Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Słupsk w woj. środkowopomorskie nie wierzy. Liczy za to na lepszą kolej

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-12-06 14:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Słupsk w woj. środkowopomorskie nie wierzy. Liczy za to na lepszą kolej
fot. Dawid Galus, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Słupsk jest jednym z tych miast, które straciły na reformie samorządowej w 1999 r. Teraz już miasto nie ma nadziei na powołanie nowego województwa, więc podkreśla konieczność poprawy komunikacji, zwłaszcza kolejowej, z Trójmiastem. – My byśmy chętnie ciążyli do Gdańska, ale wyraźnie nie widać, żeby Gdańsk tak do końca chciał dążyć do nas. To musi być wzajemna miłość – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska.

W 1999 r. Słupsk stracił status miasta wojewódzkiego. Ośrodek trafił do nowo utworzonego województwa pomorskiego z siedzibą w Gdańsku. – Wierzyliśmy, że dobrze być z partnerem silnym, bogatym i nowoczesnym. Trójmiasto ten warunek spełniało. Nawet nie było wśród mieszkańców miasta powszechnych dążeń do stworzenia z Koszalinem oddzielnego województwa środkowopomorskiego, choć taka możliwość była. Oczywiście jakieś lobby było, ale nie za silne – wspomina Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska.

Danilecka-Wojewódzka kilkanaście lat temu też wspierała taką zmianę administracyjną na Pomorzu, w wyniku której Słupsk związał się z Gdańskiem. – Jestem gdańszczanką, studiowałam w Gdańsku, więc może też jakiś rodzaj sentymentu o tym decydował, ale myślę, że tam, gdzie się dzieje coś nowatorskiego, tam łatwiej o ciekawsze inspiracje – przekonuje wiceprezydent Słupska.

Jak podkreśla, nowy podział nie wyszedł miastu na dobre. – Dzisiaj uważam, że to było błędne myślenie. Po tych latach wiemy, że na tej miłości z województwem pomorskim więcej straciliśmy, niż zyskaliśmy. Straciliśmy wiele firm, które miały charakter ponadregionalny – Poczta, Telekomunikacja, Energa. To wszystko są teraz puste budynki, ponieważ główne dyrekcje znajdują się daleko od Słupska – wylicza Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Główny problem tkwi jednak w rozdysponowaniu środków. – Gdybyśmy byli oddzielnym województwem, które miałoby możliwość decydowania o jednej fundamentalnej sprawie, czyli dzieleniu środków tu, u siebie, bo to jest najważniejsze, mielibyśmy wartość dodaną dużo większą – twierdzi wiceprezydent.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka rozwiera jednocześnie nadzieje związane z szansami na wykrojenie nowego województwa. – Można było się pokusić o walkę o województwo środkowopomorskie, ale tego nie zrobiliśmy. Nie wierzę, że to się stanie dzisiaj. Przywołanie województwa środkowopomorskiego jest tematem politycznym na czas wyborów, potem szybko umiera – przekonuje wiceprezydent.

Czego Słupskowi brakuje? Zamiast lotniska wystarczy kontynuacja budowy drogi S6, a kluczową sprawą jest poprawa dojazdu koleją. – My byśmy chętnie ciążyli do Gdańska, ale wyraźnie nie widać, żeby Gdańsk tak do końca chciał dążyć do nas. To musi być wzajemna miłość. Uważam, że moralnym, gospodarczym i politycznym obowiązkiem jest, żeby wesprzeć Słupsk w tym lepszym skomunikowaniu koleją z Trójmiastem – przekonuje Danilecka-Wojewódzka. – Jeśli do poprawy nie dojdzie, to będę stać na stanowisku, że celowe są działania, żeby miasta, które kiedyś miały status wojewódzkich, odpychać na margines spraw publicznych – konkluduje wiceprezydent.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Adrian Furgalski: KTP 2016 z rekordową frekwencją [film]

Komunikacja

Adrian Furgalski: KTP 2016 z rekordową frekwencją [film]

Michał Szymajda 06 grudnia 2016

Legnica szuka przewoźnika z kierowcami. Autobusy ma własne

Prawo & Finanse

Legnica szuka przewoźnika z kierowcami. Autobusy ma własne

Jakub Dybalski 06 grudnia 2016

Opole się rozdyma, nie licząc się ze zdaniem anektowanych

Przestrzeń

Opole się rozdyma, nie licząc się ze zdaniem anektowanych

Jakub Dybalski 28 lipca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5