Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Szczecin ma umowę na... dwa elektryczne Solarisy

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
23-01-2023
Ostatnia modyfikacja:
27-01-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Szczecin

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Szczecin ma umowę na... dwa elektryczne Solarisy
fot. UM Szczecin
Dwa elektryczne autobusy przegubowe trafią wkrótce do Szczecina. Dzisiaj podpisana została umowa z firmą Solaris Bus&Coach na dostawę nowych pojazdów. Zakup jest możliwy dzięki dotacji w ramach programu Zielony Transport Publiczny.

Umowa z firmą Solaris Bus&Coach obejmuje zakup dwóch zeroemisyjnych autobusów przegubowych. Pojazdy zostaną wyposażone w silnik elektryczny i system odzyskiwania energii podczas hamowania oraz jazdy z góry. Zakupione pojazdy muszą zapewniać możliwość ładowania plug-in oraz przez pantograf. Pojazdy będą objęte znacznie dłuższą gwarancją, wynoszącą nie 48 a 72 miesiące, co przełoży się na oszczędności eksploatacyjne.

Koszt zakupu to 9,102 mln złotych brutto, z czego około 5,715 mln złotych to dotacja z NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”.

Operatorem pojazdów będzie Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica”. Autobusy trafią do miasta w terminie 365 dni od dnia zawarcia umowy.

Nie dwa, ale osiem nowych pojazdów, mogło trafić do Szczecina w ramach projektu objętego dofinasowaniem. Niestety Rząd poprzez zależny od siebie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zmienił zasady dot. współfinansowania takich zakupów, co stało się już po zakończeniu naboru i ocenie wniosków, przez co Szczecin musiał zmierzyć się z niekorzystnymi efektami powyższych działań. Według nowych kryteriów Szczecin był miastem zbyt bogatym, ze zbyt czystym powietrzem i za dużym, aby liczyć na wyższe dofinansowanie. Premiowane były samorządy mniejsze lub np. aglomeracja śląska. Miasto Szczecin mogło realizować program na dwóch warunkach – ograniczyć zakres projektu przy zachowaniu wysokiej dotacji albo zmniejszyć poziom dotacji do 20%. Żeby zachować względną opłacalność zakupu, podjęta została decyzja o zakupie tylko dwóch nowych zeroemisyjnych autobusów.

Miasto w celu modernizacji floty autobusów, rozważa kolejne zakupy pojazdów elektrycznych, jak również pojazdów o napędzie wodorowym. Niestety w kolejnych naborach prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Gmina Miasto Szczecin będzie mogła się ubiegać o dofinansowanie również na poziomie tylko 20% w przypadku autobusów elektrycznych, co w rzeczywistości nie przekłada się na efektywność ekonomiczną zakupu takich pojazdów w stosunku do pojazdów z napędem diesla lub hybrydowym. Szanse na zakupy autobusów elektrycznych w większych ilościach, mogą dać dopiero środki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

SKM Szczecin. Wykonawcy miejskich części inwestycji wybrani

Komunikacja

SKM Szczecin. Wykonawcy miejskich części inwestycji wybrani

Redakcja/inf. pras. 18 września 2022

Zobacz również:

SKM Szczecin. Wykonawcy miejskich części inwestycji wybrani

Komunikacja

SKM Szczecin. Wykonawcy miejskich części inwestycji wybrani

Redakcja/inf. pras. 18 września 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5