Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Szczytno z umową na elektrobusy Solarisa

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-06-30 16:43
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Solaris

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szczytno z umową na elektrobusy Solarisa
fot. Solaris
Przedstawiciele gminy miejskiej Szczytno oraz firmy Solaris Bus & Coach podpisali umowę na dostawę dwóch autobusów elektrycznych Solaris Urbino 8,9 LE electric. Bezemisyjne pojazdy zostaną dostarczone na Mazury w ciągu 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Całkowita wartość kontraktu, obejmująca autobusy bateryjne wraz z dwiema ładowarkami oraz obsługą posprzedażową, wynosi ponad 4 miliony złotych.

Urbino electric będą pierwszymi autobusami elektrycznymi w położonym na Mazurach Szczytnie. Umowa na zakup dwóch elektryków została podpisana 30 czerwca 2020 r. Mieszkańcy około 10-tysięcznego Szczytna będą mogli korzystać z autobusów w czerwcu 2021 r. Same pojazdy objęte są 3-letnią, a baterie 10-letnią gwarancją.

– Jesteśmy dumni, iż Solaris zapisuje się w tak przełomowym momencie historii komunikacji w Szczytnie. Coraz więcej operatorów i decydentów miast, zarówno większych jak i tych mniejszych, wybiera nowoczesne i bezemisyjne pojazdy transportu publicznego. Staramy się odpowiadać na potrzeby każdego przewoźnika, a Szczytno jest wspaniałym przykładem na to, że nie trzeba być ogromną aglomeracją, aby stawiać na innowacyjną technologię, dbając jednocześnie o mieszkańców i środowisko. – mówi Petros Spinaris, wiceprezes zarządu Solaris Bus & Coach.

Napęd w Urbino 8,9 LE electric zapewni silnik trakcyjny o mocy 160 kW. Energia niezbędna do napędzania pojazdów będzie magazynowana w bateriach Solaris High Energy o łącznej pojemności nominalnej 200 kWh. Energię będzie można uzupełniać przez klasyczny system plug-in, przeznaczony do ładowania baterii w nocy lub podczas dłuższego postoju. Wraz z elektrobusami, Solaris dostarczy również urządzenia służące uzupełnianiu energii – dwie ładowarki, każda o mocy 40 kW.

Zgodnie ze złożoną ofertą, niskopodłogowe pojazdy będą mogły zabrać na pokład do 50 osób, 21 z nich na miejscach siedzących. Efektywną wymianę pasażerską zapewnią drzwi wejściowe w układzie 1+2, zaopatrzone w rampę dla inwalidów przy drugich drzwiach. Zgodnie z zamówieniem złożonym przez gminę miejską Szczytno, wnętrze pojazdów zaprojektowano z troską o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i komfortu. W skład wyposażenia wejdzie m.in. kabina kierowcy typu zamkniętego, wydajny układ klimatyzacji całopojazdowej, rozbudowany system informacji pasażerskiej, tablice kierunkowe dostosowane do użytku osób niedowidzących oraz monitoring obejmujący kamery wewnątrz autobusu, kamerę cofania oraz kamerę do obserwacji obszaru przed pojazdem. Podróżni będą mieli również możliwość naładowania swoich urządzeń mobilnych dzięki podwójnym gniazdom USB, umieszczonym w przestrzeni pasażerskiej.

Szczytno jest kolejnym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, które podjęło decyzję o wprowadzeniu do swoich flot autobusów bezemisyjnych. Elektryczne Solarisy jeżdżą już bowiem po ulicach Ostródy. Solaris jest jednym z czołowych producentów autobusów elektrycznych w Europie. Portfel zamówień polskiego producenta obejmuje w tej chwili blisko 1000 pojazdów Urbino electric, które kursują po ulicach 80 miast w 18 europejskich państwach.

Gmina Miejska zdecydowała się na zakup elektryków w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich pt. „Miasto Szczytno – miasto zrównoważonego transportu publicznego – etap II”. W ramach projektu, oprócz zakup autobusów z infrastrukturą, przewidziano wymianę 10 opraw oświetlenia publicznego, przebudowę ulic Łomżyńskiej, Jana III Sobieskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego w celu utworzenia nowej trasy komunikacji zbiorczej, budowę węzła przesiadkowego na osiedlu królewskim i budowę parkingu Bike&Ride wyposażonego w 6 stanowisk postojowych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Arrival zaprezentował elektryczny autobus nowej generacji

Komunikacja

Arrival zaprezentował elektryczny autobus nowej generacji

Rafał Dybiński 25 czerwca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5