Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Solaris z Autosanem powalczą o zamówienie z Iławy. Drogie hybrydy

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2019-05-23 16:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Solaris z Autosanem powalczą o zamówienie z Iławy. Drogie hybrydy
fot. Solaris
Miasto chce pozyskać dla Zakładu Komunikacji Miejskiej dziewięć autobusów. Część z zamówienia ma być pojazdami hybrydowymi. Do przetargu zgłosił się Solaris i Autosan.

Dziewięć autobusów jest przedmiotem prowadzonego przez Iławę postępowania przetargowego. Dostawa pojazdów ma się odbyć w ramach projektu pn. „Utworzenie węzła integracyjnego transportu miejskiego z innymi systemami transportu zbiorowego w Iławie”. W ramach dwóch części miasto chce wydać łącznie 2,75 mln euro (ok. 12 mln zł).

O spalinowe powalczą Autosan i Solaris

W pierwszej części przetargu miasto chce pozyskać 7 pojazdów z napędem spalinowym. Autobusy mają być niskoemisyjne, w całości niskopodłogowe o długości od 10,4 do 11 metrów i szerokości od 2,5 do 2,55 metra. Autobus ma pomieścić 85 osób, z czego od 20 do 25 na miejscach siedzących. Dostęp do co najmniej 6 siedzeń ma się odbywać z poziomu niskiej podłogi. Wejście do pojazdu zapewnią trzy pary podwójnych drzwi.

Pojazdy mają być wyposażone w silnik o mocy od 180 do 220 kW. Ma on spełniać normy emisji spalin Euro 6. We wnętrzu znaleźć ma się klimatyzacja, monitoring, zapowiedzi głosowe i informacja pasażerska. Przewidziano montaż trzech portów USB do ładowania urządzeń mobilnych. Malowanie autobusów ma być zgodne ze wzorem identyfikacji wizualnej miasta.

Oferty złożyły dwie firmy. Obie zmieściły się w przygotowanym na 7,7 mln zł brutto budżecie. Tańszą ofertę złożył Autosan za 7,25 mln zł. Za parametry techniczne, które na wstępie zadeklarował producent, oferent uzyskał jednak 55 punktów. Zdecydowanie w parametrach technicznych prowadzi za to Solaris, który otrzymał 77,5 punktów, przy czym nie uwzględniono na razie parametru liczby miejsc dostępnych z poziomu niskiej podłogi, gdyż zasłonięto się tajemnicą przedsiębiorstwa. Cena za autobusy to 7,62 mln zł.

Będą też hybrydy

Druga część przetargu dotyczy dostawy dwóch autobusów z napędem hybrydowym. Pojazdy również mają być w całości niskopodłogowe. Inna będzie ich długość, bo zamawiający dopuścił w tej części pojazdy od 11,5 metra do 12 metrów. Autobusy mają pomieścić co najmniej 95 osób, z czego 30 na miejscach siedzących. Dostęp do co najmniej 8 siedzeń ma się odbywać z poziomu niskiej podłogi. Wejście do pojazdu zapewnią trzy pary podwójnych drzwi.

Moc silnika spalinowego będzie nieco mniejsza – od 140 do 190 kW. Również ma on spełniać normy emisji spalin Euro 6. Napęd elektryczny ma mieć moc co najmniej 110 kW. Tak jak w przypadku pierwszej części, także tutaj we wnętrzu znajdzie się klimatyzacja, monitoring, zapowiedzi głosowe i informacja pasażerska. Przewidziano montaż trzech portów USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Na złożenie ofert w tej części zamówienia zdecydował się tylko jeden producent. – Solaris. Miasto chciałoby wydać na zakup tylko 3,69 mln zł brutto, jednak oferta jest dwukrotnie droższa i zamyka się w 7,6 mln zł.Zamawiający szczegółowo oceni teraz oferty w obu zadaniach pod kątem ceny (60 proc.) i parametrów technicznych (40 proc.). Szczegółowo oceniana będzie pojemność skokowa silnika, liczba miejsc z poziomu niskiej podłogi, materiał konstrukcyjny szkieletu, zastosowanie LED-ów, podział szyby przedniej, materiał poszycia zewnętrznego. W przypadku pojazdów hybrydowych oceniany będzie rodzaj napędu (szeregowy czy równoległy), a także dodatkowo rodzaj magazynu energii i konieczność doładowania magazynu energii z zewnętrznego źródła. Nowe autobusy mają być dostarczone najpóźniej o końca czerwca 2020 roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gorzów Wlkp. Pierwszy twist od Pesy oficjalnie przekazany

Komunikacja

Gorzów Wlkp. Pierwszy twist od Pesy oficjalnie przekazany

Jakub Dybalski 23 maja 2019

Iława na autobusowych zakupach. Tworzy też węzeł przy dworcu

Prawo & Finanse

Iława na autobusowych zakupach. Tworzy też węzeł przy dworcu

Przemysław Farsewicz 04 kwietnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5