Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Solbus dostarczy Częstochowie 40 unikalnych hybryd

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2014-12-19 15:51
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Solbus dostarczy Częstochowie 40 unikalnych hybryd
fot. Piotr KałaSolbus
W ramach programu „Gazela” Częstochowa już na początku tego roku uzyskała blisko 70 mln zł na zakup nowoczesnych autobusów. W środę podpisała umowę na dostawę 40 pojazdów o napędzie elektryczno–gazowym ze spółką należącą do Solbusa.

Producent z Solca Kujawskiego ma czas do końca listopada przyszłego roku na wyprodukowanie autobusów, choć testy pierwszych egzemplarzy mogą się rozpocząć już wiosną. Autobusy będą unikalne, bo tego rodzaju napędu nie ma w żadnym z polskich miast. Niektóre testują autobusy hybrydowe, ale są to pojazdy o napędzie spalinowym, z większym lub mniejszym wspomaganiem silnika elektrycznego. Po Częstochowie będą jeździły hybrydy napędzane gazem ziemnym (CNG) i silnikiem elektrycznym. Stację do tankowania tego rodzaju gazu zbuduje tamtejsze MPK. Ma być ogólnodostępna.

Dla Solbusa to też duża umowa. Firma ostatnio realizuje kontrakty na dostawy autobusów napędzanych skroplonym gazem ziemnym. 11 sztuk takich pojazdów trafiło ponad rok temu do Olsztyna, w styczniu rozpoczną się dostawy 35 takich autobusów do Warszawy. Prototypy autobusów elektrycznych Solbusa jeżdżą w Niemczech, a trzy sztuki trafią niedługo do Estonii. Umowa w Częstochowie jest największą w historii firmy.

Częstochowa, której tabor autobusowy to 140 pojazdów i w jednej trzeciej są to przestarzałe ikarusy, podzieliła zamówienie na dwie części, osobno starając się o 15 autobusów przegubowych a osobno o jednoczłonowe. W obu przypadkach oferta Solbusa była jedyną jaka wpłynęła. Miasto zapłaci za zamawiane pojazdy niecałe 66 mln zł., czyli zmieści się w całości w dofinansowaniu z programu „Gazela”.

Co to za program? To pieniądze, które wracają do Polski dzięki sprzedaży nadwyżek praw do emisji dwutlenku węgla. W tym roku było to ok. 80 mln zł. Zarządza nimi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można je przeznaczyć wyłącznie na zakup autobusów niskoemisyjnych. Miasta złożyły o te pieniądze 32 wnioski na łączną sumę prawie 650 mln zł. Wybrano dwa – oprócz Częstochowy, 14 mln zł trafi do Gdyni gdzie otwarcie ofert w przetargu na 10 autobusów zaplanowano na 7 stycznia.Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa. Gumowa membrana uziemiła hybrydy Solbusa

Komunikacja

Częstochowa. Gumowa membrana uziemiła hybrydy Solbusa

Dominik Wójcik 24 marca 2016

Częstochowa. Pierwsze hybrydowe Solbusy już w zajezdni

Komunikacja

Częstochowa. Pierwsze hybrydowe Solbusy już w zajezdni

Dominik Wójcik 24 listopada 2015

Pożar przegubowej hybrydy Solbusa dla Częstochowy

Komunikacja

Pożar przegubowej hybrydy Solbusa dla Częstochowy

Dominik Wójcik 19 listopada 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5