Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Świdnica kupuje dwa autobusy elektryczne. Po raz drugi

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-06-28 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Świdnica kupuje dwa autobusy elektryczne. Po raz drugi
fot. MZA Warszawa
MPK w Świdnicy ogłosiło przetarg na zakup dwóch 12-metrowych autobusów elektrycznych. Pojazdy – jeśli tym razem pojawią się oferty – mają zostać dostarczone w przyszłym roku.

Zamawiający wymaga autobusów o długości 11,8-12,5 m z trzema parami drzwi w układzie 2-2-2. Pojazd powinien pomieścić min. 70 osób, w tym nie mniej niż 27 na miejscach siedzących (z kierowcą). Przewidziano ogrzewanie wodno-elektryczne z możliwością podgrzewania przez ładowarkę w trakcie ładowania (lub inne rozwiązanie równoważne), choć zamawiający dopuszcza zastosowanie urządzenia grzewczego zasilanego olejem. Przewidziano klimatyzację. Wymagane jest automatyczne smarowanie podwozia. Wyposażenie obejmuje kasowniki, informację pasażerską, nagłośnienie, monitoring.

W pojeździe powinny znaleźć się silnik bądź silniki o mocy min. 160 kW. Dopuszczone jest też rozwiązanie w postaci zastosowania osi elektrycznej ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy ciągłej 120 kW, z możliwością chwilowego zwiększenia mocy łącznej do 250 kW. Magazyny energii mają być objęte 96-miesięczną gwarancją. Zasięg pojazdu określono na min. 105 km bez ładowania. Zastosowany musi być system odzyskiwania energii. Pojazd musi być wyposażony w akumulatory pokładowe, zasilające systemy pokładowe, które będą doładowywane w czasie odzysku energii podczas hamowania i redukcji prędkości. Elektrobus musi być wyposażony w co najmniej jedno gniazdo do ładowania plug-in (wtyczka) oraz szynę na dachu do ładowania pantografem odwróconym.

Termin składania ofert mija 2 sierpnia. O wyborze zdecydują cena (50%), parametry techniczne i eksploatacyjne (15%), oszczędność energii i ochrony środowiska – zużycie energii (10%), warunki gwarancji i rabat na części (10%) oraz termin realizacji (5%). W parametrach technicznych pod uwagę brane będą sposób wykonania szkieletu nadwozia, podatność obsługowa poszycia bocznego, liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi, pojemność magazynów energii, oświetlenie, certyfikat niepalności.

Zakup autobusów jest możliwy dzięki dotacji i pożyczce z NFOŚiGW. Zgodnie z umowami o dofinansowanie termin zakończenia realizacji dostawy przedmiotu zamówienia mija 31 marca 2020 r., ale Świdnica wystąpiła o wydłużenie tego terminu o dwa miesiące.

To już drugie podejście do zakupu pojazdów. Poprzedni przetarg na autobusy, obejmujący także system ładowania, zakończył się niepowodzeniem – nie było ofert.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5