Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Świętokrzyskie. Gminy szykują przetargi na projekty komunikacyjne

Dalej Wstecz
Autor:

Bartosz Józefiak

Data publikacji:
2018-07-31 09:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Świętokrzyskie. Gminy szykują przetargi na projekty komunikacyjne
fot. ReVir23, lic. GNU/CC A-SA 4.0 International
Dziewięć gmin, które otrzymały dofinansowanie od marszałka województwa świętokrzyskiego, szykują przetargi do swoich projektów komunikacyjnych. W planach jest budowa centrów przesiadkowych, parkingów i dróg rowerowych, a także zakup taboru.

Zarząd województwa świętokrzyskiego w ramach funduszy z RPO przyznało środki w dwóch konkursach na poprawę komunikacji publicznej w miastach regionu. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę sieci komunikacyjnych, zakup taboru czy nowe ścieżki rowerowe. Wybrano dziewięć projektów. Beneficjenci dostaną łącznie 119 milionów złotych. W ten sposób w Skarżysku-Kamiennej znajdzie się wiadukt nad torami kolejowymi, w Jędrzejowie i Końskich stanie centrum przesiadkowe, a nowe autobusy trafią m.in. do Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Gminy szykują się do rozpisywania przetargów i rozpoczęcia swoich inwestycji. Na razie mają podpisane tzw. preumowy z urzędem marszałkowskim, co jest obietnicą przyszłego dofinansowania.

Wiadukt połączy osiedla

Gmina Skarżysko-Kamienna razem ze starostwem powiatowym otrzymała ponad 36 milionów złotych. Za te pieniądze powstanie między innymi wiadukt nad linią kolejową nr 8 Warszawa – Kraków, który połączy osiedla: Przydworcowe i Kamienna. Urząd miejski informuje, że wkrótce podpisana zostanie preumowa.

– W ramach projektu przewidziana jest budowa wiaduktu z buspasami, który połączy Dolną Kamienną i Przydworcowe, co rozwiąże istniejący dzisiaj problem komunikacyjny – informuje Izabela Szwagierek z urzędu miasta.

Projekt zakłada też zakup siedmiu nowoczesnych autobusów i budowę multimedialnych przystanków, które zlokalizowane zostaną w miejscach o największym natężeniu ruchu. Będą informowały nie tylko o godzinach odjazdów autobusów, ale także o ewentualnych spóźnieniach. W ramach inwestycji powstaną też ścieżki rowerowe i tzw. Bike City, czyli wypożyczalnia rowerów. Projekt zakłada wybudowanie 5 stacji do wypożyczeń, wyposażonych w terminal z ekranem dotykowym pozwalającym na rejestrację oraz wypożyczenie i zwrot roweru. Na każdej stacji znajdzie się po 15 stojaków na rowery z elektrozamkami, łącznie 50 sztuk rowerów miejskich.

Ponad cztery miliony złotych trafią do gminy Jędrzejów, gdzie powstanie centrum komunikacyjne do obsługi ruchu pasażerskiego. Będą to nowe przystanki autobusowe do autobusów dalekobieżnych, a także stanowiska dla busów, komunikacji miejskiej i taksówek. Urzędnicy chcą też postawić parking w systemie „parkuj i jedź”, a także parking dla rowerów, co pozwoli na przesiadkę z jednośladu do komunikacji publicznej. W tym roku ma powstać dokumentacja. Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2019–2020.

Nowe autobusy i drogi rowerowe

W centrum przesiadkowe inwestuje także gmina Końskie. Projekt zakłada utworzenie komunikacji miejskiej od podstaw. Dziś w mieście w ogóle nie ma publicznej komunikacji. Dlatego w planach jest zakup sześciu niskoemisyjnych pojazdów, budowa infrastruktury przystankowej oraz centrum przesiadkowego wraz z drogą dojazdową, której budowa już się rozpoczęła. Centrum przesiadkowe będzie zarazem zajezdnią autobusową. Będzie tam również parking dla samochodów. Gmina planuje jesienią rozpisać przetarg, a w przyszłym roku uruchomić miejskie połączenia.

Sandomierz dzięki pieniądzom z RPO kupi 8 nowych, niskopodłogowych autobusów z normą Euro 6 oraz wyposażeniem, takim jak system wizyjnej informacji pasażerskiej, klimatyzację, monitoring oraz automaty do zakupu biletów z płatnością gotówkową. Obecnie w urzędzie trwa opracowanie dokumentacji na przebudowę infrastruktury przystankowej oraz przygotowanie do przetargu na zakup autobusów. Pierwsze pojazdy wyjadą na ulice w 2020 roku.

W Ostrowcu Świętokrzyskim dzięki dotacji na 17 milionów złotych pojawi się dziesięć nowych autobusów, a także nowa baza dla pojazdów komunikacji miejskiej wraz z parkingami park and ride i bike and ride. Centrala zakładu komunikacyjnego ostanie przeniesiona z centrum miasta na peryferie. Te inwestycje mają być gotowe o 2021 roku.

Za 27 milionów złotych dotacji dziesięć autobusów zakupi też gmina Starachowice. Przetarg na wybór firmy, która dostarczy pojazdy, zostanie ogłoszony pod koniec roku. Autobusy wyjadą na ulice w 2019 roku. Powstaną też dwa centra komunikacyjne: Starachowice Dolne i Wschodnie. Urzędnicy zapowiadają budowę parkingów wielopoziomowych, parkingów dla rowerów, kładki łączącej centrum przesiadkowe z rewitalizowaną częścią miasta, przebudowę placu dworcowego oraz stanowisk dla autobusów i busów, montaż elektronicznych tablic informacji pasażerskiej i małej architektury.

Pieniądze trafią też do projektów rowerowych. Gmina Busko-Zdrój na stworzenie spójnego systemu ścieżek rowerowych otrzymała blisko osiem milionów złotych. Gmina Chęciny na drogi rowerowe i infrastrukturę towarzyszącą: ponad 3 miliony. Blisko pięć milionów na nowe ścieżki rowerowe otrzymały też Starachowice.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Po 2020 r. mniej pieniędzy na autobusy, tramwaje i drogi?

Prawo & Finanse

Po 2020 r. mniej pieniędzy na autobusy, tramwaje i drogi?

Mateusz Kicka/Kurier PAP 10 lipca 2018

Tramwaj na Gocław: Komisja Europejska zatwierdza dofinansowanie

Przestrzeń

Tramwaj na Gocław: Komisja Europejska zatwierdza dofinansowanie

Witold Urbanowicz 02 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5