Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Sosnowiec zwiększa flotę elektrycznych Solarisów

Dalej Wstecz
Autor:

Solaris

Data publikacji:
2020-08-24 10:14
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Solaris

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Sosnowiec zwiększa flotę elektrycznych Solarisów
fot. Solaris
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu kupuje kolejne elektryczne Solarisy. Kontrakt zakłada dostawę 9 jednoczłonowych Urbino 12 electric i 5 przegubowych Urbino 18 electric, wraz z infrastrukturą ładowania. Nowoczesne autobusy powiększą elektryczną flotę PKM, dołączając do trzech elektrobusów polskiego producenta, które już od dwóch lat wożą mieszkańców Zagłębia.

20 sierpnia przedstawiciele firmy Solaris i sosnowieckiego PKM podpisali umowę na dostawę 14 autobusów elektrycznych Urbino electric. Ponadto PKM zainwestowało w infrastrukturę ładowania, zamawiając trzy ładowarki pantografowe oraz osiem ładowarek zajezdniowych typu plug-in. Wartość kontraktu wynosi ponad 46 mln zł brutto. Zgodnie z umową realizacja zamówienia planowana jest na lipiec/sierpień 2021 roku.

Wszystkie 14 pojazdów będzie wyposażone w nowoczesne baterie Solaris High Energy+. W przypadku autobusów 12-metrowych będą one miały pojemność ponad 300 kWh, w przegubowcach zamontowane zostaną baterie o pojemności ponad 470 kWh. Bateryjne pojazdy dla Sosnowca wyposażone zostaną w silnik centralny o mocy 160 kW dla autobusów 12-metrowych i 240 kW dla 18-metrowych. W ciągu dnia energia w pojazdach będzie uzupełniana poprzez szybkie stacje pantografowe opuszczane z ładowarki do specjalnych szyn zamontowanych na dachu pojazdów. Dwie ładowarki będą miały moc 250 kW, a jedna 190 kW. Ponadto autobusy będzie można ładować przez klasyczne złącze plug-in, dzięki 8 ładowarkom o mocy 80 kW każda umiejscowionym na terenie zajezdni.

Autobusy, zaopatrzone we w pełni zautomatyzowaną klimatyzację całopojazdową, pomieszczą odpowiednio 86 osób w przypadku Urbino 12 electric i 130 osób w Urbino 18 electric. Bezemisyjne i wyjątkowo ciche autobusy elektryczne będą wyposażone w nowoczesne rozwiązania umilające podróż pasażerom, takie jak podświetlane ładowarki USB umożliwiające doładowanie telefonu czy dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Autobusy zostaną wyposażone w szereg udogodnień i środków bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku poprzednich elektrycznych Solarisów dla Sosnowca, te również zostaną wyposażone w system kontroli trzeźwości, z którego kierowca zobowiązany będzie skorzystać przed uruchomieniem pojazdu. Autobusy zostaną także zaopatrzone w bramki liczenia pasażerów oraz kabinę kierowcy typu zamkniętego pozwalającą odseparować prowadzącego pojazd od podróżnych. Lampy w technologii LED będą automatycznie oświetlać pasażera okazującego kierowcy bilet do kontroli. Bezpieczeństwo zapewni również system kamer, monitorujących przestrzeń pasażerską oraz drogę przed pojazdem, a także urządzenia obserwujące ulicę podczas cofania i monitorujące pantograf w trakcie ładowania baterii. W miejscu przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych, wzdłuż ściany zamontowana zostanie poręcz na wysokości dostępnej dla osoby siedzącej na wózku.

Pojazdy mają również zostać wyposażone w system prekondycjonowania termicznego, który pozwala na automatyczne sterowanie ogrzewaniem. Prekondycjonowanie, stosowane podczas ładowania autobusów, optymalizuje zużycie energii z baterii trakcyjnej w czasie jazdy. Przewoźnik będzie miał możliwość zaprogramowania temperatury dyżurnej, osobno na każdy dzień tygodnia i na określony czas. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie zasięgu pojazdu na jednym ładowaniu oraz skrócenie czasu pomiędzy startem autobusu a osiągnięciem optymalnych parametrów temperatury wewnątrz autobusu.

Współpraca PKM w Sosnowcu z firmą Solaris trwa już prawie 20 lat. Do tej pory do największego miasta Zagłębia Dąbrowskiego trafiło już ponad 100 Solarisów. Część tej floty stanowią autobusy elektryczne. Sosnowiec wpisuje się w najlepsze rozwiązania przyjazne mieszkańcom i środowisku naturalnemu. Liczba autobusów elektrycznych rośnie zarówno w polskich, jak i miastach całej Europy. Solaris jest liderem wśród europejskich dostawców i producentów bezemisyjnych autobusów elektrycznych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Sosnowiec: Jedna firma chce dostarczyć elektrobusy dla PKM

Komunikacja

Sosnowiec: Jedna firma chce dostarczyć elektrobusy dla PKM

Witold Urbanowicz 24 czerwca 2020

Czyste niebo nad Zagłębiem. Sosnowiec kupuje elektrobusy

Komunikacja

Czyste niebo nad Zagłębiem. Sosnowiec kupuje elektrobusy

Witold Urbanowicz 24 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5