Partner serwisu
Komunikacja

Szczecin odcina Pomorzany i uruchamia nową linię tramwajową

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
19-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
19-06-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Szczecin odcina Pomorzany i uruchamia nową linię tramwajową
fot. Tramwaje Szczecińskie
Szczecin zaczyna modernizację alei Powstańców Wielkopolskich, przez co Pomorzany zostaną odcięte od tramwajów. Jednocześnie miasto zapowiedziało otwarcie nowej linii tramwajowej od Krzekowa do pętli na osiedlu Zawadzkiego, co ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni.

Władze Szczecina poinformowały właśnie o kolejnych zmianach w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej, które wejdą w życie w ciągu kilkunastu najbliższych dni. Ma to związek z dalszą częścią modernizacji obu tras tramwajowych na Pomorzany - w ciągu alei Powstańców Wielkopolskich jak i ulicy Kolumba oraz z otwarciem nowej linii tramwajowej od dawnej pętli Krzekowo do pętli na osiedlu Zawadzkiego.

Wzdłuż Kolumba tramwaje pojadą jesienią

Przypomnijmy, że modernizacja pierwszej z tras tramwajowych łączących Pomorzany z centrum miasta, a więc odcinek wzdłuż Smolańskiej, Chmielewskiego, Kolumba, Nowej, Dworcowej oraz na fragmencie Nabrzeża Wieleckiego, jest znacznie opóźniona, a prace na tym ciągu mają zakończyć się jesienią bieżącego roku, co potwierdza najnowszy komunikat prasowy miasta.

“Dojazd do Pomorzan poprawi się jesienią. W listopadzie planowane jest ponowne otwarcie dla ruchu tramwajowego i kołowego ulic wzdłuż Odry, łączących Dworzec Główny PKP z pętlą Pomorzany. Nieco wcześniej ma być możliwa komunikacja tramwajowa na ulicach Dworcowej i Nowej” – napisało miasto.

Szczecin podał także, że realizacja tej części zadania jest zaawansowana w 70%, a odcinek między ulicami Wyszyńskiego a dworcem kolejowym jest już praktycznie gotowy.

– Na placu budowy jesteśmy siedem dni w tygodniu od 7 rano do 19-20. W sumie ok. 80 osób – informuje Tomasz Czupryna, dyrektor kontraktu z krakowskiej firmy ZUE, cytowany w komunikacie samorządu.

Przypomnijmy, że prace na tym odcinku, a także na alei Powstańców Wielkopolskich miały zakończyć się w listopadzie ubiegłego roku. Tymczasem modernizacja drugiego z odcinków nawet się nie rozpoczęła. Teraz się to zmieni, a właściwe prace budowlane mają rozpocząć się za kilka dni. Jednocześnie będzie to skutkowało odcięciem Pomorzan od ruchu tramwajowego, choć do tej pory miasto deklarowało, że nie doprowadzi do takiej sytuacji.

Pomorzany odcięte od transportu tramwajowego

Jak czytamy w komunikacie samorządu, tramwaje przestaną kursować do pętli Pomorzany 29 czerwca bieżącego roku, co ma pomóc w zakończeniu rozbudowy pętli i przygotowaniu jej do przyjęcia regularnego ruchu. Wymusi to wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej, która będzie realizowana poprzez linię autobusową nr 811. W pierwszych dwóch dniach autobusy tej linii będą kursować między ul. Dobrzyńską a Placem Szarych Szeregów – przez Budziszyńską – Powstańców Wielkopolskich – Plac Szyrockiego i Plac Kościuszki, a od 1 lipca między ul. Dobrzyńską a Placem Kościuszki, ale już objazdem: Budziszyńską, Powstańców Wielkopolskich, Milczańską, Mieszka I, Placem Szyrockiego i dalej Piastów.

Dodatkowo od 1 lipca miasto uruchomi wahadłową linię tramwajową nr 4, która będzie obsługiwana taborem dwukierunkowym, a wagony będą dojeżdżać do Placu Szyrockiego, na którym pojawi się przeplotka torowa umożliwiająca zmianę kierunku jazdy i powrót na właściwy, prawy tor. Tramwaje oznaczone numerem 4 będą jeździć po trasie: Plac Szyrockiego – Plac Żołnierza Polskiego przez Plac Kościuszki, Plac Szarych Szeregów, Plac Rodła, Wyzwolenia, Plac Żołnierza Polskiego (i nawrót przez Plac Hołdu Pruskiego). Linia będzie kursowała w dni powszednie do godziny 20:00 oraz w soboty od 9 do 18:00 co 7-8 minut, a w pozostałym okresie co 10 minut.

Otwarcie kolejnego etapu Tramwaju na Szafera

Tramwaje Szczecińskie dysponują tylko sześcioma tramwajami dwukierunkowymi, które obecnie kursują w rejon dawnej pętli Krzekowo. Ich wykorzystanie na trasie linii nr 4 oznacza, że Szczecin otworzy też nowy odcinek sieci, od Krzekowa do pętli na osiedlu Zawadzkiego. Aktualny termin oddania nowej linii do użytku to 29 czerwca bieżącego roku. Nowym odcinkiem pojadą linie nr 5 oraz 7. “Piątka” połączy pętlę Zawadzkiego ze Stocznią Szczecińską, natomiast “siódemka” dojedzie na Zawadzkiego z prawobrzeża, z pętli Turkusowa. Jak na razie na nowym odcinku nie będzie funkcjonował przystanek Krzekowo, a tramwaje będą użytkowały tylko nowy przystanek Modra.

Z powodu zamknięcia Powstańców Wielkopolskich linia tramwajowa nr 11 zmieni swoją trasę i będzie kursowała z pętli Ludowa przez Plac Rodła do Dworca Niebuszewo, z kolei “dwunastka” zostanie zawieszona.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Szczecin ma plan na tramwaj do os. Kaliny

Komunikacja

Szczecin ma plan na tramwaj do os. Kaliny

Jakub Rösler 07 maja 2024

Prezydent Szczecina o nowych inwestycjach tramwajowych

Prawo & Finanse

Szczecin i dwa lata opóźnienia ogromnego zadania tramwajowego

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Szczecin ma plan na tramwaj do os. Kaliny

Komunikacja

Szczecin ma plan na tramwaj do os. Kaliny

Jakub Rösler 07 maja 2024

Prezydent Szczecina o nowych inwestycjach tramwajowych

Prawo & Finanse

Szczecin i dwa lata opóźnienia ogromnego zadania tramwajowego

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5