Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Szczecin: Integracja taryfowa kolei i komunikacji miejskiej w 2022 r.

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-09-02 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szczecin: Integracja taryfowa kolei i komunikacji miejskiej w 2022 r.
fot. Kasper FiszerPociąg na przystanku Port Lotniczy Szczecin Goleniów
Powstający system szczecińskiej SKM ma być docelowo w pełni zintegrowany taryfowo z komunikacją organizowaną przez miasta i gminy, przez które wieść będą trasy kolei metropolitalnej. Jednolita oferta biletowa ma zostać wprowadzona za około dwa lata. Aktualnie trwa dopracowywanie projektowanych rozwiązań.

W aglomeracji szczecińskiej trwają przygotowania do uruchomienia systemu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (SKM). Na razie jednak istniejące połączenia regionalne, które obsługują szereg szczecińskich i podszczecińskich przystanków kolejowych i mogłyby być szerzej wykorzystywane w przewozach wewnątrzmiejskich i aglomeracyjnych, nie są zintegrowane taryowo z systemem komunikacji miejskiej. To sytuacja coraz rzadsza w dużych miastach Polski: w ostatnich latach na stworzenie jednolitego systemu biletowego zdecydowano się m.in. w Łodzi.

Dwa lata oczekiwania na wspólny bilet

Wkrótce z biletem miejskim będzie można według aktualnych zapowiedzi wsiąść do pociągu także w Szczecinie. – Na obecnym etapie trwają prace związane z wdrożeniem zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego umożliwiającego podróż na jednym bilecie w ramach systemu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej oraz pojazdami komunikacji miejskiej poszczególnych miast i gmin, w tym oczywiście na terenie Szczecina – mówi Artur Ratuszyński ze Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. To właśnie SSOM odpowiada za proces powstawania całego systemu SKM.

Do uruchomienia pociągów szczecińskiej SKM-ki pozostało jednak wciąż bardzo dużo czasu. Najprawdopodobniej proces integracji kolei i komunikacji miejskiej nie zostanie przeprowadzony wcześniej. – Z uwagi na konieczność dopracowania rozwiązań planowany termin wprowadzenia wspólnej oferty zbiega się w czasie z terminem uruchomienia połączeń SKM w pełnym zakresie – tłumaczy nasz rozmówca. Jeden bilet kolejowo-autobusowo-tramwajowy pojawić się ma zatem w sprzedaży w 2022 r.

Wprowadzano już częściowe honorowanie biletów miejskich

Tworzona obecnie SKM powstać ma na bazie istniejącej infrastruktury kolejowej. Obejmie trasy do Polic, Goleniowa, Gryfina i Stargardu. Do czasu otwarcia przewozów linie koljowe, na których kursować będą pociągi metropolitalne, przejdą modernizację. Inwestycja jest dofinansowana z budżetu UE.

Dziś przewozy regionalne w województwie zachodniopomirskim, w tym w dużej mierze w relacjach pokrywających się z planowaną siatką SKM, prowadzi Polregio. Dotychczas kilkukrotnie zdarzało się, głównie w czasie utrudnień w komunikacji tramwajowej, że pasażerowie mający ważny bilt komunikacji miejskiej mogli korzystać z przejazdu pociągiem na wybranym odcinku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5