Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Świnoujście: Bliżej budowy tunelu? Ogłoszono przetarg na koncepcję

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-08-13 12:42
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Świnoujście: Bliżej budowy tunelu? Ogłoszono przetarg na koncepcję
fot. Eric T Gunther, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Władze Świnoujścia ogłosiły przetarg na stworzenie programu funkcjonalno-użytkowego budowy tunelu pod rzeką Świną, który miałby połączyć wyspy Wolin i Uznam.

Program funkcjonalno-użytkowy to dokument, który określa oczekiwania zamawiającego wobec inwestycji budowlanej, która ma zostać następnie przeprowadzona w systemie projektuj-buduj. Program ma wskazać m.in. wymogi techniczne i finansowe.

– Termin składania ofert mija 22 sierpnia. Na finansowanie dokumentu otrzymamy, według zapewnień marszałka, dofinansowanie z RPO Województwa Zachodniopomorskiego. Czekamy nadal na ujęcie inwestycji w Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu 2020 – mówi Robert Karelus, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świnoujściu.

Dobrą wiadomością w kontekście przygotowań do budowy tunelu jest przedłużenie decyzji środowiskowej do czerwca 2016 r. Upłynięcie terminu obwiązywania decyzji środowiskowej skutkowałoby prawdopodobnie koniecznością sporządzenia nowego raportu o oddziaływaniu na środowisko, co opóźniłoby całą procedurę co najmniej o kilkanaście miesięcy.

Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 600 mln zł (władze Świnoujścia deklarują, że sfinansują z własnych środków ok. 20% inwestycji). Biorąc pod uwagę obecne koszty funkcjonowania świnoujskich promów (samą eksploatację – bez kosztów remontów), to, zważywszy na fakt, iż szacunkowe roczne koszty utrzymania tunelu wyniosłyby ok. 5 mln zł, koszt budowy tunelu zwróciłby się najprawdopodobniej w ciągu maksymalnie 25 lat.

Tunel miałby zostać wybudowany w ciągu drogi krajowej nr 93. Jest to obecnie jedyna droga krajowa w Polsce, której fragment stanowi przeprawa promowa.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Świnoujście: Okrojony remont promu

Komunikacja

Świnoujście: Okrojony remont promu

Paweł Rydzyński 07 lipca 2014

Ile będzie kosztować tunel w Świnoujściu?

Prawo & Finanse

Ile będzie kosztować tunel w Świnoujściu?

Paweł Rydzyński 04 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5