Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Sosnowiec: Polski Ład może wpłynąć na miejskie inwestycje transportowe

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-10-26 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Sosnowiec: Polski Ład może wpłynąć na miejskie inwestycje transportowe
fot. Marek Mróz, lic. CC BY-SA 4.0Tramwaj w Sosnowcu
Władze Sosnowca podsumowują toczące się inwestycje tramwajowe. Jedna z nich jest opóźniona w związku z pandemią koronawirusa. Czy możliwa będzie realizacja kolejnych przedsięwzięć, jeśli wejdą w życie nowe rozwiązania podatkowe proponowane przez rząd?

Do najważniejszych inwestycji tramwajowych realizowanych na terenie Sosnowca należy przebudowa torowiska w ul. Andersa i 1 Maja. Zadanie obejmuje wymianę 6 km torów i 14 peronów przystankowych, a kontrakt zakłada także m.in. rozbudoœ systemu dróg rowerowych. Prace kosztują 34,5 mln zł i mają zakończyć się w lutym 2023 r. Przebudowane zostanie też torowisko w ul. Małachowskiego na odcinku od Mościckiego do 3 Maja.

Trwa m.in. budowa nowej linii tramwajowej

– Nowe torowisko będzie wybudowane w nowoczesnej konstrukcji płyt prefabrykowanych z elastycznym montażem szyn w komorach z wykorzystaniem mas zalewowych – opisują służby prasowe miasta. Potem przebudowywany będzie układ drogowy tej ulicy. Projekt miejski zakłada roboty na dłuższym odcinku tej ulicy, a jej część ma być wyłączona z ruchu samochodowego (za wyjątkiem wjazdów docelowych). Wszystkie części zadania mają zostać zrealizowane do końca 2022 r., a łączny koszt prac Tramwajów Śląskich i miasta przekroczy 14 mln zł.

W styczniu 2023 r. otwarta ma zostać natomiast nowa linia tramwajowa na Zagórze biegnąca od istniejącej pętli tunelem pod jezdnią ul. Braci Mieroszewskich, a następnie nieużytkami w kierunku al. Wolności, a dalej wzdłuż Białostockiej. Paderewskiego i Rydza-Śmigłego do ronda Jana Pawła II. Koszt robót to ok. 88 mln zł. Wchodzi weń m.in. budowa centrum przesiadkowego w rejonie dzisiejszej pętli i przebudowa ronda, wewnątrz którego zlokalizowany zostanie nowy kraniec.

Jeśli spadną wpływy budżetowe, będą cięcia w wydatkach

Na dalsze plany inwestycyjne Sosnowca wpływ mogą mieć planowane przez rząd zmiany w podatkach. – Z obawą przyjmujemy plany dotyczące tzw. Polskiego Ładu, którego zamierzenia mogą sprawić, że do budżetu miasta nie będą wpływać środki, które do tej pory się w nim znajdowały – usłyszeliśmy w samorządzie. Na razie Sosnowiec konstruuje harmonogram robót na 2022 r. w oparciu o istniejące rozwiązania prawne, ale miasto przyznaje, że jeśli rzeczywiście dojdzie do uszczuplenia przychodów, konieczne będą zmiany w budżecie także po stronie wydatków.

Samorząd zapewnia też, że dotychczas pandemia nie miała praktycznie żadnego negatywnego wpływu na inwestycje realizowane w jej trakcie przez miasto. Pewne problemy realizacyjne pojawiły się natomiast na ul. Małachowskiego. Dotyczą one części przedsięwzięcia realizowanej przez Tramwaje Śląskie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Mosina pod Poznaniem z ofertami na autobusy hybrydowe

Komunikacja

Mosina pod Poznaniem z ofertami na autobusy hybrydowe

Witold Urbanowicz 22 października 2021

PKP SA wskazały wykonawcę przebudowy dworca w Pucku

Przestrzeń

PKP SA wskazały wykonawcę przebudowy dworca w Pucku

Witold Urbanowicz 22 października 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5