Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Starachowice otworzyły autobusowy dworzec wschodni

Dalej Wstecz
Data publikacji:
04-08-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Starachowice otworzyły przebudowany wschodni dworzec autobusowy. Jego inauguracja odbyła się w tym tygodniu. Koszt inwestycji wyniósł blisko 3 mln zł.

Otoczenie dworca wschodniego w Starachowicach, przez kilkadziesiąt lat mocno zaniedbane, przeszło gruntowną przemianę. Zakończyły się prace związane z powstaniem Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego – Starachowice Wschodnie.

Miasto przypomina, że jeszcze kilka lat temu teren zlokalizowany w sąsiedztwie dworca PKP był własnością Skarbu Państwa. Władze miasta, planując zmiany w miejscu, gdzie znajdowały się stanowiska autobusowe i postój taksówek, rozpoczęły długi i żmudny proces zmierzający do uregulowania kwestii własnościowych. Zajęło to kilka lat, ale dzięki determinacji gminy, proces ten został zakończony powodzeniem. Dzięki temu można było przystąpić do realizacji ważnego projektu komunikacyjnego.

- Oddajemy w ręce mieszkańców kolejną inwestycję. Teren, który przed laty należał do Skarbu Państwa, udało nam się skomunalizować, co pozwoliło na zrealizowanie ważnego zadania inwestycyjnego i poprawić miejsce, które służy komunikacji – autobusów, busów, taksówek, jak również innych samochodów, które w tym miejscu się przemieszczają – przekazał Marek Materek, prezydent Starachowic.

Dotąd teren przy dworcu wschodnim nie był najlepszą wizytówką miasta. Dziurawa nawierzchnia jezdni, krzywe i wybrakowane chodniki oraz stare przystanki autobusowe nie tworzyły estetycznej i zachęcającej całości. Prezydent przekonuje, że dziś jest to zupełnie inne miejsce. Nie tylko funkcjonalne, ale też ekologiczne.

Na terenie dworca zostało zamontowanych 8 nowoczesnych, ekologicznych wiat przystankowych z zielonym dachem, które zatrzymują wody opadowe. Dworzec stał się przyjaznym miejscem dla osób z niepełnosprawnościami. Na chodnikach zostały zastosowane specjalne płyty tzw. FON-y, których zmienna faktura wspomaga w poruszaniu się osoby niedowidzące. Zlikwidowano bariery architektoniczne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Powstało ponad 40 miejsc postojowych dla samochodów, w tym kilka dla osób z niepełnosprawnością. Są również miejsca postojowe dla rowerów.

– Jak możemy wspólnie zobaczyć, te zmiany są ogromne i mam nadzieję, że zrewitalizowany teren dworca wschodniego będzie służył mieszkańcom Starachowic przez wiele lat – dodał Materek.

W ramach inwestycji rozbudowano ulicę Kolejową do szerokości 7 metrów. Powstały zatoki autobusowe, zjazdy i chodnik po północnej stronie jezdni. Wybudowano drogę rowerową i parking dla rowerów. Powstały zupełnie nowe perony z przystankami autobusowymi dla autobusów dalekobieżnych, busów oraz taksówek.

Starachowice zapowiadają, że to nie koniec zmian na terenie dworca wschodniego, ponieważ w jego otoczeniu powstaną jeszcze dwie rozbudowane, zielone wiaty przystankowe. Zostały one zaprojektowane jako obiekt parterowy, z dachem płaskim w formie zielonego trawnika i niskiej roślinności. Warstwa wegetacyjna, na której zasiana zostanie trawa, przechodzi z dachu, przez pochyloną ścianę, do skrzyni projektowanej wraz z siedziskiem.

Gmina rozstrzygnęła już postępowanie i w najbliższym czasie podpisze umowę z wykonawcą czterech rozbudowanych wersji zielonych wiat przystankowych. Dwie z nich staną przy ul. Kolejowej (otoczenie dworca wschodniego) oraz dwie przy ul. Konstytucji 3 Maja.

Zagospodarowanie terenu przy dworcu wschodnim w Starachowicach realizowane było w ramach projektu: „Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego”. Koszt inwestycji wyniósł 2,9 mln zł, z czego blisko 95 proc. zostało dofinansowane ze środków zewnętrznych – z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oraz Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przestrzeń

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przemysław Farsewicz 11 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przestrzeń

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przemysław Farsewicz 11 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5