Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Stawiguda i Jonkowo uruchamiają komunikację gminną do Olsztyna

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-04-24 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Stawiguda i Jonkowo uruchamiają komunikację gminną do Olsztyna
fot. TP
Podolsztyńskie gminy aktywnie korzystają ze środków w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Po gminie Dywity, następna jest gmina Stawiguda, która planuje uruchomić na swoim terenie gminną komunikację dla swoich mieszkańców. Właśnie ruszył przetarg, w którym Stawiguda wraz z gminą Jonkowo poszukują wspólnie pojazdów do obsługi tras. Autobusy mają dotrzeć do zamawiających w przeciągu 150 dni.

Gmina Stawiguda, mimo dużej bliskości z Olsztynem, jest w dużej części wykluczona transportowo. Zwłaszcza sołectwa takie jak Bartążek czy Ruś nie mają stałych połączeń autobusowych do stolicy województwa. W likwidacji tych problemów mają pomóc unijne pieniądze w ramach których gmina postanowiła uruchomić transport gminny. Pozwala na to nowy instrument – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Gminy takie jak Stawiguda, w bliskim sąsiedztwie stolicy regionu, mają szanse do lepszego i zrównoważonego rozwoju. Co ciekawe, przetarg rozpisano we współpracy z inną podolsztynską gminą – Jonkowem.

Do stworzenia gminnej komunikacji w Stawigudzie mają posłużyć cztery niskoemisyjne autobusy. Przetarg podzielono na trzy części. W pierwszej zamawiający poszukuje 3 sztuk małych jednostek taboru, zaś w drugiej – 1 sztukę średniej wielkości. Stawiguda zażyczyła sobie pojazdy o długości minimum 5,8 m z jedną parą podwójnych drzwi. W pojazdach tych znajdzie miejsce co najmniej 35 pasażerów, a dla 20 przewidziano miejsce siedzące. Większe autobusy mają mieć długość co najmniej 8,1 m, ale wejście do środka zapewnią wyłącznie jedne pojedyncze drzwi. Pojazdy przewidziano na 40 pasażerów z miejscami do siedzenia dla 35. W obu przypadkach silnik ma spełniać normę emisji spalin Euro 6. Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację oraz miejsce dla osoby na wózku.

W przetargu część trzecia stanowi zamówienie na rzecz gminy Jonkowo. W tym przypadku zamawiający oczekuje dwóch autobusów – jednego o długości minimalnej 5,8 m, a drugiego o długości 8,1 m. Obie wersje mają być wyposażone w klimatyzację. Warunki techniczne pozostają takie same jak w przypadku zamówienia dla Stawigudy. Różnicą jest jedynie układ drzwi w większym pojeździe, gdzie zamawiający wymaga dwóch par – przedniej pojedynczej oraz drugiej podwójnej. Zaznaczono, że oferenci mogą brać udział we wszystkich częściach.

Irena Derdoń, wójt Stawigudy podkreśla, że pieniądze z dotacji unijnej zamierza wykorzystać przede wszystkim na zakup taboru niezbędnego, by uruchomić transport publiczny w miejscowościach sąsiadujących z Olsztynem. Autobusy miałyby połączyć przede wszystkim Ruś, Bartąg, okolice Zacisza i Bartążek z osiedlem Tęczowy Las, gdzie kończą kursy autobusy miejskie z Olsztyna. Tam mieszkańcy gminy Stawigudy mogliby się wygodnie przesiąść i kontynuować jazdę do centrum stolicy regionu.

Składanie ofert trwa do 25 maja. Zamawiający wymaga, że wykonawca podejmie się naprawy gwarancyjnej przez serwis, w miejscu garażowania lub ewentualnego unieruchomienia

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Transport w regionach – umożliwić, potem wymagać

Felietony i komentarze

Transport w regionach – umożliwić, potem wymagać

Dominik Wójcik 07 maja 2018

Jasna Góra: PKS-om potrzebna jest pomoc państwa

Komunikacja

Jasna Góra: PKS-om potrzebna jest pomoc państwa

Kasper Fiszer 25 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5