Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Szczecin: Powrót tramwajów na pętlę Głębokie

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
30-11-2020
Ostatnia modyfikacja:
20-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa ZDiTM Szczecin

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Szczecin: Powrót tramwajów na pętlę Głębokie
mat. prasowe
Zakończył się jeden z ważnych etapów budowy węzła przesiadkowego Głębokie w Szczecinie. Od najbliższego wtorku – 1 grudnia br., przywrócony zostanie ruch tramwajów na pętlę Głębokie.

W piątek w godzinach przedpołudniowych zakończyły się testy nowo wybudowanej infrastruktury — torowiska, zwrotnic, sieci trakcyjnej, przystanków. Pomyślny przejazd techniczny tramwaju oznacza, że pętla jest gotowa do przyjęcia ruchu komunikacji miejskiej. W ramach zrealizowanych do tej pory prac wybudowano ok. 1,1 km pojedynczego toru tramwajowego, powstały również perony tramwajowo-autobusowe umożliwiające przesiadkę drzwi-w-drzwi.

W kolejnych etapach inwestycji przebudowane zostanie skrzyżowanie w sąsiedztwie pętli, które przyjmie miejsce ronda. Pojawi się także parking. Z kolei na samej pętli powstanie budynek, pełniący funkcję poczekalni dla pasażerów oraz pomieszczenia socjalnego przeznaczonego dla kierowców i motorniczych.

Komunikacja miejska

W związku z umożliwieniem ruchu pojazdów komunikacji miejskiej na nowej pętli Głęboki 1 grudnia nastąpią zmiany w kursowaniu linii 1, 9, 51, 103, 106 i 121. Przywrócone zostanie kursowanie tramwajów linii 1 i 9 do pętli Głębokie wg nowych rozkładów jazdy. Częstotliwość kursowania pozostaje bez zmian.

Autobusy linii 51, 103, 106 i 121 wprowadzone zostaną na nową pętlę. Rozkład jazdy tych linii nie ulegnie zmianie. Autobusy linii 529 w obu kierunkach zatrzymywać się będą na przystankach umieszczonych przy jezdni al. Wojska Polskiego (dotychczasowe przystanki dla linii zastępczej 809, która zostanie zlikwidowana). Przywrócone zostanie obowiązywanie skomunikowań na pętli Głębokie między liniami tramwajowymi i autobusowymi.

Obowiązywać będzie następująca organizacja przystanków na pętli Głębokie:
  • tor zewnętrzny — linia 9 (nr 31751),
  • tor środkowy — linia 1 (nr 31752),
  • tor wewnętrzny — rezerwowy (nr 31753),
  • peron zewnętrzny — linia 103 na początku peronu, tj. od strony Polic (nr 31741),
  • peron zewnętrzny — linia 106 na końcu peronu, tj. od strony centrum (nr 31740),
  • peron środkowy — linia 51 (nr 31742),
  • peron wewnętrzny — linia 121 (nr 31743).

O inwestycji

Inwestycja obejmuje budowę pętli tramwajowo-autobusowej oraz przebudowę okolicznego układu drogowego. W ramach przebudowy skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Zegadłowicza, ul. Kupczyka i ul. Miodową powstanie czterowlotowe rondo turbinowe. Zmodernizowane zostaną ulice dojazdowe do nowego ronda w tym blisko 2 km odcinek ulicy Kupczyka. Pojawią się nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe. Inwestycja obejmie również budowę parkingu z zachowaniem walorów parkingu leśnego i okolicznego drzewostanu.

Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag. Koszt prac to ponad 65,8 mln zł brutto. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Szczecin przebudowuje torowisko na Placu Zwycięstwa

Przestrzeń

Szczecin przebudowuje torowisko na Placu Zwycięstwa

Redakcja/inf. pras. 16 lutego 2023

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Szczecin przebudowuje torowisko na Placu Zwycięstwa

Przestrzeń

Szczecin przebudowuje torowisko na Placu Zwycięstwa

Redakcja/inf. pras. 16 lutego 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5