Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Świnoujście: Nowym tunelem pojadą także autobusy. Otwarcie do wakacji

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
23-01-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Świnoujście

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Świnoujście: Nowym tunelem pojadą także autobusy. Otwarcie do wakacji
fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), lic. CC-BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Od czerwca, dzięki tunelowi pod Świną, przejazd pomiędzy wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu będzie trwał zaledwie kilka minut. Oba brzegi połączy komunikacja autobusowa, którą dotrzemy z wyspy Uznam, przez tunel, do dworca PKP na Warszowie. Komunikacją miejską do centrum bez przesiadek dojadą mieszkańcy Karsiboru, Ognicy i Przytoru.

Otwarcie tunelu pod Świną, planowane na przełomie maja i czerwca 2023 roku, zrewolucjonizuje komunikację w Świnoujściu. By przedostać się z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem nie trzeba będzie już polegać wyłącznie na promach i stać (często w bardzo długich) kolejkach. Samorząd zaplanował nowe rozwiązania tras autobusowych łączących prawo- i lewobrzeżną część miasta. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostanie również przeprawa promowa Warszów (promy „Bielik”), która obsługiwać będzie przede wszystkim przewóz pieszych i rowerzystów kursujących pomiędzy wyspami. Mieszkańcy odczują zmianę na lepsze natychmiast po otwarciu tunelu. Promy, które stanowią część naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji. Zwiększy się płynność przejazdu, znikną wielokilometrowe kolejki, które dawały się we znaki szczególnie podczas sezonu turystycznego. Proponujemy też nowe rozwiązania dotyczące przemieszczania się w granicach miasta, związane z transportem zbiorowym. Komunikacja miejska obsłuży najbardziej odległe części Świnoujścia. Najdłuższa linia będzie liczyć 37,5 km – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Dzięki uruchomieniu dodatkowych linii autobusowych, zwiększy się komunikacja zarówno z wyspą Karsibór, jak i osiedlami Łunowo i Przytór – mówi Rafał Łysiak.Jak pojedziemy komunikacją miejską

– Po otwarciu tunelu do naszych priorytetów wciąż należeć będzie dowóz mieszkańców Świnoujścia do pracy i szkół, a także zapewnienie dojazdu mieszkańców spoza Świnoujścia, dojeżdżających do węzła przesiadkowego pociągiem lub autobusem. Rolą komunikacji miejskiej pozostaje odciążenie ulic z nadmiernego ruchu samochodowego, zmniejszenie zanieczyszczeń i uciążliwości powodowanych transportem oraz zmiana zachowań komunikacyjnych mieszkańców i turystów – tłumaczy Rafał Łysiak, prezes Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu.

Linie A i B. Kluczowym miejscem stanie się węzeł przesiadkowy na Warszowie, powstający tuż przy dworcu PKP. To początek trasy linii autobusowych A, B, 1, 5, 7 (77) i 10. Od otwarcia tunelu zmienią się dotychczasowe trasy linii A i B, które zostaną wydłużone o dziewięć kilometrów. Autobusy pojadą, jak dotąd przez wyspę Uznam, następnie przez tunel i do węzła przesiadkowego. W godzinach szczytu kursy zaplanowane zostały co 30 minut, zaś poza godzinami szczytu co 40-60 minut. Liczba kursów na tych liniach wrośnie, a rozkład uwzględni godziny ruchu pociągów oraz godziny pracy i nauki.

Linia 5T (tunelowa) połączy Karsibór bezpośrednio z centrum miasta. Początek trasy będzie przy Kapitanacie Portu, koniec przy kościele w Karsiborze. Trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych zaplanowane zostały z uwzględnieniem godzin pracy i nauki. Linia 5 nadal będzie wozić mieszkańców z Karsiboru do dworca PKP, gdzie można przesiąść się na inne linie autobusowe, prom lub pociąg.

Linia 7T (tunelowa) pojedzie z osiedla Przytór-Łunowo bezpośrednio na wyspę Uznam – przez tunel do Kapitanatu Portu. W tym przypadku również zaplanowano trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych. Nie zmieni się natomiast trasa linii 7 z pętli przy ul. Zalewowej do dworca PKP, gdzie będzie można skorzystać z innych środków lokomocji.

Drobnych zmian można spodziewać się na pozostałych kilku liniach. Linia 2 łącząca Osiedle Zachodnie z Centrum Miasta pojedzie nie do Kapitanatu Portu, ale w okolice szpitala. Linia 6 łącząca Wydrzany z Posejdonem i Dzielnicą Nadmorską, zamiast ul. Grunwaldzką, pojedzie Obwodnicą Wschodnią w pobliżu cmentarza i parkingu. Nie będzie zatrzymywać się przy Kapitanacie Portu.

Dziś świnoujska Komunikacja Autobusowa dysponuje 20 autobusami. Do końca roku planuje zakupić dodatkowe dziewięć – pięć autobusów niskoemisyjnych oraz cztery elektryczne, dofinansowane ze środków unijnych oraz funduszu Polski Ład. Obecnie nie ma planów zmiany cen biletów na liniach miejskich. Planowane jest podwyższenie cen biletów na linii 10, które nie były zmieniane od 2014 roku. W planach jest także wprowadzenie ulgi na przejazdy dla pasażerów, którzy pozostawią samochody na parkingach: P&R przy ul. Okólnej – darmowy dzienny bilet dla kierowcy i pasażerów (do 5 osób) oraz na parkingu buforowym przy ulicy Steyera (przy cmentarzu) – dzienny bilet parkingowy w wysokości 10 zł + ulga 50 % na przejazdy komunikacją miejską w dniu parkowania dla kierowcy i pasażerów (do 5 osób).


„Bieliki” nadal będą pływać

Po otwarciu tunelu pod Świną przestanie funkcjonować przeprawa promowa „Centrum” obsługiwana przez promy Karsibór. Przewóz pieszych i rowerzystów bez zmian będzie odbywał się przez przeprawę „Warszów”, promami Bielik. Przeprawa pozostanie bezpłatna, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Świnoujście.

– Ruch pieszych i rowerzystów w tunelu nie będzie możliwy, dlatego promy na przeprawie miejskiej będą pracować w pełnym zakresie. Będą także niezbędne, kiedy tunel będzie tymczasowo nieprzejezdny, w przypadku awarii czy przeglądów – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Miejska przeprawa obsługiwana będzie dwoma promami „Bielik”, które w razie potrzeby wesprze jeden duży „Karsibór”. W godzinach 6-22 promy będą odpływać jednocześnie z obu stron kanału co pół godziny – o pełnej godzinie i o w pół. Nocą przeprawę obsłuży jeden prom. Z centrum odpłynie o godz. 22.30 a następnie co godzinę do 5.30. Ze strony Warszowa odpłynie o godz. 23 i co godzinę do 5 rano.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Świnoujście odbiera nowe Solarisy

Komunikacja

Świnoujście odbiera nowe Solarisy

Redakcja/inf. pras. 04 września 2023

Świnoujście. ITS pokieruje ruchem w mieście

Mobilność

Świnoujście. ITS pokieruje ruchem w mieście

Redakcja/inf. pras. 07 sierpnia 2023

Świnoujście. Otwarcie tunelu w drugiej połowie czerwca

Przestrzeń

Świnoujście. Węzeł przesiadkowy już otwarty

Przestrzeń

Świnoujście ma umowę na elektrobusy od ARP

Komunikacja

Świnoujście ma umowę na elektrobusy od ARP

Jakub Rösler 01 marca 2023

Zobacz również:

Świnoujście odbiera nowe Solarisy

Komunikacja

Świnoujście odbiera nowe Solarisy

Redakcja/inf. pras. 04 września 2023

Świnoujście. ITS pokieruje ruchem w mieście

Mobilność

Świnoujście. ITS pokieruje ruchem w mieście

Redakcja/inf. pras. 07 sierpnia 2023

Świnoujście. Otwarcie tunelu w drugiej połowie czerwca

Przestrzeń

Świnoujście. Węzeł przesiadkowy już otwarty

Przestrzeń

Świnoujście ma umowę na elektrobusy od ARP

Komunikacja

Świnoujście ma umowę na elektrobusy od ARP

Jakub Rösler 01 marca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5