Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Solaris zadebiutuje w Czarnogórze

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2022-05-12 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Solaris

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Solaris zadebiutuje w Czarnogórze
fot. Solaris
Luka Bar, główny port morski w Czarnogórze w Barze, wybrał na drodze postępowania przetargowego firmę Solaris jako dostawcę jednego pojazdu Urbino 12 mild hybrid. Tym samym Solaris wszedł na nowy, 33. już rynek na liście krajów, w których obecne są pojazdy tej marki. Dostawa tego niskoemisyjnego autobusu jest przewidziana na grudzień 2022 r.

Na początku maja została zawarta umowa z nowym klientem w portfolio firmy Solaris – Luka Bar, instytucją, która obsługuje główny port morski w Czarnogórze. Przedmiotem kontraktu jest dostawa niskoemisyjnego autobusu Urbino 12 mild hybrid, który będzie przeznaczony głównie do przewozu pracowników i gości portu. Ta współpraca otworzyła przed producentem kolejny, 33. już rynek, w którym autobusy Solaris obsługują komunikację zbiorową. Zakup jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SuMo (Sustainable Mobility in the Port Cities of the Southern Adriatic Area) – program Interreg IPA CBC Italy-Albania-Montenegro.

Pojazdy typu mild hybrid mają zbliżone działanie do autobusów hybrydowych, oferują zatem szereg korzyści środowiskowych i ekonomicznych, zapewniając jednocześnie znaczną elastyczność. System wykorzystany w Urbino mild hybrid bazuje na silniku spalinowym, wspomaganym przez tzw. maszynę elektryczną, która pracuje jako generator prądu. Maszyna elektryczna pozwala odciążyć pracę silnika spalinowego, co przekłada się na oszczędność paliwa oraz redukcję emisji spalin. Rozwiązanie mild hybrid bazuje na technologii rekuperacyjnej: system odzyskuje i składuje energię podczas hamowania. Pozyskana energia jest przechowywana w magazynie energii, a następnie wykorzystywana, gdy silnik jest bardziej obciążony – np. w trakcie przyspieszania. Maszyna pracuje wtedy jako silnik elektryczny. W efekcie pojazdy typu mild hybrid emitują mniej zanieczyszczeń i są bardziej przyjazne dla środowiska.

Autobus przeznaczony do obsługi ruchu portowego w położonej na południu Czarnogóry miejscowości Bar będzie posiadał 29 miejsc siedzących. Pojazd w układzie drzwi 2-2-2 będzie wyposażony w nowoczesną klimatyzację, co jest istotne przy gorącym klimacie śródziemnomorskim. Urządzenie zapewni dużą moc chłodzenia, a także grzania, co przełoży się na komfort dla pasażerów w każdej porze roku. Kabina kierowcy zostanie zaprojektowana w typie zamkniętym, z wysokimi szybami, gwarantując kierowcy izolację i komfortowe warunki pracy, a także bezpieczeństwo.

Urbino 12 mild hybrid jest oferowany od 2020 roku i cieszy się wśród klientów popularnością. Solaris pozyskał dotychczas portfel zamówień na niemal 70 pojazdów. Wśród kontraktów warto wymienić 16 Urbino mild hybrid do Hanau (Niemcy), 29 autobusów tego typu do Łodzi (Polska) oraz 4 do Wiednia (Austria).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5