Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Solaris z innowacyjnymi pojazdami elektrycznymi dla Tychów i Czechowic-Dziedzic

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-04-01 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Solaris

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Solaris z innowacyjnymi pojazdami elektrycznymi dla Tychów i Czechowic-Dziedzic
Fot. Solaris
Solaris dostarczy kolejne bezemisyjne pojazdy do polskich miast. Na sześć innowacyjnych trolejbusów wyposażonych w packi bateryjne zdecydowały się Tyskie Linie Trolejbusowe (TLT Tychy). Z kolei Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach wzbogaci swoją flotę o dwa przegubowe elektrobusy. Co ciekawe, będą to pierwsze w Polsce pojazdy wyposażone w kamery zamiast lusterek (MirrorEye). Obie umowy zostaną zrealizowane w 2022 roku.

W marcu firma Solaris w wyniku wygranych przetargów podpisała kolejne dwie umowy na dostawy bezemisyjnych pojazdów do polskich przewoźników. Transformacja transportu publicznego w Polsce przebiega w dynamicznym tempie, co plasuje kraj na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod względem zarejestrowanych autobusów elektrycznych. Solaris stara się być aktywnym partnerem dla przewoźników zainteresowanych zieloną zmianą w komunikacji miejskiej i to podejście widać w danych sprzedażowych – w 2020 roku większość sprzedanych przez firmę autobusów w Polsce stanowiły właśnie autobusy elektryczne – 194 z 365 ogółem sprzedanych sztuk.

Tyskie Linie Trolejbusowe (TLT Tychy) zakupiły sześć tzw. super trolejbusów, czyli trolejbusów, które, oprócz tradycyjnych napędów trolejbusowych, są wyposażone w packi bateryjne High Power. Dzięki takiemu rozwiązaniu 12-metrowe Trollino będą mogły jeździć również poza trakcją trolejbusową. Pojazdy mają podwójną homologację, zarówno jako trolejbusy, jak i elektrobusy. Mogą być ładowane w dwóch trybach – podczas korzystania z sieci trolejbusowej oraz w czasie postoju, poprzez gniazdo plug-in. Wraz z nimi do Tychów zostaną dostarczone dwie mobilne ładowarki zajezdniowe. Dostawy trolejbusów zostaną zrealizowane do maja 2022 roku.

TLT Tychy współpracują z firmą Solaris od 2002 roku, a producent dostarczył w tym czasie 24 trolejbusy i 2 elektrobusy.

Do autobusowej floty Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach dołączą dwa 18-metrowe autobusy elektryczne. W pojazdach zostanie zastosowana oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami. Nowoczesne e-busy będą zasilane bateriami High Energy, zapewniającymi duży zasięg na pojedynczym ładowaniu. Solaris dostarczy do klienta również dwie ładowarki zajezdniowe i jedną pantografową, zbudowaną na pętli autobusowej. Autobusy zostaną skierowane do obsługi ruchu pasażerskiego na trasie Czechowice Dziedzice – Bielsko Biała. Solarisy Urbino 18 electric jako pierwsze pojazdy w Polsce zostaną wyposażone w rozwiązanie MirrorEye – kamery zamiast lusterek. Zgodnie z umową zamówienie zostanie zrealizowane w terminie do końca sierpnia 2022 roku.

Współpraca PKM Czechowice-Dziedzice z producentem rozpoczęła się w pierwszych latach powstania zakładu, w 1999 roku. Miasto zakupiło dotychczas 21 Solarisów, jednak najnowsze zamówienie jest pierwszym na pojazdy z zeroemisyjnym, przyjaznym dla mieszkańców oraz otoczenia napędem elektrycznym.

Warto przypomnieć, że w 2020 roku Solaris 18. rok z rzędu zajął pozycję lidera polskiego rynku niskopodłogowych autobusów miejskich z udziałem aż 53%, co oznacza wzrost o 11 p.p. w stosunku do roku 2019. Producent do polskich przewoźników dostarczył już ponad 6700 ekologicznych pojazdów, w tym niemal 200 trolejbusów Trollino i 362 elektryczne Urbino electric.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MZK Gorzów rozstrzygnął przetarg na dostawę hybryd

Komunikacja

MZK Gorzów rozstrzygnął przetarg na dostawę hybryd

Witold Urbanowicz 30 marca 2021

Sandomierz wybrał dostawcę autobusów

Przestrzeń

Sandomierz wybrał dostawcę autobusów

Witold Urbanowicz 29 marca 2021

Do Siedlec przyjadą dwa nowe Solarisy. Umowa podpisana

Komunikacja

Do Siedlec przyjadą dwa nowe Solarisy. Umowa podpisana

Witold Urbanowicz 26 marca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5