Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Środki z UE na projekty tramwajowe dla Olsztyna i Bydgoszczy

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2020-03-18 09:32
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Środki z UE na projekty tramwajowe dla Olsztyna i Bydgoszczy
fot. UM BydgoszczBudowa trasy tramwajowej na Kujawskiej
Komisja Europejska ogłosiła listę zielonych projektów, które otrzymają wsparcie z Unii Europejskiej w wysokości ponad 1,4 mld euro. Dofinansowanie trafi do siedmiu krajów – w tym także do Polski. Na liście są dwa projekty tramwajowe z Olsztyna i Bydgoszczy.

Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek pakiet inwestycyjny o wartości ponad 1,4 mld euro z funduszy UE dotyczący 14 dużych projektów infrastrukturalnych w siedmiu państwach członkowskich: Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Polsce, Portugalii, Rumunii i na Węgrzech. Projekty obejmują kilka kluczowych obszarów, takich jak środowisko, zdrowie, transport i energia na rzecz inteligentniejszej, niskoemisyjnej Europy.

– Prawie 85 milionów euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprawi transport publiczny w Olsztynie poprzez rozbudowę istniejących tras tramwajowych i autobusowych oraz instalację inteligentnego systemu transportu – pochwalił się Piotr Grzymowicz, prezydent miasta. W przeliczeniu kwota wsparcia wyniesie 365 milionów złotych, przy łącznych kosztach kwalifikowanych wynoszących 429 milionów.

Miasto jest w przededniu przetargu tramwajowego. Ten najmłodszy w Polsce system miałby się powiększyć o tory prowadzące z osiedla Pieczewo ulicami Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Łącznie byłoby to ok. 6 km dwutorowej linii. Pozwoli to uruchomić dwie kolejne linie tramwajowe.

Środki z Funduszu Spójności trafią także do Bydgoszczy. Miasto otrzyma 38 mln euro na trwającą modernizację sieci tramwajowej (część zadań miasto już zakońćzyło). Efektem projektu jest i będzie wybudowanie lub przebudowanie ponad 4 km linii tramwajowych. W zakres dofinansowania wchodzi przede wszystkim budowa infrastruktury szynowej w ul. Kujawskiej na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Prace trwają, zwłaszcza przy budowie wykopu od strony ronda Bernardyńskiego. Widać także pierwsze szyny.

– To jedna z inwestycji, która rozwiąże szereg problemów komunikacyjnych w centrum miasta. Rozbudowa ul. Kujawskiej to jedna z wielu inwestycji, jakie przygotowaliśmy na najbliższe lata. Europejskie dofinansowanie wykorzystamy między innymi przy modernizacji ul. Grunwaldzkiej, wydłużeniu Trasy Uniwersyteckiej, budowie nowych mostów na Brdzie i przebudowie torowiska na ul. Toruńskiej – poinformował Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Wśród dofinansowanych zadań jest także przebudowa infrastruktury w ciągu ul. Wojska Polskiego od pętli Magnuszewska do węzła komunikacyjnego Wojska Polskiego – Szpitalna – Szarych Szeregów – Bełzy. Projekt obejmuje rozbudowę systemu ITS oraz parkingów Park&Ride, a także zakup 15 tramwajów. Wartość całkowita projektu to ponad 376 mln zł, a dofinansowanie unijne z POIiŚ w przeliczeniu wyniesie 168,3 mln zł.

Unia Europejska przekaże Polsce łącznie ponad 250 mln euro. Wśród projektów jest także modernizacja linii kolejowych na Śląsku oraz modernizacja energetycznej linii przesyłowej i podstacji elektroenergetycznych. Wśród projektów, Komisja Europejska przekaże także Portugalii 107 mln euro z Funduszu Spójności, które zostanie zainwestowane w modernizację linii metra w Porto.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn. Tramwaj Panorama wykoleił się podczas jazd testowych

Przestrzeń

Olsztyn. Tramwaj Panorama wykoleił się podczas jazd testowych

Przemysław Farsewicz 09 marca 2020

Panorama na olsztyńskich torach. Czeka na rozpoczęcie homologacji

Komunikacja

Panorama na olsztyńskich torach. Czeka na rozpoczęcie homologacji

Przemysław Farsewicz 18 lutego 2020

Turecki tramwaj już w Olsztynie

Przestrzeń

Turecki tramwaj już w Olsztynie

Przemysław Farsewicz 13 lutego 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5