Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Słupsk w woj. środkowopomorskie nie wierzy. Liczy za to na lepszą kolej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
06-12-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Słupsk w woj. środkowopomorskie nie wierzy. Liczy za to na lepszą kolej
fot. Dawid Galus, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Słupsk jest jednym z tych miast, które straciły na reformie samorządowej w 1999 r. Teraz już miasto nie ma nadziei na powołanie nowego województwa, więc podkreśla konieczność poprawy komunikacji, zwłaszcza kolejowej, z Trójmiastem. – My byśmy chętnie ciążyli do Gdańska, ale wyraźnie nie widać, żeby Gdańsk tak do końca chciał dążyć do nas. To musi być wzajemna miłość – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska.

W 1999 r. Słupsk stracił status miasta wojewódzkiego. Ośrodek trafił do nowo utworzonego województwa pomorskiego z siedzibą w Gdańsku. – Wierzyliśmy, że dobrze być z partnerem silnym, bogatym i nowoczesnym. Trójmiasto ten warunek spełniało. Nawet nie było wśród mieszkańców miasta powszechnych dążeń do stworzenia z Koszalinem oddzielnego województwa środkowopomorskiego, choć taka możliwość była. Oczywiście jakieś lobby było, ale nie za silne – wspomina Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska.

Danilecka-Wojewódzka kilkanaście lat temu też wspierała taką zmianę administracyjną na Pomorzu, w wyniku której Słupsk związał się z Gdańskiem. – Jestem gdańszczanką, studiowałam w Gdańsku, więc może też jakiś rodzaj sentymentu o tym decydował, ale myślę, że tam, gdzie się dzieje coś nowatorskiego, tam łatwiej o ciekawsze inspiracje – przekonuje wiceprezydent Słupska.

Jak podkreśla, nowy podział nie wyszedł miastu na dobre. – Dzisiaj uważam, że to było błędne myślenie. Po tych latach wiemy, że na tej miłości z województwem pomorskim więcej straciliśmy, niż zyskaliśmy. Straciliśmy wiele firm, które miały charakter ponadregionalny – Poczta, Telekomunikacja, Energa. To wszystko są teraz puste budynki, ponieważ główne dyrekcje znajdują się daleko od Słupska – wylicza Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Główny problem tkwi jednak w rozdysponowaniu środków. – Gdybyśmy byli oddzielnym województwem, które miałoby możliwość decydowania o jednej fundamentalnej sprawie, czyli dzieleniu środków tu, u siebie, bo to jest najważniejsze, mielibyśmy wartość dodaną dużo większą – twierdzi wiceprezydent.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka rozwiera jednocześnie nadzieje związane z szansami na wykrojenie nowego województwa. – Można było się pokusić o walkę o województwo środkowopomorskie, ale tego nie zrobiliśmy. Nie wierzę, że to się stanie dzisiaj. Przywołanie województwa środkowopomorskiego jest tematem politycznym na czas wyborów, potem szybko umiera – przekonuje wiceprezydent.

Czego Słupskowi brakuje? Zamiast lotniska wystarczy kontynuacja budowy drogi S6, a kluczową sprawą jest poprawa dojazdu koleją. – My byśmy chętnie ciążyli do Gdańska, ale wyraźnie nie widać, żeby Gdańsk tak do końca chciał dążyć do nas. To musi być wzajemna miłość. Uważam, że moralnym, gospodarczym i politycznym obowiązkiem jest, żeby wesprzeć Słupsk w tym lepszym skomunikowaniu koleją z Trójmiastem – przekonuje Danilecka-Wojewódzka. – Jeśli do poprawy nie dojdzie, to będę stać na stanowisku, że celowe są działania, żeby miasta, które kiedyś miały status wojewódzkich, odpychać na margines spraw publicznych – konkluduje wiceprezydent.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PiS chce zrobić z Warszawy megamiasto

Prawo & Finanse

PiS chce zrobić z Warszawy megamiasto

Jakub Dybalski 31 stycznia 2017

Opole się rozdyma, nie licząc się ze zdaniem anektowanych

Przestrzeń

Zobacz również:

PiS chce zrobić z Warszawy megamiasto

Prawo & Finanse

PiS chce zrobić z Warszawy megamiasto

Jakub Dybalski 31 stycznia 2017

Opole się rozdyma, nie licząc się ze zdaniem anektowanych

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5