ma zostać w przyszłości przebudowany. W maju 2019 r. PKP SA podpisały umowę z projektantem przebudowy dworca. Dokumentacja będzie musiała uwzględniać wymagania konserwatora zabytków, choć PKP SA już wcześniej – z uwagi na walory historyczne obiektu i możliwość objęcia ochroną – zakładały prowadzone prac z poszanowaniem wyglądu dworca. – Założeniem projektu jest pozostawienie istniejącego charakteru obiektu i detali architektonicznych w stanie pierwotnym – zapewnia Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA. Rozpoczęcie robót budowlanych było zapowiadane na 2020 r.


Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5