Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Stryków już ponad 8 lat z bezpłatną komunikacją

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2016-02-05 08:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Stryków już ponad 8 lat z bezpłatną komunikacją
fot. UG Stryków
Pod koniec 2007 roku gmina Stryków zdecydowała o bezpłatnej komunikacji miejskiej. Dzisiaj wylicza korzyści, które przyniosła gminie. – Decyzja o darmowej komunikacji była przemyślana i dzisiaj również byśmy ją podjęli – deklaruje Grażyna Popczyńska, Naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Infrastruktury w Strykowie.

Stryków to niewielkie miasteczko położone w województwie łódzkim. Liczy zaledwie 3,5 tysiąca mieszkańców, a charakteryzuje się tym, że już od ponad ośmiu lat autobusy jeżdżą tutaj bezpłatnie. – Gmina Stryków to 35 sołectw, z których dojazd do centrum miasta dla osób niedysponujących swoim środkiem transportowym bywał utrudniony. Dlatego też władze gminy podjęły działania mające na celu skomunikowanie mieszkańców odległych wsi ze Strykowem i uruchomiły darmową komunikację gminną – wyjaśnia Grażyna Popczyńska, Naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Infrastruktury w Strykowie.

Gmina uruchomiła bezpłatną komunikację publiczną dokładnie pod koniec 2007 roku. Na początku były to 3 trasy obsługiwane przez przewoźnika busem 16-20 osobowym. – Trasy przejazdu, lokalizacja przystanków i godziny funkcjonowania są na bieżąco dostosowane do potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców. Każdego roku dokonujemy wydłużenia tras w miarę potrzeb. Zawarto m.in. porozumienie z gminą Głowno. Teraz łączna długość czterech tras w ciągu dnia wynosi 434,9 km – mówi Popczyńska. Obecnie są one obsługiwane przez dwa pojazdy 23-osobowe, a przewoźnik jest wybierany w przetargu nieograniczonym.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

– W początkowym okresie funkcjonowania komunikacji gminne potrzeby były niewielkie. Obecnie oczekiwania mieszkańców znacznie wzrosły – zaznacza urzędniczka. – Uruchomiono dodatkowe linie, zapewniono dojazd pracownikom do działających na terenie gminy firm, a także wydłużono trasy o kolejne miejscowości. Godziny przejazdu dostosowano do godzin dojazdu młodzieży do szkół średnich i wyższych oraz mieszkańców do pracy.

Komunikacja gminna dowozi mieszkańców przede wszystkim do centrum Strykowa. – Czyli ośrodków zdrowia, aptek, instytucji, firm i zakładów pracy – wylicza. Poza tym daje też możliwość mieszkańcom na przesiadki na inny pojazd – MPK, PKS, BUS oraz Łódzką Kolej Aglomeracyjną.

– Z efektów wprowadzenia darmowej komunikacji gminnej jesteśmy zadowoleni, ponieważ wprowadzając ją staraliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszej gminy. Ich zadowolenie przekłada się na nasze – komentuje Popczyńska. – Decyzja o darmowej komunikacji była przemyślana i dzisiaj również byśmy ją podjęli – podkreśla.

Kiedy się decydować?

Jak się okazuje, korzyści jest znacznie więcej niż tylko zadowolenie mieszkańców. To właśnie one powinny zachęcać większe gminy do wprowadzania bezpłatnej komunikacji u siebie. – W sytuacji, gdy w dużych miastach brakuje miejsc parkingowych, kiedy w godzinach porannych i popołudniowych pojawiają się ogromne korki, gdy zanieczyszczenie środowiska naturalnego spalinami jest ogromne to wprowadzenie darmowej komunikacji wydaje się być jak najbardziej wskazane – przekonuje Grażyna Popczyńska, Naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Infrastruktury w Strykowie. – Pasażerowie nie ponosiliby dodatkowych kosztów przejazdu oraz skróciłby się czas dojazdu do pracy. Zyskałoby na tym całe miasto – wylicza zalety wprowadzania bezpłatnej komunikacji.

Koszty utrzymania komunikacji publicznej w Strykowie wynikają każdorazowo z rozstrzygnięć przetargowych. Według informacji gminy w 2015 r. była to kwota nieprzekraczająca 350 tys. zł. – Nie planujemy większych inwestycji związanych z komunikacją. Jedynie przymierzamy się do sukcesywnej wymiany wiat przystankowych na terenie całej gminy Stryków – wyjaśnia urzędniczka.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Brodnica stawia na bezpłatną komunikację od 1 marca

Komunikacja

Brodnica stawia na bezpłatną komunikację od 1 marca

Martyn Janduła 23 lutego 2016

Goleniów: Bezpłatna komunikacja na następne lata

Prawo & Finanse

Goleniów: Bezpłatna komunikacja na następne lata

Martyn Janduła 15 lutego 2016

Wadowice porządkują komunikację. Będzie bezpłatna

Komunikacja

Wadowice porządkują komunikację. Będzie bezpłatna

Martyn Janduła 11 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5