Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Szczecin kupuje jednoczłonowe elektrobusy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-12-28 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szczecin kupuje jednoczłonowe elektrobusy
fot. Radosław Drożdżewski (User:Zwiadowca21), Wikimedia commons
Miasto Szczecin rozpisało przetarg na dostawy sześciu autobusów elektrycznych o długości 12 metrów. Na ich dostawy przeznaczono dokładnie rok.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa sześciu autobusów jednoczłonowych, niskopodłogowych, fabrycznie nowych, zeroemisyjnych, o napędzie elektrycznym. Szczecin wymaga pojazdów o długości 11,8-12,5 m, które pomieszczą min. 75 pasażerów, w tym min. 28 na miejscach siedzących, z czego osiem będzie dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Pojazd ma być wyposażony w trzy pary drzwi dwuskrzydłowych, z wejściem na wysokości maks. 340 mm. Przewidziano wentylację, klimatyzację, elektryczne ogrzewanie. Wymagane są okna przesuwne, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, system informacji pasażerskiej z tablicami LCD i LED, automatyczny system zapowiedzi głosowych, monitoring.

Zamawiający dopuszcza rozwiązania napędu poprzez zastosowanie jednego lub wielu silników elektrycznych z zastrzeżeniem, że moc uzyskana zagwarantuje pełne funkcjonowanie pojazdu. Wymagany jest system odzyskiwania energii podczas hamowania. Pojemność magazynów energii musi wynosić min. 100 kWh i umożliwiać przejechanie co najmniej 90 km bez doładowywania. Przewidziano ładowanie za pomocą plug-in oraz pantografu na dachu pojazdu. Ładowanie urządzeń magazynu energii stacjonarnym systemem ładowania poprzez plug-in musi pozwolić na osiągnięcie stanu pełnego naładowania baterii w czasie nie dłuższym niż 5 godzin. Dodatkowo montaż na dachu każdego z autobusów zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Wykonawca musi dostarczyć jedną ładowarkę mobilną (o mocy od 20 do 40 kW).

Termin składania ofert mija 2 lutego. Startować mogą firmy, które w ostatnich trzech latach wykonały co najmniej jedną dostawę obejmującą co najmniej dwa autobusy (w ramach jednej lub dwóch umów) elektryczne lub wyposażone w układ napędowy wspomagany silnikiem elektrycznym o długości 12 metrów. Za dostawę autobusów o napędzie elektrycznym, o których mowa powyżej uznaje się także dostawę trolejbusów. O wyborze zdecydują cena (60%), zużycie energii (15%), gwarancja całopojazdowa (15%) oraz pojemność magazynu energii (10%). Na realizację zamówienia przeznaczono 365 dni. Zakup jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Gepard.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Opole z przetargiem na elektrobusy

Komunikacja

Opole z przetargiem na elektrobusy

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2020

Lublin kupuje przegubowe elektrobusy

Przestrzeń

Lublin kupuje przegubowe elektrobusy

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2020

Żyrardów, Pruszków i Grodzisk wspólnie kupują elektrobusy

Komunikacja

Żyrardów, Pruszków i Grodzisk wspólnie kupują elektrobusy

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5