Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Szczecin: Zieleni się Szafera. Kolejne środki na drzewa

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-05-24 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Tramwaje Szczecińskie

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szczecin: Zieleni się Szafera. Kolejne środki na drzewa
mat. Tramwaje Szczecińskie
Setki drzew i dziesiątki tysięcy krzewów rozkwita na remontowanej ulicy Szafera. Kończą się prace związane z nasadzeniami, a ciepłe dni pozwalają roślinom się zazielenić.

Ulica Szafera przebudowywana jest kompleksowo. Powstało nowe torowisko tramwajowe, pętla, chodniki i ścieżki rowerowe, jezdnie i ronda. Nie można było jednak zapomnieć o zieleni. To jedna z największych inwestycji miejskich, wprowadzająca ogromną ilość zieleni.

Aktualnie na terenie budowy prowadzone są nasadzenia wzdłuż ulicy Szafera, od ronda Wojska Polskiego do ronda przy ulicy Jarzyńskiego. Posadzone zostały głównie klony czerwone, klony polne i lipy srebrzyste w różnych odmianach. Łącznie na tym odcinku będzie rosło 147 drzew i ponad 2600 krzewów od strony jezdni i chodnika. To spowoduje, że spacer wzdłuż szpaleru drzew będzie o wiele przyjemniejszy, a rośliny odgrodzą chodnik i ścieżkę rowerową od jadących samochodów.

To oczywiście nie wszystko: na całej inwestycji nasadzonych zostanie łącznie 268 drzew, 61 433 krzewów, 1 618 traw ozdobnych oraz 120 pnączy.

Mnóstwo nowej roślinności

Zakład Usług Komunalnych przygotowuje się jednocześnie do ogłoszenia przetargu na nasadzenia kolejnych drzew. Miasto przeznaczy na nowe nasadzenia 900 tysięcy złotych. Nawet pięciometrowe drzewa znajdą się w całym Szczecinie, we wszystkich dzielnicach – również w centrum. Zobaczymy je nie tylko w parkach, ale i pasach drogi. Objęte zostaną 3-letnią gwarancją i zabiegami pielęgnacyjnymi. Obecnie trwa ustalanie lokalizacji nasadzeń. Posadzone zostaną jesienią 2021.

W ubiegłym roku, w ramach podobnego przetargu, udało się posadzić 630 drzew. Kosztowały, wraz z gwarancją, 600 tysięcy złotych. Gatunki były bardzo zróżnicowane. Objęły m.in. robinie, lipy, jarząby, klony, wiśnie, platany, kasztanowce, buki, graby, świerki, daglezje czy brzozy.

Dodatkowe pieniądze na zieleń

W ostatnich tygodniach miasto przeznaczyło dodatkowe 1,2 mln zł na zieleń w mieście i jej utrzymanie. Zaplanowano obsadzenie wszystkich miejskich kwietników, m.in. na placu Tobruckim i przy Bramie Królewskiej. Do miasta wrócą wieże kwiatowe, na rabatach posadzone zostaną nowe kompozycje bylin.

Nowym działaniem będzie wprowadzenie tzw. zieleni mobilnej w formie obsadzonych roślinnością donic, zlokalizowanych w miejscach reprezentacyjnych oraz w uboższym w szatę roślinną Śródmieściu. Dodatkowe pieniądze – 120 tys. zł – przewidziano również na badania stanu zdrowotnego drzew.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5