Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Społecznicy ws. dworca Olsztyn Główny: Konserwator zaprzecza sam sobie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-01-26 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Społecznicy ws. dworca Olsztyn Główny: Konserwator zaprzecza sam sobie
fot. MJ
Znowu zrobiło się głośno w sprawie budynku dworca Olsztyn Główny. Wojewódzki Konserwator Zabytków podtrzymał wcześniejszą decyzję dotyczącą niewpisania obiektu na listę zabytków. Społecznicy zapowiadają odwołanie od tej decyzji i podkreślają, że konserwator zaprzecza w decyzji sam sobie.

W Olsztynie toczy się batalia o zachowanie dotychczasowego budynku dworca Olsztyn Główny. Odkąd PKP SA ujawniło plany związane z wyburzeniem obiektu i zastąpieniem go mniejszą bryłą, w działania na rzecz ochrony dworca włączyli się aktywiści i społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna. Złożyli oni do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosek o wpisanie dworca do rejestru zabytków. Został on jednak odrzucony. Wtedy do sprawy włączyło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które z urzędu wszczęło na nowo całą procedurę określenia dworca zabytkiem. Zdaniem ministra istniała potrzeba ponownej analizy zgromadzonego materiału dowodowego i rozważanie, czy budynek zasługuje na miano zabytku.

Postępowanie ciągnęło się od połowy 2018 roku, a niedawno zakończył się kolejny etap. – Rozpatrywaliśmy sprawy jeszcze raz, stosując się do wskazówek Ministerstwa. Między innymi dokonaliśmy analizy porównawczej olsztyńskiego dworca z innymi podobnymi obiektami, które w tej epoce zostały wzniesione. Po złączeniu nowych materiałów dowodowych i ich ponownym przeanalizowaniu doszedłem do wniosku, że nie ma przesłanek o tym że, ten obiekt należy wpisać do rejestru zabytków – tłumaczył swoją ponowną decyzję tłumaczył Dariusz Bartoń, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Obiekt typowy i standardowy


– Dworzec olsztyński, jako zespół budowlany, nie zasługuje na miano zabytku i ochronę prawną poprzez wpis do rejestru zabytków – podkreślił jeszcze raz konserwator. – Przeanalizowaliśmy architektoniczne wartości przestrzenne. Jest to obiekt standardowy i typowy dla swojej epoki. Powiedziałbym nawet, że jest to dzieło przeciętne Nie wyróżnia się żadnym nowatorstwem i oryginalnością. Dlatego uznałem, że nie należy go wpisywać do rejestru zabytków – wyjaśnił.

Wojewódzki Konserwator Zabytków podtrzymał również decyzję co do walorów poszczególnych elementów dworca i stacji. Uznał on, że na ochronę kompleksu dworcowego Olsztyn Główny zasługują jedynie stare wiaty na peronach 2, 3 i 4. Do rejestru zabytków ruchomych wpisane będą neony dworzec autobusowy i dworzec kolejowy oraz mozaiki z hali dworcowej z zaznaczeniem, że będzie można je jednak rozebrać i przenieść, gdy obiekt będzie przebudowywany.

Będzie odwołanie

Decyzja konserwatora nie jest prawomocna i przysługuje wnioskodawcom prawo odwołania. Forum Rozwoju Olsztyna już zapowiedziało, że skorzysta z tej możliwości. – Ponowna decyzja nie wnosi niczego nowego w kwestii samego dworca. Tak jak poprzednio argumenty koncentrują się na typowości obiektu. Również i tym razem urzędnicy doszli do absurdalnych wniosków, że oceniając wartość budynku należy wziąć pod uwagę fakt, iż połączenie dworca PKS i PKP było rozwiązaniem narzuconym odgórnie, nie zaś pomysłem architekta. W decyzji pojawia się także chybiony argument, że dworzec przeszedł tak znaczące przeobrażenia, iż traci na swoim zabytkowym charakterze – komentują decyzję konserwatora społecznicy.

Decyzje konserwatora „wewnętrznie sprzeczne”

Forum Rozwoju Olsztyna tłumaczy, że każdy argument wojewódzkiego urzędu można łatwo obalić. Wszelkie przekształcenia dokonane w obiekcie są łatwe do odwrócenia. Ponadto dla zabytkowości budynku nie ma aż takiego znaczenia, w jaki sposób powstawał jego projekt. Najważniejsze są jego cechy. – Zaskakująca wydaje się decyzja o uznaniu za zabytkowe neonów umieszczonych na zewnątrz budynków, które były przecież bardzo powszechnie stosowane w czasach PRL-u i nie są obiektami wyróżniającymi się, tak jak oczekuje tego organ od całego dworca. Odnosimy wrażenie, że konserwator uznając za zabytkowe wiaty, mozaiki i neony chciał stworzyć wrażenie, ze jego decyzja jest rzetelna i oparta o dogłębną analizę. W rzeczywistości jest wewnętrznie sprzeczna i stanowi dość nieudolną próbę wykazania, iż dworzec nie wyróżnia się niczym szczególnym – komentują społecznicy.

Po złożeniu odwołania sprawa ponownie wróci do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wyda ostateczny werdykt w sprawie dworca. Do tego czasu nie będą możliwe w obiekcie jakiekolwiek prace.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Dworzec Olsztyn Główny ponownie nie został uznany za zabytek

Przestrzeń

Dworzec Olsztyn Główny ponownie nie został uznany za zabytek

Witold Urbanowicz 21 stycznia 2019

Dlaczego podrożał projekt Olsztyna Głównego?

Przestrzeń

Dlaczego podrożał projekt Olsztyna Głównego?

Witold Urbanowicz 18 stycznia 2019

PKP SA wybrały projektanta nowego dworca Olsztyn Główny. Tego samego

Przestrzeń

PKP SA wybrały projektanta nowego dworca Olsztyn Główny. Tego samego

Witold Urbanowicz 16 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5