Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Szczecin. Kryzys komunikacji miejskiej i tysiące odwołanych tramwajów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-08-2023
Ostatnia modyfikacja:
10-08-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Szczecin. Kryzys komunikacji miejskiej i tysiące odwołanych tramwajów
fot. Tramwaje Szczecińskie
W Szczecinie z rozkładu jazdy ciągle masowo wypadają autobusy oraz tramwaje, w głównej mierze z powodu braków kadrowych. W pierwszym półroczu 2023 r. odwołano prawie 17 tysięcy kursów, a sytuacja ciągle jest zła. Na szybką poprawę nie ma co liczyć, a miasto rozważa jeszcze większe cięcia oferty, co (teoretycznie) mogłyby urealnić rozkłady jazdy.

Regres jakości komunikacji miejskiej w Szczecinie trwa w najlepsze i to pomimo ogromnych inwestycji w infrastrukturę tramwajową (samorząd wyremontował lub aktualnie remontuje spory fragment sieci a ponadto wybudował nowy odcinek torowiska na Szafera, który aktualnie jest zresztą przedłużany). Tylko co z tego, skoro w mieście od miesięcy regularnie odwoływane są kursy autobusów i tramwajów, a ostatnio sytuacja znów przybrała na sile?

Czarny poniedziałek

W ubiegły poniedziałek, 31 lipca, wraz z wprowadzeniem kolejnych zmian w rozkładach jazdy (wynikających głównie z powodu likwidacji pętli na Krzekowie w związku z kontynuacją budowy tramwaju na Szafera) w Szczecinie nie zrealizowano łącznie 229 kursów tramwajowych! To tak jakby tego dnia tramwaje wcale nie wyjechały na linię nr 1 (w dzień roboczy linia ta ma zaplanowane łącznie 143 kursy), ponadto nie obsłużyłyby połowy kursów na linii nr 2 (w dni robocze tramwaje mają realizować na tej linii łącznie 146 kursów), a także kilku kursów na innych liniach.

Jak tłumaczy nam Kacper Reszczyński, specjalista w Zespole ds. Mediów, Skarg i Wniosków w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie ta sytuacja była spowodowana w głównej mierze absencjami motorniczych.

– Odwołanie kursów spowodowane było w dominującej większości absencjami motorniczych oraz awariami i usterkami pojazdów powstałymi w trakcie realizacji kursów, powodujących konieczność czasowego wycofania ich z ruchu – mówi Reszczyński, który dodaje, że na linie nie wyjechało 19 brygad tramwajowych (jedna brygada odpowiada jednemu tramwajowi) z czego 16 z powodu braków motorniczych.

Problemy trwają. Cierpi też Krzekowo i Pogodno

Oczywiście sytuacja z 31 lipca nie była odosobniona, bowiem odwołania autobusów lub tramwajów stały się normą i powtarzają się codziennie. W dniu w którym piszę ten tekst (10 sierpnia) z rozkładu jazdy wypadło 138 kursów tramwajowych na sześciu liniach, z czego 46 na newralgicznej linii nr 5.


Część z odwołanych wczoraj, 10, sierpnia, kursów linii nr 5.

Dlaczego newralgicznej? Bowiem aktualnie to właśnie “piątka” jako jedyna zapewnia skomunikowanie Pogodna i Krzekowa z centrum miasta trasą na ulicach Mickiewicza i Żołnierskiej. Jest to spowodowane wspomnianą już rozbiórką pętli Krzekowo i faktem, że obecnie na tym odcinku mogą kursować tylko tramwaje dwukierunkowe (rozbiórka pętli uniemożliwia obsługę trasy jednokierunkowym taborem) a Tramwaje Szczecińskie mają… 4 takie dwukierunkowe wozy.

Z racji tak niewielkiej liczby wozów nie potrzebujących do zawracania pętli, miasto mogło pozwolić sobie na uruchomienie tylko jednej linii na omawianym odcinku, choć w założeniach ma ona podwójną, 7-8-minutową, częstotliwość. Rzeczywistość weryfikuje jednak te założenia, a 46 odwołanych kursów przekłada się na to, że od godziny 14 do końca dnia z rozkładu wypadł wczoraj co trzeci tramwaj na tej trasie.

Poprawa nie przyjdzie szybko

Organizator komunikacji miejskiej w stolicy Pomorza Zachodniego raczej nie nastawia się optymistycznie w kwestii tego, czy oraz ewentualnie kiedy uda się opanować trudną sytuację kadrową u przewoźników obsługujących transport publiczny w Szczecinie.

– Podstawową przyczyną zakłóceń funkcjonowania linii tramwajowych i autobusowych stanowią absencje motorniczych/kierowców oraz awarie i usterki pojazdów skutkujące niewykonaniem przewidzianych w rozkładzie jazdy kursów i raczej niewiele wskazuje, by problemy miały się prędko skończyć – mówi Kacper Reszczyński.

Tramwaje być może pojadą jeszcze rzadziej

Gdy pytam, czy w obliczu trudnej sytuacji ZDiTM rozważa jeszcze większe ograniczenia rozkładowe, a więc zmniejszenie częstotliwości, Reszczyński przyznaje, że nie jest to wykluczone.

– Zarząd stara się utrzymać to, co obecnie funkcjonuje, ale nie jest wykluczone, że będzie zmuszony wprowadzić ograniczenia. Trwają obecnie analizy pod kątem możliwości obsługi linii komunikacyjnych – przekazuje przedstawiciel Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Przypomnijmy, że z powodu braków kadrowych organizator szczecińskiej komunikacji miejskiej już raz był zmuszony do rozrzedzenia rozkładów jazdy tramwajów, co miało miejsce jesienią ubiegłego roku. W wyniku cięć większość linii zaczęła kursować co 15, zamiast co 12 minut.

Przez pół roku nie pojechało prawie 17 tysięcy kursów 

Aby pokazać skalę problemów poprosiłem też ZDiTM o podsumowanie niezrealizowanych kursów autobusów oraz tramwajów od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku.

– We wskazanym okresie niewykonanych zostało:
• 919 ustalonych w rozkładach jazdy kursów w ramach linii autobusowych obsługiwanych przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie”
• 1746 kursów w ramach linii autobusowych obsługiwanych przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica”
• 4190 kursów w ramach linii autobusowych obsługiwanych przez Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne
• 1752 kursy w ramach linii autobusowych obsługiwanych przez PKS w Szczecinie
• 8082 kursy w ramach linii tramwajowych obsługiwanych przez Tramwaje Szczecińskie – przekazuje nam Kacper Reszczyński.

Łączna liczba niewykonanych kursów w omawianym okresie to 16689 połączeń, z czego praktycznie połowa przypada na kursy tramwajów. Sytuacja wygląda więc nieco lepiej niż w czterech ostatnich miesiącach ubiegłego roku, bowiem ówcześnie na tory oraz ulice Szczecina autobusy i tramwaje nie wyjechały prawie 18 tysięcy razy.

Nie zmienia to jednak tego, że sytuacja nadal jest bardzo zła, co widać też po wakatach na stanowiskach kierowców i motorniczych. W Tramwajach Szczecińskich brakuje minimum 30 motorniczych natomiast w obu Szczecińskich Przedsiębiorstwach Autobusowych, Klonowica i Dąbie, brakuje odpowiednio 20 i 30 kierowców.

Strona z odwołaniami działa dobrze…

O ironio jedynym pozytywem całej sytuacji (jeśli w ogóle można ich szukać) jest fakt, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego ma nową stronę internetową gdzie znacznie poprawiono… dostęp do informacji o odwołanych kursach, które można sprawdzać praktycznie na bieżąco. Zakładka poświęcona odwołaniom jest intuicyjna i przyjazna w odbiorze, lecz dobrze by było, aby pasażerowie nie musieli z niej zbyt często korzystać. Jednak na taki obrót spraw jeszcze poczekamy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Szczecin tnie tramwaje

Prawo & Finanse

Szczecin tnie tramwaje

Jakub Rösler 14 września 2023

Motorniczowie MZK Bydgoszcz mogą też pokierować autobusami

Prawo & Finanse

Łódź: Komunikacja po wakacjach bez deficytu pracowników

Komunikacja

Szczecin otworzył Aleje Wojska Polskiego. Nostalgia za tramwajami

Przestrzeń

ZDiTM Szczecin z nową stroną internetową

Komunikacja

ZDiTM Szczecin z nową stroną internetową

Redakcja/inf. pras. 18 lipca 2023

Szczecin otwiera aleję Jana Pawła II

Przestrzeń

Szczecin otwiera aleję Jana Pawła II

Redakcja/inf. pras. 31 marca 2022

Zobacz również:

Szczecin tnie tramwaje

Prawo & Finanse

Szczecin tnie tramwaje

Jakub Rösler 14 września 2023

Motorniczowie MZK Bydgoszcz mogą też pokierować autobusami

Prawo & Finanse

Łódź: Komunikacja po wakacjach bez deficytu pracowników

Komunikacja

Szczecin otworzył Aleje Wojska Polskiego. Nostalgia za tramwajami

Przestrzeń

ZDiTM Szczecin z nową stroną internetową

Komunikacja

ZDiTM Szczecin z nową stroną internetową

Redakcja/inf. pras. 18 lipca 2023

Szczecin otwiera aleję Jana Pawła II

Przestrzeń

Szczecin otwiera aleję Jana Pawła II

Redakcja/inf. pras. 31 marca 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5