Partner serwisu
Przestrzeń

Szczecin. Nowa trasa tramwajowa do Zawadzkiego na półmetku

Dalej Wstecz
Data publikacji:
08-02-2024
Ostatnia modyfikacja:
07-02-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Szczecin

Podziel się ze znajomymi:

Jak informuje szczeciński magistrat, na półmetku są prace związane z budową nowej linii tramwajowej oraz drogi od dawnej pętli na Krzekowie do osiedla Zawadzkiego. Zaawansowanie prac ma sprawić, że tramwaje pojadą nowym odcinkiem na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku.

II i III etap przebudowy ulicy Szafera (od skrzyżowania z ul. Romera i ul. Modrą do ul. Sosabowskiego) rozpoczął się 20 lutego 2023. Projekt jest realizowany na zlecenie Gminy Miasto Szczecin, a rolę inwestora zastępczego pełni Spółka Tramwaje Szczecińskie.

Pierwsze tramwaje na przełomie czerwca i lipca

– Prace idą z godnie z planem – informuje Krystian Wawrzyniak, prezes Tramwajów Szczecińskich. – Oddania całej arterii do użytku spodziewamy się w lutym 2025 roku, ale pierwszy tramwaj od strony Żołnierskiej na pętlę Szafera wjedzie wcześniej. Zakładamy, że będzie to przełom czerwca i lipca – dodaje prezes przewoźnika.

Torowisko zarówno w stronę ul. Taczaka jak i Szafera zostało ułożone i podbudowane betonem. Układane są szyny w ciągu ul. Żołnierskiej, oraz liczne rozjazdy, m.in. umożliwiające przejazd tramwajów do Wydziału Remontowego przy ul. Klonowica. W sumie długość szczecińskich torów tramwajowych zwiększy się o dwa kilometry.

Obecnie robotnicy m.in. układają chodniki i przygotowują fundamenty pod słupy sieci trakcyjnej. Montaż samej sieci powinien zacząć się za kilka tygodni. Nowe jezdnie i torowiska w 80 procentach przebiegają przez tereny zielone, wykonawca nie napotyka na niespodzianki w infrastrukturze podziemnej, a to sprawia, że prace idą zgodnie z harmonogramem.

Zyskają Bezrzecze oraz Osiedle Zawadzkiego

W ramach II i III etapu przebudowy ul. Szafera powstaną: dwukierunkowa droga wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami, trzy przystanki autobusowo-tramwajowe, jeden przystanek tramwajowy, dwie zatoki autobusowe. W rezultacie dwupasmowa dwukierunkowa arteria połączy ulicę Krzywoustego (przez 26 Kwietnia, Taczaka i Sosabowskiego i przebudowaną Szafera) z al. Wojska Polskiego.

– Obsługę linii tramwajowych ze zlikwidowanej pętli Krzekowo przejmie pętla Szafera – mówi Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. – Znacząco poprawi to komunikację w rejonie ul. Szerokiej oraz dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego.

Inwestycja z dofinansowaniem centralnym

Wartość kontraktu:102 mln zł brutto. Połowę tej kwoty gmina Szczecin otrzymała z rządowego programu Polski Ład. Wykonawcą jest konsorcjum firm - TORMEL – i STANLED. Planowany termin zakończenia wynikający z umowy to luty 2025.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Szczecin likwiduje pętlę tramwajową Krzekowo

Przestrzeń

Szczecin podpisał umowę na rozbudowę tramwaju na Szafera

Przestrzeń

Szczecin z ofertami na przedłużenie tramwaju na Szafera

Przestrzeń

Szczecin: Ruszył przetarg na przedłużenie tramwaju na Szafera

Przestrzeń

Szczecin przygotowuje się do przedłużenia torowiska na Szafera

Przestrzeń

Zobacz również:

Szczecin likwiduje pętlę tramwajową Krzekowo

Przestrzeń

Szczecin podpisał umowę na rozbudowę tramwaju na Szafera

Przestrzeń

Szczecin z ofertami na przedłużenie tramwaju na Szafera

Przestrzeń

Szczecin: Ruszył przetarg na przedłużenie tramwaju na Szafera

Przestrzeń

Szczecin przygotowuje się do przedłużenia torowiska na Szafera

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5