Partner serwisu
Komunikacja

Sosnowiec zyska nowy przystanek kolejowy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
09-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
09-05-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Sosnowiec zyska nowy przystanek kolejowy
fot. Paweł Szwałek / PKP PLK
Rozpoczęła się budowa nowego przystanku Sosnowiec Jęzor Południowy. Z końcem roku mieszkańcy Sosnowca i Jaworzna zyskają lepsze warunki podróży do Katowic, Mysłowic i Krakowa. Wartość zadania to 17 mln zł.

Nowy przystanek Sosnowiec Jęzor Południowy powstanie na linii kolejowej Katowice – Kraków (nr 134). Wybudowane zostaną dwa perony jednokrawędziowe na nasypie, między ul. Orląt Lwowskich (DW 79) a drogą S1. Część peronów będzie znajdować się na przęsłach wzdłuż wiaduktu kolejowego nad drogą DW 79. Przewidziano wiaty, ławki i oświetlenie LED. Informację zapewnią gabloty z rozkładem jazdy, zegary i wyświetlacze z danymi o pociągach. Przystanek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Komunikację ułatwią schody oraz pochylnia i winda. Wypukła faktura ścieżek naprowadzających na antypoślizgowej nawierzchni pomoże w dojściu na pociąg niewidomym pasażerom. Zachętą do ekologicznych podróży – łączenia kolei i rowerów – będą stojaki w obrębie przystanku. Bezpieczeństwo zapewni monitoring.

Do 6 sierpnia prace będą realizowane przy jednym torze. W tym czasie ruch pociągów odbywa się po sąsiednim torze, co zostało zaplanowane w rozkładzie jazdy. Potem prace przeniosą się na drugi tor. Obecnie wykonawca rozpoczął prace od zdjęcia sieci trakcyjnej.

Dzięki realizacji zadania, mieszkańcy Sosnowca i Jaworzna zyskają lepsze warunki podróży do Katowic, Mysłowic i Krakowa oraz większy dostęp do pociągów. Nowy obiekt zapewni mieszkańcom dojazd m.in. do dużego centrum handlowego. Z możliwości podróży pociągiem skorzystają także pasażerowie z ograniczoną możliwością poruszania się. Zadanie jest realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Wartość inwestycji to prawie 17 mln zł netto. Zakończenie prac zaplanowano w IV kwartale 2024 r.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5