Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Szczecińskie plany tramwajowe i autobusowe

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
14-11-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Szczecińskie plany tramwajowe i autobusowe
fot. Szczecinolog, lic. CC BY-SA 3.0
Szczecin w najbliższych latach planuje taborową ofensywę. W drodze do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Dąbie” jest siedem nowych autobusów, a docelowo w mieście ma się pojawić ich aż 40. Plany Szczecina dotyczą także tramwajów. W ramach modernizacji lub zakupów, na ulicach pojawi się 70 nowych tramwajów.

Jak wynika z danych miasta Szczecina w posiadaniu Tramwajów Szczecińskich, spółek autobusowych w Dąbiu oraz Klonowica jest prawie 450 pojazdów. Połowa z nich to jednak już nowoczesne maszyny, które dbają o komfort podróżnych. Plany urzędników miejskich sięgają jednak dalej i wraz z nowym budżetem unijnym pojawiają się okazje do dalszego unowocześniania taboru.

Siedem Solarisów już w drodze

Już teraz w drodze do SPAD-u jest 7 nowych autobusów niskopodłogowych. Przetarg na ich dostawę zakończył się w wakacje tego roku. Przedsiębiorstwo z własnych środków zamówiło 5 autobusów jednoczłonowych 12 m i 2 autobusy dwuczłonowe o długości 18 m. Do przetargu zgłosił się jedynie Solaris, który wycenił zamówienie na 9,27 mln zł netto. Pierwsza dostawa planowana jest pomiędzy 16 stycznia, a 15 lutego przyszłego roku.

W pojazdach znajdzie się kilka nowych – nieznanych dotąd szczecinianom – urządzeń. Pierwszym z nich jest działające na zasadzie obserwacji autobusu w zakresie 360° w tzw. „Systemie 360° VIU”, dodatkowo w pojazdach znajdą się porty USB zamontowane na poręczy autobusu – przy każdych drzwiach – na słupkach, umożliwiające podróżnym doładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych w czasie podróży. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Będą też hybrydy

W ramach ekologicznego podejścia do środowiska Szczecin stara się pozyskać dofinansowanie na zakup 16 autobusów hybrydowych. Ich zakup ma być dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wniosek w tej sprawie trafił już do odpowiednich organów pod koniec września.

Jak wskazują urzędnicy, dużą zaletą hybrydowych rozwiązań jest to, że silnik spalinowy i elektryczny – w zależności od potrzeb – mogą pracować naprzemiennie lub jednocześnie, co w rezultacie daje zmniejszenie zużycia paliwa i emisji substancji do powietrza oraz hałasu.

Pojazdy będą spełniać wygórowane normy emisji spalin Euro 6. Miasto szacuje, że koszt zakupu 16 autobusów hybrydowych wyniesie ponad 39 mln zł. Dofinansowanie unijne ma wynieść aż 27 mln zł.

Dieslowe też

Poza hybrydami w Szczecinie pojawi się też 20 nowych autobusów dieslowych spełniających normę emisji spalin Euro 6. W planach jest zakup 10 pojazdów przegubowych i 10 pojazdów standardowych. Na razie z końcem września urzędnicy złożyli wniosek na dofinansowanie zakupu przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Koszt zakupu 20 autobusów szacowany jest na 35 mln zł. Miasto stara się o dofinansowanie w wysokości 13,4 mln zł.

Tramwaje również

Po zakupionych w 2010 roku 28 tramwajach Pesy, Tramwaje Szczecińskie poddadzą teraz gruntownej modernizacji swoje najstarsze pojazdy. Aż 36 Tatr Kt4Dt doczeka się nowego życia. Plan przewiduje, że nastąpi to w latach 2017 – 2020. Więcej o tym projekcie pisaliśmy tutaj.

W tym okresie planowany jest także zakup 4 wagonów częściowo nieskopodłogwych. Nowe plany zakupowe zakładają również, że do roku 2022 tabor powiększy się o kolejnych 30 wagonów. Aktualnie projekt znajduje się na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5