Partner serwisu
Przestrzeń

Szwajcaria. Stadler dostarczył nowe pociągi dla kolei górskiej Lauterbrunnen-Mürren

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
24-05-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

Stadler dostarczył nowy tabor do obsługi zębatej kolei górskiej Lauterbrunnen-Mürren (BLM) w Alpach Berneńskich w Szwajcarii. Najnowsze składy zaczną kursować latem w trybie mieszanym, na przemian z istniejącymi pociągami na odnowionej wąskotorowej linii między Grütschalp i Mürren.

Nowe pociągi kolei dla szwajcarskiej linii górskiej pozwolą przewoźnikowi spełnić wymogi federalnej ustawy o równouprawnieniu osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zwiększy się przepustowość i skróci czas przejazdu dzięki zwiększeniu prędkości maksymalnej z 30 do 50 km/h. Pomoże to zwiększyć atrakcyjność wolnej od ruchu samochodowego wioski Mürren – położonej 1639 m n.p.m.

Kolej górska Lauterbrunnen-Mürren to tak naprawdę połączenie kolei linowej z doliny Lauterbrunnen do górskiej stacji Grütschalp, a następnie przesiadka do kolei wąskotorowej o rozstawie 1000 mm prowadzącej dalej do wioski i kurortu Mürren. – Cieszymy się, że możemy zaoferować mieszkańcom i gościom jeszcze większy komfort i jakość dzięki temu ważnemu i wyjątkowemu połączeniu z wioską Mürren – mówi Urs Kessler, dyrektor Jungfraubahn Holding, właściciela kolei Lauterbrunnen-Mürren.

Dostawy nowego taboru oznaczają zakończenie czteroletniego projektu renowacji kolei zębatej. Wartość tego przedsięwzięcia to 63 mln franków szwajcarskich, czyli ponad 270 mln zł. Obecnie po linii zębatej kursują cztery składy z lat 1966-67 oraz stary wagon silnikowy z 1913 roku. 4-kilometrowa trasa jest w całości jednotorowa, a składy mogą się mijać jedynie na stacji Winteregg. Podróż koleją zębatą trwa ok. 12 minut. Nowe składy mają w ciągu najbliższych kilku lat zastąpić stare pojazdy. Pociągi od Stadlera posiadają przede wszystkim niską podłogę. Nowy tabor będzie gotowy do eksploatacji w czerwcu 2024 roku. Dzięki możliwości osiągnięcia wyższej prędkości, będą kursować co 15 minut.

W ramach modernizacji górskiej linii wybudowano toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych w Grütschalp oraz windy na odnowionej stacji Mürren. Remont objął ponadto przejście w Winteregg oraz także samą stację, na której zamontowano windy. Zmodernizowano zaplecze techniczne w Grütschalp i odnowiono infrastrukturę kolejową pomiędzy Grütschalp i Mürren. Na linii ułożono kilka tysięcy ton podsypki, ok. 8 tys. drewnianych podkładów z drewna dębowego oraz 9,6 tys. metrów torów.

– Jako szwajcarski producent mamy tym większą przyjemność wnieść wkład w szwajcarską infrastrukturę kolejową dzięki nowym zespołom trakcyjnym dla kolei zębatej Grütschalp-Mürren. Nowe zespoły trakcyjne oferują nie tylko maksymalny komfort dzięki przestronnym panoramicznym oknom i wygodnym siedzeniom, ale także nowoczesny system informacji pasażerskiej – mówi Dennis Laubbacher, dyrektor generalny Stadler Bussnang.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Najdłuższy pociąg pasażerski świata (zdjęcia)

Komunikacja

Stadler jeszcze nie podpisze gigantycznej umowy z SBB. Odwołanie Alstom

Prawo & Finanse

Bazylea kupuje 25 tramwajów od Stadlera

Przestrzeń

Bazylea kupuje 25 tramwajów od Stadlera

Witold Urbanowicz 11 lutego 2021

Dwunasty Lajkonik już w Krakowie, dwa kolejne Lajkoniki na linii

Komunikacja

Zobacz również:

Najdłuższy pociąg pasażerski świata (zdjęcia)

Komunikacja

Stadler jeszcze nie podpisze gigantycznej umowy z SBB. Odwołanie Alstom

Prawo & Finanse

Bazylea kupuje 25 tramwajów od Stadlera

Przestrzeń

Bazylea kupuje 25 tramwajów od Stadlera

Witold Urbanowicz 11 lutego 2021

Dwunasty Lajkonik już w Krakowie, dwa kolejne Lajkoniki na linii

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5