Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Solaris prowadzi szkolenia dla strażaków

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Autor:

jd, inf. pras.

Data publikacji:
2018-08-27 11:40
Ostatnia modyfikacja:
2022-08-03 22:30
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Solaris prowadzi szkolenia dla strażaków
Fot. Solaris
Blisko 800 strażaków, 20 rzeczoznawców i 25 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego wzięło udział w szkoleniach z budowy nowoczesnych autobusów miejskich – poinformował Solaris. Prowadzony przez ekspertów firmy program, uczy m.in. jak bezpiecznie odłączyć akumulatory, jak postępować z wysokim napięciem w autobusie elektrycznym oraz instruuje jak bezpiecznie ewakuować kierowcę i pasażerów w trakcie zdarzeń drogowych z udziałem autobusu.

Firma Solaris Bus & Coach S.A. od lat angażuje się w działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Od 2005 prowadzi m.in. program „Bezpieczny kierowca”, w ramach którego już ponad 1000 kierowców przeszło szkolenie z bezpiecznej jazdy na specjalnym torze testowym pod Poznaniem. Równie istotny wpływ na bezpieczeństwo na drogach mają szkolenia, które od 2013 r. Dział Szkoleń Technicznych Solarisa prowadzi dla pracowników służb ratunkowych oraz drogowych.

Właśnie w 2013 r. Solaris nawiązał współpracę z Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu (SAPSP). Jeszcze w tym samym roku wszyscy uczniowie tej placówki zostali przeszkoleni z budowy autobusu miejskiego. W ramach tych zajęć, strażacy zapoznali się z budową pojazdu od momentu konstruowania po gotowy produkt.

– Uczestnicy uczą się nie tylko budowy autobusu, ale i zapoznają się z postępowaniem w sytuacjach awaryjnych, jakim są nie tylko pożary, ale i różne zdarzenia w ruchu miejskim. Podczas akcji ratowniczej obowiązują ścisłe procedury, a nasze szkolenia stanowią doskonałe uzupełnienie wiedzy teoretycznej zdobytej w szkole. Uczymy na przykład bezpiecznego odłączania akumulatorów autobusowych, postępowania z wysokim napięciem w pojeździe elektrycznym. Prowadzimy instruktaż ewakuacji kierowcy i pasażerów w zależności od konfiguracji autobusu. Zwracamy uwagę na rozmieszczenie wyjść ewakuacyjnych, omawiamy różne scenariusze zdarzeń – wyjaśnia Błażej Pacholski, Lider Szkoleń ds. Napędów Alternatywnych firmy Solaris, który wraz z Ireneuszem Pachlińskim, zajmującym wówczas stanowisko Starszego Specjalisty ds. Szkoleń Technicznych zapoczątkował i kontynuuje współpracę z Państwową Strażą Pożarną.

Jak się pali elektrobus

Szkolenia od samego początku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W ramach rosnącego na nie zapotrzebowania, Solaris nawiązał współpracę z Ośrodkiem Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu oraz Komendą Wojewódzką PSP w Katowicach. Firma współpracuje także ściśle z jednostką PSP w Jaworznie, ze względu na flotę aż 23 autobusów elektrycznych produkcji Solarisa jeżdżącą w tym mieście.

– Osobną gałęzią w tematyce szkoleń są autobusy elektryczne. Pierwsze szkolenia dla całej śląskiej straży pożarnej prowadziliśmy w 2015 i 2017 roku w związku z dostawą Urbino electric do PKM Jaworzno. W ramach dostawy autobusów z alternatywnymi napędami prowadzimy szkolenia w mieście, gdzie takie pojazdy będą użytkowane. Doskonałym przykładem są tu: Jaworzno, Chodzież, Hanower, Norymberga, Katowice, czy Ostrów Wielkopolski – wyjaśnia Błażej Pacholski.

– Nasz Dział Szkoleń bierze również udział w cyklach szkoleń dla dowódców specjalistycznych grup ratownictwa technicznego w ramach warsztatów prowadzonych w SAPSP w Poznaniu oraz wraz z Komendą Główną Wielkopolskiej PSP prowadzimy cykle szkoleń dla reprezentantów z poszczególnych jednostek PSP z Wielkopolski. W tym roku odbędzie się jeszcze cykl szkoleń „Działania ratownicze w zdarzeniach z udziałem pojazdów o napędzie elektrycznym i hybrydowym” oraz „Działania ratownicze w zdarzeniach z udziałem pojazdów zasilanych paliwami gazowymi”. Dzięki tym szkoleniom, pracownicy służb ratunkowych zdobędą cenne wskazówki dotyczące tego, jak bezpiecznie prowadzić akcje ratunkowe w przypadku zdarzeń drogowych, w których udział biorą coraz bardziej przecież powszechne na drogach pojazdy z alternatywnym źródłem napędu – dodaje Pacholski.

Producent też korzysta

Dział Szkoleń Technicznych swoją praktyczną wiedzą dzieli się z klientami firmy oraz przedstawicielami służb ratunkowych. Kilka lat temu szkolenie o podobnym zakresie odbyła grupa rzeczoznawców z zakresu szkód w komunikacji miejskiej, a niedawno Dział Szkoleń Technicznych nawiązał współpracę z Inspekcją Transportu Drogowego. Pierwsze szkolenie pilotażowe dla 25 inspektorów zaplanowane jest na wrzesień.

– Doliczając szkolenia u klientów i te zaplanowane na bieżący rok, liczba osób przeszkolonych od 2013 roku wyniesie około 800 strażaków, 20 rzeczoznawców i 25 inspektorów z ITD. Nasze szkolenia odbierane są bardzo pozytywnie, a wieść o ich przydatności i wysokiej jakości roznosi się bardzo szybko w gronie strażaków. Jednostki centralne wpisują nasze szkolenia w swój wielomiesięczny plan szkoleń, a zajęcia dla uczniów SAPSP w Poznaniu są obowiązkowe w rocznym planie zajęć. Po cyklu szkoleń dla jednostek ze Śląska powstał interesujący artykuł o naszych szkoleniach w ogólnopolskiej gazecie dla strażaków «W Akcji» - dodaje Pacholski.

Współpraca z Państwową Strażą Pożarną przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym stronom. Dzięki szkoleniom strażacy mają możliwość podniesienia swych kompetencji. – Po 5 latach współpracy strażaków z terenu całej Polski z firmą Solaris można stwierdzić, że był to doskonały pomysł. Zainteresowanie, szczególnie nowoczesnymi autobusami Urbino jest ogromne. Biorąc pod uwagę wachlarz kwalifikacji, jakimi musi dysponować dziś każdy strażak, takie szkolenia wydają się być wręcz niezbędne. Na bezpieczeństwie podróżujących zależy każdemu. Wspólnie dbamy o to, by bezpieczny był każdy pasażer. Solaris, szkoląc zarówno kierowców jak i służby bezpieczeństwa jest pionierem w tym zakresie. Liczba przeszkolonych ratowników jest bardzo wysoka, a to dopiero początek – mówi brygadier Michał Fabiański z Wydziału Kształcenia Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Sam producent również zyskuje na tej współpracy – strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu w ramach ćwiczeń przeprowadzili kontrolowane palenie baterii trakcyjnych montowanych w autobusach elektrycznych Urbino. Ponadto, w najbliższym czasie wykładowcy i instruktorzy Szkoły przeprowadzą cykl szkoleń z pierwszej pomocy dla pracowników firmy Solaris.

Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

MZK Słupsk kupuje elektrobusy

Komunikacja

MZK Słupsk kupuje elektrobusy

Witold Urbanowicz 29 lipca 2022

Kolejne MAN-y. Stalowa Wola podpisała umowę na elektrobusy

Komunikacja

Łódź: Pierwsza ładowarka na pętli – dopiero w sierpniu

Komunikacja

Zobacz również:

Rumunia. Solaris z kontraktem na 50 trolejbusów

Komunikacja

Rumunia. Solaris z kontraktem na 50 trolejbusów

jd/inf. pras. 24 sierpnia 2018

Gorlice. Solaris w punkt z ofertą na autobusy

Komunikacja

Gorlice. Solaris w punkt z ofertą na autobusy

Jakub Dybalski 22 sierpnia 2018

Na ulice Poznania wyjeżdżają nowe Solarisy

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

MZK Słupsk kupuje elektrobusy

Komunikacja

MZK Słupsk kupuje elektrobusy

Witold Urbanowicz 29 lipca 2022

Kolejne MAN-y. Stalowa Wola podpisała umowę na elektrobusy

Komunikacja

Łódź: Pierwsza ładowarka na pętli – dopiero w sierpniu

Komunikacja

Zobacz również:

Rumunia. Solaris z kontraktem na 50 trolejbusów

Komunikacja

Rumunia. Solaris z kontraktem na 50 trolejbusów

jd/inf. pras. 24 sierpnia 2018

Gorlice. Solaris w punkt z ofertą na autobusy

Komunikacja

Gorlice. Solaris w punkt z ofertą na autobusy

Jakub Dybalski 22 sierpnia 2018

Na ulice Poznania wyjeżdżają nowe Solarisy

Komunikacja

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5