Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Stambuł otwiera nową trasę z tramwajami Panorama

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-01-04 17:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Stambuł otwiera nową trasę z tramwajami Panorama
fot. IBB Istanbul
Stambuł otwiera nową trasę z tramwajami Panorama
Stambuł otwiera nową trasę z tramwajami Panorama
Stambuł otwiera nową trasę z tramwajami Panorama
W Stambule ruszyła część nowej linii tramwajowej. Tramwaje na razie będą jeździły z Alibeyköy do Cibali. Nowością jest zasilanie pojazdów z tzw. trzeciej szyny. Trasę obsługują Panoramy produkcji Durmazlara. Tramwaje z tej rodziny właśnie dostarczane są do Olsztyna.

Wraz z początkiem 2021 roku w Stambule otwarto większość trasy tramwajowej Alibeyköy – Eminönü, a dokładnie fragment 8,8 km z 10,1 km z Alibeyköy do Cibali – bez dwóch ostatnich przystanków Kücükpazar i wspomnianego Eminönü. W uroczystym wydarzeniu towarzyszyli wysocy oficjele. Trasę otwierał Ekrem İmamoğlu, burmistrz Stambułu od 2019 roku, Kemal Kılıçdaroğlu, przewodniczący Republikańskiej Partii Ludowej oraz przedstawicielka rządu – Meral Akşener, minister sprawa wewnętrznych.

Wprawdzie uroczystego otwarcia dokonano 1 stycznia, to mieszkańcom nową trasę udostępniono dopiero 4 stycznia. Cała trasa T5 ma 14 przystanków. Szacunki mówią, że dzięki tramwajowi trasę będzie mogło pokonać ok. 12 tys. pasażerów w ciągu godziny czyli ok 240 tys. podróżnych dziennie, co znacznie odciąży ruch w tej części regionu. Jak informuje organizator transportu IMM linia przebiega przez dzielnice Eyüpsultan i Fatih, w których mieszka ok. 1 milion ludzi. Ponadto tramwaj został zintegrowany z linią kolejki linowej TF2 Eyüpsultan – Piyer Loti oraz linią metra M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey. Przez najbliższych 10 dni przejazdy z Alibeyköy do Cibali będą bezpłatne.

Po raz pierwszy zastosowano w Turcji alternatywne zasilanie tramwajów z pominięciem sieci jezdnej. Wykorzystano technologię zasilania TCMS z poziomu podłoża, która jest aktywowana, gdy tramwaj przejeżdża nad segmentami zasilającymi.


Podróż tramwajem wzdłuż zatoki Bosforu po zachodniej części Złotego Rogu trwa 30 minut. Co więcej, trasę obsługują 5-członowe pojazdy Panorama Durmazlara. Tramwaje z tej rodziny zasilą także flotę olsztyńskiego MPK (choć rzecz jasna w klasycznej formie z pantografem). Miasto zamówiło 12 pojazdów, a pierwsze dwa są już w Olsztynie i przechodzą właśnie odbiory techniczne. Stambuł zamówił do obsługi własnej trasy aż 30 pojazdów. Wszystkie dotarły już do zamawiającego.

Pelin Alpkökin, dyrektor IMM miejskiego organizatora w Stambule zaznaczył podczas uroczystości, że tramwaj z Cibali do Alibeyköy, który umożliwia podróż po Złotym Rogu, pozwoli także turystom na dobre widoki na cieśninę, za sprawą niskiej prędkości pojazdów na trasie. – Linię początkowo zacznie obsługiwać 10 pojazdów z częstotliwością co 6 minut, a w grudniu 2021 r. będzie to 30 pojazdów – zapowiedział. – Nasza linia będzie jedną z ikon Stambułu, podobnie jak tramwaje İstiklal i Moda. W rzeczywistości będzie na szczycie tras z najpiękniejszą scenerią na świecie – podkreślił.


Nowa linia oznaczona T5. Schemat w większym rozmiarze TUTAJ. Mat. Metro Istanbul

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gorzów Wlkp. kupuje hybrydy

Komunikacja

Gorzów Wlkp. kupuje hybrydy

Witold Urbanowicz 04 stycznia 2021

Nowe Prawo zamówień publicznych już obowiązuje

Prawo & Finanse

Nowe Prawo zamówień publicznych już obowiązuje

inf. pras. 04 stycznia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5