Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Sokolniki-Las: Do znanego letniska dojedziemy... tylko w dni robocze

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-06-29 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Sokolniki-Las: Do znanego letniska dojedziemy... tylko w dni robocze
fot. Kasper FiszerSokolniki-Las
Do popularnej wśród łodzian miejscowości wypoczynkowej nie dojedziemy w soboty i niedziele. Choć po kilku miesiącach przerwy Sokolniki wrócą na komunikacyjną mapę regionu, nowy przewoźnik najprawdopodobniej nie uruchomi kursów weekendowych. Gmina Ozorków chce podjąć starania o poprawę oferty.

Podłódzkie Sokolniki-Las to jedna z kilku założonych w okresie międzywojennym miejscowości o modnym wówczas charakterze miasta-ogrodu. Duży teren leśny rozparcelowany został na działki, spośród których większość ma charakter letniskowy. To bardzo istotne miejsce na wypoczynkowej mapie aglomeracji łódzkiej: unikatowa urbanistyka uzupełniona jest m.in. o urokliwy staw, a z uwagi na bardzo duży teren zielony otoczenie jest atrakcyjne nie tylko dla posiadaczy działek.

Koniec przewozów regularnych firmy Stojeccy

Od lat sytuacja komunikacyjna Sokolnik jest trudna, ale problemy transportowe znacząco pogłębiły się w czasie pandemii koronawirusa. Firma Stojeccy, dotychczasowy przewoźnik, który obsługiwał wieś – bo taki formalnie status ma miejscowość – najpierw zawiesiła funkcjonowanie linii Łódź – Zgierz – Sokolniki – Ozorków – Leźnica Wielka, a następnie poinformowała, że kursy nie zostaną już nigdy uruchomione. Choć spółka skupiała się głównie na obsłudze codziennego ruchu szkolnego i pracowniczego do Łodzi, oferowała również przewozy w soboty, co dawało jakąkolwiek szansę na odwiedzenie swojej działki w weekend.

Jak mówi wójt gminy Ozorków Tomasz Komorowski, samorząd już w 2018 r. próbował porozumieć się z tą spółką w celu stworzenia oferty dla dojeżdżających do Sokolnik. – Próby porozumienia się z przedsiębiorcą nie przyniosły satysfakcjonującego rezultatu – dodał jednak nasz rozmówca. W jego opinii gmina nie ma żadnych skutecznych narzędzi do wpływania na przewoźnika. Tymczasem transport komunalny w postaci linii Z46 zapewniony jest jedynie na trasie Łódź – Zgierz – Emilia – Ozorków, a więc wzdłuż niefunkcjonującej od 2018 r. linii tramwajowej 46.

Nowym przewoźnikiem będzie PKS Łęczyca

– Gmina Ozorków będzie występować o zmiany, aby poprawić komunikację publiczną w miejscowości Sokolniki-Las – zapewnił nas przy tym wójt. Dodał, że zgodnie z informacjami przekazanymi mu przez PKS Łęczyca spółka ta czeka na zatwierdzenie organizacji ruchu na nowej linii komunikacji publicznej wiodącej przez Sokolniki do Łodzi. Połączenie miałoby ruszyć prawdopodobnie 1 lipca, a więc ok. cztery miesiące po praktycznym odcięciu miejscowości od świata.

– Wstępnie uruchomione miałyby być trzy kursy w dni robocze – wskazuje przy tym Tomasz Komorowski. Wszystko wskazuje więc na to, że dostępność komunikacyjna letniska istotnie spadnie względem stanu sprzed epidemii. Już wtedy znakomita większość wypoczywających dojeżdżała tam samochodem.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5